"Akkuyu'da ertelemeye fırsat vermeyelim"

Astana Zirve'sinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, 17 gün sonra bir araya geldi. Soçi'de yapılan görüşmelerde Akkuyu Nükleer Santrali'nin önemine ve sorunların çözümüne vurgu yapıldı. Görüşmelerde Suriye'ye olası operasyon da masadaydı.

"Akkuyu'da ertelemeye fırsat vermeyelim"
A+ A-

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in daveti üzerine dün Soçi'deydi. Görüşme öncesi iki lider açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Akkuyu Nükleer Santrali'nin önemine dikkat çekti. Akkuyu'daki süreci ertelemeye fırsat verilmemesine işaret eden Erdoğan, “Zamanında bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor.” dedi. Putin ise “Avrupa Erdoğan'a minnettar olmalı.” ifadesini kullandı.

İki lider, 17 günde 2'nci kez yüz yüze görüştü. Dün öğle saatlerinde iki lider önce başbaşa görüştü. Ardından heyetler arası görüşmeler yapıldı. Başta Suriye’nin kuzeyine olası operasyon olmak üzere tahıl koridoru, Ukrayna'ya harekat gibi konular masaya yatırıldı. Görüşmede, Rusya ile 2019'da imzalanan 10 maddelik anlaşma da masadaydı. Basına kapalı yapılan görüşmelerde açıklama olmayacağı duyurulmuştu ancak iki lider başbaşa görüşme öncesi kameraların karşısına geçti.

RUS GIDA ÜRÜNLERİ DÜNYAYA AÇILDI

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ve Rusya'nın gerçekleştirdiği stratejik projelere dikkat çekti.  Putin açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna tahıllarının Karadeniz limanlarından sevkıyatını başlatma konusunda başarılar elde edildi. Birçok konu var görüşülmesi gereken. Ticaret hacmimizi arttırmak. Gerçekleştirdiğimiz birçok stratejik projemiz var. Türk Akımı hattının inşaatını tamamladık, önemli bir güzergah. Türk akımı düzenli şekilde, eksiksiz şekilde çalışmaya devam ediyor. Sadece Türkiye'ye doğal gaz sevk etmiyor. Petrol, kömür, doğal gaz herhangi bir sıkıntı çekmeden hepsini Türkiye'ye ihraç ediyoruz. Rus gıda ürünleri, Rus gübresi dünyaya açılmış oldu. Gelişmekte olan ülkeler için bu hassas bir mesele. Gıda krizi yüzünden ciddi bir problemle karşı karşıya gelebilirler. Kişisel katkılarınız yüzünden mümkün oldu bunlar. Türkiye'de uzlaşılar sayesinde mutabakat metnini imzalama şansımız oldu. Suriye krizi başta olmak üzere Türkiye ve Rusya burada oradaki krizin düzelmesi için ciddi katkılar sağlıyor.”

İKİ ÜLKE BÖLGEDEKİ ROLÜNÜ ORTAYA KOYDU

Her iki ülke heyetinin Türkiye'de yaptığı görüşmelerin de verimli geçtiğini bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda birçok konuları ele aldılar ve şimdi de bizim bu konulardan sonra buna bir adeta nokta koymamız inanıyorum ki Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacaktır. Gerek enerjide gerek Karadeniz hattının tarımda, tahılda buradan atılan adımlar, turizmde yapılan görüşmeler, ulaşımla ilgili olarak atılan adımlar ki bütün bunlarla beraber bölgedeki bazı adımların atılması, bunlar gerek heyetlerimizin yaptığı ama bizim de bugün başa baş ikili bu görüşmeyi yapmak suretiyle Türkiye ve Rusya'nın bölgede oynadığı rolü ortaya koyması bakımından çok önemli.

TERÖRLE MÜCADELE DA YANIŞMAMIZ ÖNEMLİ

"Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır. Yine bugün tabii dünyanın gözü Soçi'de. 'Acaba Soçi'de ne görüştüler, ne yaptılar?' Burayı takip ediyorlar. Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir.

AKKUYU ÖNEM ARZ EDİYOR

“Sizin de ifade ettiğiniz gibi Akkuyu konusu büyük önem arz ediyor. Enerji alanında Akkuyu konusunu bugün sizlerle bir noktaya getirmemiz onu belli bir yerde gerçekten değerlendirerek, karara bağlanmamız Akkuyu'daki süreci ertelemeye fırsat vermeyecektir. Çünkü belirlenen takvimin işlemesi ve Akkuyu'nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye'nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu Enerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum. Ben de bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum."

EŞLİK EDEN HEYET

Erdoğan’a Soçi ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik etti.


'TÜRKİYE'NİN SURİYE'DE MEŞRU ENDİŞELERİ VAR'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'nin Suriye konusunda güvenlikle ilgili "meşru" endişelerinin olduğunu ve bunları dikkate aldıklarını söyledi. Peskov, iki liderin görüşmesi öncesi açıklama yaptı. Görüşmede, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin ele alınıp alınmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Peskov, "Burada konuşulacak bir şey yok. Sözleşme çalışıyor ve bu sözleşme çok hem de çok önemli." dedi. "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde olası operasyon düzenlemesi Rusya'yı endişelendiriyor mu?" sorusunu yanıtlayan Peskov, bu konunun görüşmede ele alınacağını söyledi. Peskov, "Türkiye’nin güvenlikle ilgili meşru endişeleri var ve bunları dikkate alıyoruz. Ancak, Suriye’deki durumu istikrarsızlaştıracak ayrıca toprak ve siyasi bütünlüğüne tehdit oluşturacak eylemlere izin verilmemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı. Dmitriy Peskov, Erdoğan ile Putin'in görüşmesinin ardından basın toplantısı planlanmadığını söyledi.

Etiketler erdoğan soçi akkuyu nükleer santrali mehmet muş tarım ve orman bakanlığı terörle mücadele recep tayyip erdoğan