Tepki çeken değişiklik! Diyarbekirspor isim değişikliğine gidiyor

2.Lig’de mücadele eden Diyarbekirspor’un isim değişikliğiyle ilgili önemli bir gelişme gündemde. Yeşil-Kırmızılı kulübün isim değişikliği yapmaya hazırlandığı konuşuluyor. Bunun için yeni logo ve arma hazırlanarak marka tescilinin de yapıldığı iddia edildi.

Tepki çeken değişiklik! Diyarbekirspor isim değişikliğine gidiyor
Doğan Özkan
Doğan Özkan Editör

TFF 2’nci Lig’te mücadele eden Diyarbekirspor’un isim değişikliğine giderek Mezopotamya ismini alacağı iddia edildi. Ayrıca kulübün ambleminin de değiştirileceği iddia edildi. 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YENİ DEĞİL

1977 yılında "Tarım Doğanspor" olarak kurulan takımın adı 1986 yılında "Beşyüzevlerspor" olarak değiştirildi.

2010 yılında kulübün ismi "Yeni Diyarbakırspor" olarak, renkleri ise Diyarbakırspor'un renkleri olan Yeşil-Kırmızı'ya dönüştürüldü.

Sonrasında ise 2015 yılına kadar "Yeni Diyarbakırspor" olan kulübün ismi “Diyarbekirspor” olarak değiştirilmişti. Şimdi ise Diyarbekirspor adının "Mezopotamya" olacağı iddia ediliyor. 

MARKA TESCİLİ YAPILDI

Diyarbekirspor adının Mezopotamya olarak değiştirilmesine yönelik iddialara ilişkin yapılan araştırmalar sonucunda Türk Patent Kurumu'nda Mezopotamya Futbol Spor Kulübü adına tescil edilmiş bir amblem ve marka olduğuna ulaşıldı. 

Mezopotamya Futbol Spor Kulübü Marka Tescil Başvurusu
Mezopotamya Futbol Spor Kulübü Marka Tescil Başvurusu
Mezopotamya Futbol Spor Kulübü Marka Tescil Başvurusu Detayları
Mezopotamya Futbol Spor Kulübü Marka Tescil Başvurusu Detayları

TFF'NİN RESMİ SİTESİNDE YAYINLANDI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun resmi internet sitesinde de "Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları A.Ş." adından bir spor kulübünün kurulduğunun tespit edilmesi, Diyarbekirspor'un adının Mezopotamya olarak değiştirileceğine yönelik iddiaları kuvvetlendirdi. 

Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları A.Ş.
Mezopotamya Spor Faaliyetleri ve Yatırımları A.Ş.

DİYARBEKİRSPOR'DAN RESMİ AÇIKLAMA YOK

Diyarbekirspor'un adının Mezopotamya olarak değiştirileceğine yönelik iddialara karşı Diyabekirspor'dan herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Diyarbekirspor'un resmi sosyal medya hesaplarında da herhangi bir açıklamaya yer verilmedi. Edinilen bilgilere göre, Diyarbekirspor ilerleyen günlerde resmi açıklama yapabilir. 

Diyabekirspor Resmi Twitter Hesabı'nda Herhangi Bir Açıklamaya Yer Verilmedi

AMBLEMDE DİKKAT ÇEKEN DETAY

Diyarbekirspor'un isim değiştirerek Mezopotamya Spor adını alması sonucunda amblem değişikliğine gideceği gelen bilgiler arasında. Söz konusu amblem değişikliği sonucunda, Mezopotamya Spor'un ambleminin Ermanistan arması ile benzerliği ise tepki çekti.

Diyabekirspor Amblemi - Mezopotamya Spor Kulübü Amblemi
Ermenistan Arması

TEPKİ ÇEKTİ

Mezopotamya Spor'un amblemi ile Ermenistan armasının benzerliği ise Diyarbekirspor taraflarının yoğun tepkisini çekti. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda "Ermenistan armasının kopyası" yorumları dikkat çekti.

PAŞİNYAN'DAN "AĞRI DAĞI" ELEŞTİRİSİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan devlet armasında yer alan Ağrı Dağı'nın tasvir edilmesini eleştirmişti. Paşinyan, "Bizim armamızın üzerinde tasvir edilen nedir? Üzerinde Ermenistan'ın dört hanedanının arması, Ağrı Dağı üzerinde Nuh'un gemisi. Armaya bakınca benim aklıma soru geliyor, onun bizimle ne ilgisi var?" ifadesini kullanmıştı.

Paşinyan'ın bile Ermenistan armasına yönelik eleştirisi söz konusuyken söz konusu amblemini Ermenistan armasına benzerliği tepki çekti. Özellikle armada yer alan "Ağrı Dağı'nın" Diyarbakır ile ne ilgisi var yorumları sosyal medya da çok sık yapılan yorumların başında geliyor. 

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Diyarbekirspor'un söz konusu değişikliğe yönelik tepkiler konusunda nasıl bir açıklama yapacağı ise merak konusu oldu. 

MEZOPOTAMYA NEREDE?

Mezopotamya,  Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölge. Mezopotamya günümüzde Irak, kuzeydoğu Suriye, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve güneybatı İran topraklarından oluşmaktadır. Büyük bölümü bugünkü Irak'ın sınırları içinde kalan bölge, tarihte birçok medeniyetin beşiği olmuştur. 

Mezopotamya, bazı kaynaklarda medeniyetlerin beşiği olarak adlandırılır. Verimli toprakları ve uygun iklim şartları nedeniyle çok eski zamanlardan beri yerleşmeye sahne olmuş ve birçok istilaya uğramıştır. Bilinen ilk okur-yazar toplulukların yaşadığı bölgede birçok medeniyet gelişmiştir. Mezopotamya Sümer, Babil, Asur, Akad ve Elam gibi en eski ve büyük medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği yerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konular Diyarbakır Futbol
Etiketler Diyarbakır Diyarbekir Diyarbekirspor Mezopotamya Spor Mezopotamya Futbol