‘Rusya, Suriye'de müdahil olmasaydı BOP gerçekleşmiş olacaktı'

Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının birinci yılını doldurmasını değerlendirirken "Rusya, Suriye'de müdahil olmasaydı Büyük Ortadoğu Projesi gerçekleşmiş olacaktı. Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleşmesi de bölgedeki bütün ülkelerin daha büyük acılarla karşı karşıya kalmasına neden olacaktı" dedi

‘Rusya, Suriye'de müdahil olmasaydı BOP gerçekleşmiş olacaktı'

Karakuş, Rusya'nın 30 Eylül 2015'te Suriye yönetimine destek için başlattığı hava operasyonlarının birinci yılını doldurmasına ilişkin Sputnik'e değerlendirmelerde bulundu. "Keşke Ortadoğu'ya hiçbir ülke müdahale etmese de bu ülkeler kendi kendilerini yönetseler" diyen Karakuş, "Ama kaynaklar söz konusu olunca bütün küresel güçler her yerde o kaynakları, jeopolitik ortamı kendilerine çevirmek amaçlı hareketleri söz konusu oluyor. Maalesef Büyük Ortadoğu Projesi bunlardan bir tanesi. Büyük Ortadoğu Projesi en son Suriye'ye kadar geldi" dedi.

'YANLIŞ HESAP ŞAM'DAN DÖNDÜ'

Suriye krizinde Birleşmiş Milletler'in (BM) yetersiz kaldığını ifade eden Karakuş, "BM bu konuda fevkalade yanlış işler yaptı, güçlülerin yanında yer aldı ve bu olayların oluşmasında önemli rol oynadı, maalesef BM'nin görevini yerine getirememesi nedeniyle iki süper güç konumundaki devlet de Suriye'de karşı karşıya geldi. Burada tabi yanlış hesap Bağdat'tan değil Şam'dan döndü bana göre" diye konuştu.

'ESAD, KAYDA DEĞER BİR HALK DESTEĞİNE SAHİP'

Suriye Devlet Başkanı Esad'ın kayda değer bir halk desteğine sahip olduğunu, fakat bu durumun dikkate alınmamasıyla körüklenen çatışmalarla Suriye'ye felaket getirildiğini ifade eden Karakuş, "Rusya, Suriye'de müdahil olmasaydı Büyük Ortadoğu Projesi gerçekleşmiş olacaktı. Büyük Ortadoğu Projesi'nin gerçekleşmesi de bölgedeki bütün ülkelerin daha büyük acılarla karşı karşıya kalmasına neden olacaktı" dedi. Böyle bir senaryoda Suriye'nin toprak bütünlüğünün de korunamayacağını, Suriye'nin kuzeyinde PYD yönetiminde bir devlet oluşturulmasının da söz konusu olabileceğini kaydeden Karakuş, şöyle devam etti:

'ÜÇÜNCÜ DÜNYA HARBİNE GİDECEK BİR DURUM SÖZ KONUSU OLACAKTI'

"Bu oluşum da tabi doğrudan ABD ve İsrail'e bağlı olacağından hiçbir zaman için dünyaya barış ve özgürlük, demokrasi getirmesi söz konusu olmayacaktı. Ortam daha gergin olacaktı, hatta üçüncü dünya harbine gidecek bir durum söz konusu olacaktı. Bu nedenle Rusya'nın burada müdahalesi bu ortamı değiştirmiş, Büyük Ortadoğu Projesi'nin durmasına neden olmuştur. Burada önemle söylemek istediğim husus, başlangıçtan beri Türkiye'nin dış ilişkilerdeki hatalarının bu ortamı körüklemiş olması. Türkiye'nin yöneticileri bunu çok daha önce görebilselerdi ve Esad'a yapılanı uygun görmeselerdi başlangıçtan itibaren bütün bunlar söz konusu olmazdı ve Rusya'nın da oraya müdahale etmesine gerek kalmayabilirdi. Bu bölgenin devletleri kendisini yönetecek güçte olmalıdır, tamamen hür ve bağımsız olmalıdır diye düşünüyorum."