Şavşatlılardan FOX TV’ye şiirli yanıt: ‘Hudutsuz Sevdamız Artvindir bizim…’

‘Hudutsuz Sevda’ isimli dizi, çizdiği şiddet ve ortaçağ ilişkileri tablosu nedeniyle tepkilere neden oldu. Dizide geçen Artvin’in Şavşat ilçesinden şairler, tepkilerini göstermek için dörtlükler yazdı.

Şavşatlılardan FOX TV’ye şiirli yanıt: ‘Hudutsuz Sevdamız Artvindir bizim…’
GAZETE HABERLERİ
GAZETE HABERLERİ Editör

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ

Fox TV'nin "Hudutsuz Sevda" dizisi, başta Artvinliler olmak üzere vatandaşların tepkisini topladı. İlk bölümünün yayınlanmasının ardından büyük rahatsızlık yaratan dizinin konu ettiği Artvin Şavşat ilçesinde yaşayan yurttaşlar, televizyon kanalına tepkilerini şiirler yazarak verdi. Şavşatlı şairler, “’Hudutsuz Sevda’mız Artvin’dir bizim” diyerek dizinin yayından kaldırılmasını talep etti.

Dizide bol miktarda yer alan kadına şiddet, tecavüz ve cinayete varan sahneler; ağalık, kan davası, mafya yapılanmalarının boy göstermesi her izleyici için öfke sebebi oldu. Türk milleti, her dizi için benzer sahnelere tepki gösteriyor. Ancak dizinin çekildiği ilçenin Şavşat olması tepkileri daha da büyüttü.

DİZİDE ŞAVŞAT’TA OLANLAR YOK OLMAYAN HER ŞEY VAR

Vatan Partisi Propaganda Bürosu Başkanı Çağdaş Cengiz, konuyla ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında, diziye karşı tepkilerin bu kadar büyümesinin nedeninin dizinin gerçekleri yansıtmaması olduğunu belirtti. Cengiz, “Çünkü Şavşat'ta dizide geçen yapılar ya da olaylar yok. Şavşat’ta ağalık yok. Kan davası yok. Mafya yok. Şavşat, kadına şiddet, tecavüz, cinayet gibi suçların, Türkiye’de hatta dünyada en az yaşandığı yerlerden birisi. Şavşat daha birkaç yıl önce "Sakin Şehir" seçilmiş bir ilçe. Suç oranı değil, okuma oranı çok yüksek, çağdaş bir serhat (sınır) kenti.” ifadelerini kullandı.

 

‘YAYINDAN KALDIRILSIN’

FOX TV’ye seslenen Cengiz, dizinin yayından kaldırılması çağrısında bulundu. RÜTK’ü de göreve davet eden Cengiz, açıklamasının devamında şunları söyledi;

“Türkiyemizin, Artvinimizin, Şavşatımızın güzelliklerine ekranlarda yer bulamayanlara teslim olmayacağız. Televizyon ekranlarını, Türk milletinin erdemlerine, değerlerine aykırı unsurlarla doldurulmasına sessiz kalmayacağız. Türk halkını suç makinesi, Türk kadınını aciz,  Türk milletini ortaçağ ilişkilerine teslim olmuş halde gösteren ideolojik, kültürel, psikolojik saldırıları püskürteceğiz!”

Artvinli şairlerin Hudutsuz Sevda dizisine şiirle verdikleri tepkilerden bazıları sunuyoruz

Şair, Ömer Tabak(Tabakoğlu):
Karışmalı senaristin işine
Teneke çal gider ise peşine
Nasıl dizi, ander kalsın başına
HUDUTSUZ SEVDA'mız ARTVİN'dir bizim

Şair, Aynur Topçu (Aynurcan):
Artvinli’nin tek tutkusu okuma
Ne demek iki eş ne demek kuma
Sakın ola sevdamıza dokunma
HUDUTSUZ SEVDA’mız ARTVİN’dir bizim

Engin Uzuntaş (Derini):
Bu vatanın en kültürlü ilidir
Yüreğimiz sevdasıyla doludur
Rtük bu diziyi kaldırmalıdır
HUDUTSUZ SEVDA'mız ARTVİN'dir bizim

Etiketler Hudutsuz Sevda FOX TV Kadına şiddet şiddet RTÜK Artvin Şavşat