Türkiye bağımsızlığını Avrasya'da sağlar

Tarihçi Mehmet Perinçek, son olarak S-400 alımıyla pekişen Türkiye’nin Avrasya’ya yönelimini ve bölgedeki gelişmeleri Kafkas Jeopolitika Kulübü’ne değerlendirdi

Türkiye bağımsızlığını Avrasya'da sağlar

Perinçek’in değerlendirmelerinden satırbaşları şöyle:

‘ATLANTİK’İN SONU GELDİ’

Atlantik sistemin sonuna gelindi. Avrasya, sadece ekonomik bir güç olarak değil, kapitalizmin sınırlarını aşan bir uygarlık olarak da doğuyor. Astana süreci, bölgesel sorunların nasıl çözülebileceğine örnek olarak geçen yılın en önemli olaylarından biri.

‘NATO TEMEL TEHDİT’

IŞİD’i ABD kurdu. ABD’nin bölgedeki diğer eli ise ayrılıkçı terör. ABD, IŞİD’i ve yobaz terörü, PKK/PYD’yi meşrulaştırmak için kullanıyor. Sadece IŞİD’e karşı mücadele bölgede barış ve istikrar için yeterli değil. NATO, Türkiye’ye yönelik temel tehdittir. “Kürdistan” projesi ve 15 Temmuz darbe girişi bunun en temel örneği. Türkiye’nin AB’de geleceği yok. Avrupa’yla eşit temelde ilişkiler geliştirilmeli.

‘İŞBİRLİĞİ KAÇINILMAZ’

Türkiye-Suriye işbirliği kaçınılmaz. Esad’ın “vatan hainleri” çıkışı doğru ve önemli. Ankara, Şam’la hızla ilişkilerini düzeltmeli. Türkiye, bağımsızlığını, üretim ekonomisini ve güçlü devlet-orduyu ancak Avrasya’da sağlayabilir. Türkiye, Kemalist Devrim’i tamamlayacak. Bu Erdoğan’ın iradesinden bağımsız bir süreç. Erdoğan’ın temel sorunu milleti birleştirememek, laiklikle sorunu olmak, Avrasya yolunda yalpalamak. Türkiye’ye milli bir hükümet lazım.

‘PKK EZİLDİ’

Türk Ordusu’nun operasyonları başarılı. PKK ezildi. Ezilen ABD’nin kara gücü. Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’de Türkiye-ABD karşı karşıya. Washington, “ikinci İsrail” ve Amerika’nın işbirlikçileri kaybetti. Türkiye-İran-Irak-Suriye inisiyatifi ele aldı. Moskova’yla işbirliği şart. Moskova, ayrılıkçı teröre karşı bu ülkelere yardım etmeli. Ruslara dostça uyarı: PKK/PYD’ye karşı tarafsız tavır Amerikan planlarına ve Türkiye’deki Rusya düşmanlarına destek anlamına gelir.

‘S-400 İLK ADIM’

Türk-Rus işbirliği, Batı Asya ülkelerini birleştiriyor. Bu işbirliği, Türkiye ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün güvencesi. Türkiye’nin ABD’den bağımsız silah gücüne sahip olması, bu noktada Rusya’yla işbirliği yapması önemli. S-400’le ilk adım.”