Soner Polat'tan çarpıcı İdlib açıklamaları

Habertürk'te Türkiye'nin Nabzı programına katılan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Soner Polat İdlib operasyonu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Soner Polat'tan çarpıcı İdlib açıklamaları
A+ A-

Habertürk TV'de Didem Aslan Yılmaz'ın sunduğu Türkiye'nin nabzı programına katılan emekli oramiral ve Vatan Partisi Genel başkan Yardımcısı Soner Polat çarpıcı İdlib açıklamalarında bulundu.

Soner Polat'ın yaptığı açıklamaların satır başları şöyle

Soner Polat'ın konuşmasından satır başları şöyle: Batı Türkiye'nin bütün stratejik alanlarında saldırıya geçti. ABD binlerce tırla PYD'ye silah gönderiyor. Türk Hava Kuvvetleri Irak'ın Sincar ve Suriye'nin Karaçok Dağı'nda PYD'ye yönelik hava harekâtı gerçekleştirdi ardından ABD tanklarının namlusu Türkiye döndü. Türkiye Atlantik blokundan Avrasya blokuna kayıyor. Bu bir ABD Türkiye savaşıdır

Soner Polat harita üzerinde yaptığı açıklamada, terör bölgesi PYD'nin güneye doğru ilerlediğini belirterek Fırat Kalkanı harekatı ile terör koridorunun kesildiğini belirtti. Astana süreci ile Amerika'dan önce İdlib'e müdahale etmek adeta bir altın vuruştur ve bu harekat ABD'nin elini kolunu bağlamıştır.

İdlib'in bir diğer önemi de şudur: İdlib şu an diğer bölgelerden gelen teröristlerin toplandığı bir alandır, bu harekat Fırat Kalkanı harekatından farklı olarak mevcut grupları ayırmak, ikna edilenleri çatışma dışında tutmayı amaçlıyor. Türkiye 14 riskli bölgede çalışacak ve risk düzeyi yüksek.

Türkiye çok yakın bir zamanda Şam ile direkt temas kuracaktır. Çünkü jeopolitikte alan kuvvet demektir. Bakın İran ile beraber hareket ettik Irak konusunda avantaj kazandık şimdi sırada Suriye var.Bölge ülkelerinin ve Avrasya'nın birleşme dönemine girdik.
Suriye ve Kuzey Irak Türkiye için tek bir cephedir. Temel çelişki PKK/PYD'dir. Bunların yenilmesi gerektiğini bölge ülkelerine anlatmalıyız.
Netice olarak yaptığımız bütün faaliyetlerde biz Rusya ve Suriye'yi Türk çıkarlarına doğru adım atmaya ikna etmeye çalışıyoruz.Afrin ile ilgili olarak Rusya müsaade etmez deniliyor ancak Türkiye'de büyük bir devlettir.