Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili arasında ‘Dersim’ tartışması

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya arasında ‘Dersim’ tartışması yaşandı. CHP’li Kaya, Utku Reyhan’ın hatırlattığı CHP’li Sarıbal’ın Dersim isyanı için ‘katliam’ nitelemesini reddetti.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili arasında ‘Dersim’ tartışması
A+ A-

TV100’de yayınlanan ‘Şimdi Konuşalım’ programında ‘Dersim’ tartışması yaşandı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, “Atatürk’ün kurduğu parti ama bugün onunla pek bir ilgisi kalmamış gibi görünüyor. Milletvekilliği yapmış isimler ‘Dersim Katliamı’ diyorlar.1937-38 yılında Atatürk’ün sağlığında ve onun emriyle yapılan harekata katliam diyorlar.” dedi.

Reyhan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Dersim isyanı konusundaki tavırlarını eleştirdi.

Utku Reyhan, Orhan Sarıbal’ın Dersim için “katliam” tweetini canlı yayında okudu.

Reyhan’ın bu sözlerine CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’dan itiraz geldi.

İŞTE CHP MİLLETVEKİLİNİN REDDETTİĞİ O PAYLAŞIM

Reyhan, “Cumhuriyetin bekçisiyiz biz” diyen Yıldırım Kaya’ya CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın “Unutmadık, asla unutmayacağız! Dersim katliamında yitirdiğimiz canları saygıyla anıyorum.” sözlerini hatırlattı.Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili arasında ‘Dersim’ tartışması - Resim: 1

Kaya ise, ısrarla CHP’li Sarıbal’ın böyle bir açıklamasının olmadığını öne sürdü.

‘TANRIKULU VE SARIBAL ONURUMUZDUR’

Kaya, Atatürk’e ve cumhuriyete ‘katliamcı’ diyen CHP Milletvekili Orhan Sarıbal ve Dersim isyanı için CHP adına özür dileyen Sezgin Tanrıkulu için “İkisi de arkadaşımızdır, onurumuzdur” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Kaya, Dersim isyanı için “katliam” nitelemesi yapan “Orhan Sarıbal cumhuriyet devrimcisidir” dedi.

Ardından Kaya, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan’ın Orhan Sarıbal’ın açıklamasını canlı yayında okuduktan sonra “Dersim bir katliam mı?” şeklindeki sorusuna “Dersim’de yaşanan ne idi? Kaç kişi hayatını kaybetti…” yanıtını verdi.

‘SİZİN BEKÇİ OLDUĞUNUZ MAHALLEDE CUMHURİYETİ ÇALAR GÖTÜRÜRLER’

Reyhan, “Cumhuriyetin bekçisiyiz” diyen CHP’li Yıldırım Kaya’ya, “Sizin bekçi olduğunuz mahallede cumhuriyeti çalar götürürler. Zaten çalıp götürmüşler.” şeklinde konuştu.

CHP'NİN 'DERSİM' KARNESİ

Türkiye Cumhuriyeti'ni yıkmak amacı güden feodal bir ayaklanma olan Dersim İsyanı konusunda son yıllarda CHP'li isimlerin ayrılıkçı/isyancı safta yer tuttukları görülüyor.

'TANRIKULU ÖZÜR DİLEDİ'

2014 yılında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Dersim için özür dilemiş, “Genel başkanımın bilgisi dahilinde buraya geldim, CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak Dersim'de acı duyan herkesten bin kere özür diliyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Aynı günlerde Dersim tartışmalarına CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de katılmış ve "Dersim Katliamı, meclis özründen sonra ise bir 'Dersim Kanunu' ile çözülebilir" demişti.Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili arasında ‘Dersim’ tartışması - Resim: 2

'CHP VE HDP DERSİM ANMASINDA'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Dersim İsyanı elebaşı Seyit Rıza için "Seyit Rıza bölgede sevilen bir insandı" açıklaması bir yana, 2017 yılında CHP İl Başkanı Ali Rıza Güder, HDP'li isimlerle birlikte Tunceli'de bulunan Seyit Rıza heykeli önünde anma etkinliğine katılmıştı.

CHP'li Güder, "“1938 Dersim, Türkiye Cumhuriyeti’nin cinnetidir” ifadelerini kullanmıştı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Milletvekili arasında ‘Dersim’ tartışması - Resim: 3

CEVİZOĞLU: CHP'NİN İÇİNDE ATATÜRK'Ü DERSİM KATLİAMCISI DİYE ANANLAR VAR

Geçtiğimiz günlerde gazeteci Hulki Cevizoğlu da, katıldığı bir televizyon yayınında CHP'nin içinde partinin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e "Dersim katliamcısı" diyenlerin olduğunu söyledi.

Cevizoğlu, ""Hiçbir CHP'li Atatürkçüyüm diyerek seçimi kazanamaz, CHP aday yapmaz, hadi diyelim geçti o aşamayı, seçmen tabanı kadar en acı olan şey bu: Her şey HDP'nin tabanına kilitlendiği için oy alamaz. CHP'nin içinde bile Atatürk'ü Dersim katliamcısı diye anan insanlar var. Atatürkçüyüm diyene oy verirler mi?!" diye konuşmuştu.