TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz!

Türkiye Gençlik Birliği, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ziyareti sırasında Fener Rum Patrikhanesi önüne giderek bir basın açıklaması yaptı. TGB'liler, 'Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz' dedi.

TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz!

Türkiye Gençlik Birliği, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yu protesto etti. Pompeo'nun ziyareti sırasında Fener Rum Patrikhanesi'nin önünde giden TGB'liler, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, şunları söyledi:

'BU TOPRAKLARDA ABD’NİN FENERİ YANMAZ'

"ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, bugün İstanbul’a emperyalist küstahlığını sergilemek üzere ayak basmıştır. Fener Rum Patrikhanesi’ne yaptığı ziyaret, Türkiye’nin egemenliğine karşı yapılmış bir fitne girişimidir.

Pompeo 7 ülke dolaşıyor, ama sadece Türkiye’de devlet yetkilileriyle değil bir rahiple görüşüyor. ABD’nin Türkiye’deki muhatabı Fatih Kaymakamlığı’na bağlı bir Rum kilisesi, maaşını Türk Devleti'nden alan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir Rum rahibi midir?

Üstelik Pompeo, o Fatih Kaymakamlığı’na bağlı kiliseye 'Ekümenik Patrikhanesi' diyor. Ekümenik ne demek? Evrensel demek. Ben, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı değilim, Türkiye’nin yasalarını tanımıyorum, yalnız Türkiye’deki değil, dünyadaki 300 milyon Ortodoks’un temsilcisiyim demek.

ABD, açıkça Fener’deki Hristiyan kilisesinden bir Vatikan ve Papa çıkartmaya kalkışmaktadır. Bunu yaparak Türkiye’nin egemenliğine kastetmektedir. Lozan’ı ve Anayasa'yı çiğnemektedir. Dini fitnelerle Türkiye’ye ve İslam dünyasına karşı oluşturduğu Haçlı İttifakı’nı kışkırtmaktadır.

Buradan Pompeo’ya sesleniyoruz: Burası Bizans değil, Türkiye Cumhuriyeti. Burası Konstantinapol değil, İstanbul. Burada sizin sömürge yasalarınız geçmez. Burada sömürgeci Tanzimat hukukunuz geçmez. Burada sizin uyduruk ekümeniklik iddialarınız geçmez.

Rum ve Ortodoks vatandaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarıdır. ABD, Türkiye düşmanlığı yaparak onlara da düşmanlık yapmaktadır.

ABD’nin niyeti bellidir. Türkiye’nin egemenliğini yok sayan bu ziyaret, Türkiye’de hükümeti devirmek için 'demokrasi cephesini güçlendirme' planının parçasıdır. Joe Biden’ın zulüm gören Kürtleri ve Erdoğan düşmanı muhalefeti destekleyeceğiz sözlerinin bir uzantısıdır.

Ayrıca ABD, başka ülkelere özgürlük dersi vermeye kalkacak son ülkedir.

Dünyanın en büyük özgürlük düşmanı, özgürlüklerin en büyük katili, utanmadan kendisini özgürlüklerin koruyucu meleği diye takdim etmektedir.

ABD’nin din özgürlüğünden anladığı, camilerin üzerine bombalar yağdırma, milyonlarca Müslümanı yaşlı çocuk demeden katletme özgürlüğüdür.

ABD’nin özgürlükleri kendi ülkesindeki siyahileri, Müslümanları, Amerikan yerlilerini katletme, George Floydları boğarak öldürme özgürlüğüdür.

ABD’nin din özgürlüğü karnesinde kanlı harflerle Irak yazmaktadır, Vietnam yazmaktadır, Afganistan yazmaktadır, Suriye yazmaktadır.

ABD’nin din özgürlüğü, alçak FETÖ terör örgütünün kanlı darbe girişimlerine özgürlüktür.

Türk gençliği olarak, Türkiye Gençlik Birliği olarak bu emperyalist ikiyüzlülüğü mahkum ediyoruz!

TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz! - Resim: 1

ABD neden bu küstahlığa başvurmaktadır? Çünkü kaybetmektedir. ABD’nin hali, tek dişi kalmış canavarın halidir.

ABD, Suriye’nin kuzeyinde kaybetmiştir. Mehmetçiğimiz, ABD’nin 'kara gücüm' dediği PKK-PYD’yi sahaya gömmüştür.

Azerbaycan’da kaybetmiştir. Kuklası Paşinyan rezil olmuştur. İşgal ettiği Dağlık Karabağ’dan muzaffer Cumhurbaşkanı Aliyev’in sözleriyle 'it gibi kovulmuştur.'

Kıbrıs’ta kaybetmiştir. Amerikan valisi Mustafa Akıncı sandığa gömüldü. Kıbrısımız, Rauf Denktaş’ın bayrağını alan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığıyla Mavi Vatanımızın kalesi olmuştur.

Doğu Akdeniz’de de kaybetmektedir. İntikam tatbikatlarıyla kurduğu Haçlı İttifakı, Türk donanması kayasına çarpmıştır.

ABD’nin bu provokasyonları yapmasını sağlayan, Türkiye içindeki işbirlikçileridir. Buradan Fener Rum Patrikhanesi’ne de sesleniyoruz ve uyarıyoruz. 100 yıl önce Atatürk’ün “fitne ve fesat odağı” dediği noktadasınız.

Burası bir ibadethane değil, CIA ofisi olmuştur.

TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz! - Resim: 2

Kendine 'ekümenik' ilan eden Fener Patriği, 15 Temmuz’da FETÖ’yle görüşmektedir, Ukrayna’da ABD’nin emir komuta zincirine girmektedir.

Oysa bizim Kurtuluş Savaşı’nda işgalcilere ve Mavi Mira gibi bölücü odaklara karşı bayrak açan Papa Eftinlerimiz vardır. Bugün de emperyalist kışkırtmaların bilincinde olan farklı inanç ve kökenlerden Türk vatandaşlarımız vardır.

Türk milletinin harcı istiklal mücadelesiyle karılmıştır. Türk milletinin şiarı ne mutlu Türk’üm diyenedir ve tüm vatandaşlarımızı kapsamaktadır.

Bu coğrafya medeniyetler kapısıdır.

Burada Türkü Kürde, Sünniyi Aleviye, Hristiyanı Müslümana karşı kışkırtma planlarının arkasında tek bir odak vardır: ABD. Fakat bu etnik, dini ve mezhepsel kışkırtmalar bu zamana kadar tutmamıştır, bundan sonra hiç tutmayacaktır.

Bu planları bozduk, ABD’yi BOP dediği Haçlı haritasına gömdük.

Şimdi 'ekümeniklik' diye giriştiği Haçlı Rüyası da ABD emperyalizminin kâbusu olacaktır."

TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz! - Resim: 3

BASINA KAPALI GÖRÜŞTÜLER: 'EKÜMENİK PATRİKLİK KİLİT BİR ORTAK'

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve beraberindeki heyet, Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Pompeo'nun, Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos ile yaptığı görüşme öncesi yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Patrikhane ziyaretinden sonra Aya Yorgi Rum Patrikhane Kilisesini gezen Pompeo, burada mum yaktı. Pompeo, daha sonra 1. Bartholomeos'u makamında ziyaret etti. İkili arasında 1 saat 19 dakika süren görüşme basına kapalı gerçekleştirildi. 1. Bartholomeos, Pompeo'yu kapıda karşılayan heyette yer almadı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ya eşi Susan Pompeo ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield eşlik etti.

Pompeo daha sonra Rüstem Paşa Camisi'ni ziyaret etti. Cami girişinde gazetecilerin Türkiye ziyaretinin nedenine dair soruları yanıtsız bırakan Pompeo'nun cami ziyareti yaklaşık 20 dakika sürdü. Çırağan Sarayı'nda bir süre dinlenen Pompeo, daha sonra Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russell ile bir araya geldi.

TGB, Pompeo'yu protesto etti: Bu topraklarda ABD'nin feneri yanmaz! - Resim: 4

'EKÜMENİK' DİYE SÖZ ETTİ

Pompeo, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fener Rum Patriği 1. Bartholomeos ile tanışmaktan onur duyduğunu belirterek "Aya Yorgi Patrikhane Kilisesi’ni ziyaret etmekten onur duydum. Ekümenik Patriklik, Ortodoks dünyasının lideri olarak, tüm dünyada din özgürlüğünü savunma çalışmalarımızda kilit bir ortak konumundadır” dedi.

Fransa metropoliti Emanuel Adamakis de açıklamasında, Pompeo'nun Fener Rum Patrikhanesi'ne yaptığı ziyareti "tarihi" olarak niteledi.

İstanbul'daki programının ardından Gürcistan'a gidecek olan Pompeo, Fransa'da başlayan ve yedi ülkeyi kapsayan programı kapsamında önceki gece İstanbul’a gelmişti.

'İSTANBUL'A GELEN OLMADI'

Öte yandan ABD'li üst düzey diplomatik yetkililer, düzenledikleri brifingde Pompeo'nun Türkiye'de Erdoğan'la neden görüşemediğine dair soruları yanıtladı. Bir diplomatik yetkili, Pompeo'nun programının en başından belirlendiğini ancak daha sonra Erdoğan'ın programında değişiklik yapıldığı bilgisi geldiğini söyledi.

Yetkili, “Bildiğiniz üzere, bakanın burada çok kısıtlı zamanı var. Kendisiyle İstanbul'da buluşabilecek herhangi bir Türk yetkiliyle görüşmeye açık olduğunu belirttik ancak görüşme İstanbul'da olmalıydı. Buraya varışımızla Tiflis'e doğru yola çıkışımız arasındaki kısa sürede iki durak yapamazdık” dedi.