Yılmaz Özdil'den Özel'e sert tepki: 'Yerel seçimi AK Parti'ye hediye ettin'

Türkiye'yi 'işgalci' olmakla itham eden operacı Pervin Chakar'ın elini öpen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)'nin genel başkanı Özgür Özel'e, CHP'lilerden sert tepki geldi.

Yılmaz Özdil'den Özel'e sert tepki: 'Yerel seçimi AK Parti'ye hediye ettin'
Doğan Özkan
Doğan Özkan Editör

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 38. Genel Kurultayı'nda genel başkanlığa seçilen Özgür Özel'in kurultay konuşmasında Selahattin Demirtaş'a selam göndermesi ile başlayan HEDEP ile ittifak sinyali gün yüzüne çıktı.

Özgür Özel, HEDEP'li Pervin Buldan'la birlikte Kadıköy'de düzenlenen 'Bir Opera Gecesi' dinletisine katılmış, Türkiye'yi 'işgalci' gören operacı Pervin Chakar'ın elini öpüp bu anları sosyal medya hesabından paylaşmıştı.  Özel'in paylaşımının ardından Yılmaz Özdil'den sert tepki geldi. Özdil, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

"Her şeye itiraz etmeyin, değişime bir şans verelim diyorlardı, buyrun… Yerel seçimin seçim afişi Akp’ye hediye edildi!"

ÖZEL'İN ELİNİ ÖPTÜĞÜ 'PERVİN CHAKAR' KİMDİR?

Pervin Chakar, 2021 yılında yaptığı açıklamada, Kürt devleti kurulması gerektiğini vurgulayıp, "Mecburi bir sürecin sonunda Türklerle aynı toprakları paylaşıyoruz. Onların dillerini öğreniyor ve konuşuyoruz. Kültür ve geleneklerini biliyoruz. Ama onlar bizimkini bilmeyi bir tarafa bırak onu yok etmek için seferber olmuş durumdalar. Bundan bir medeniyet üretilemeyeceği gibi bu güzelliklerin yok edilmesi sürecinin ta kendisi. Tekrar etmekte fayda var mesele statü meselesi, Kürtlerin devleti yoksa Kürt soprano da olmaz Kürt besteci de olmaz." ifadelerini kullanmıştı.

Pervin Chakar ayıca bir siteye yaptığı konuşmada Türkleri 'Kürt eserlerini talan etmekle' suçlamış, "Kürtler bölünmüş olmakla kalmadılar, onların topraklarını işgal edenler fırsat buldukça onların topraklarını bir savaş alanına çevirdiler, ekonomilerini yok ettiler, tarlalarını yakıp hayvanlarını öldürdüler, dillerini kestiler. Bu böyleyken bize ait olan pek çok eserin de hem Türkler hem Ermeniler tarafından kendilerine mal edildiğine tanık olduk. Yüzlerce Kürt müzik eseri bu iki halk tarafından resmen talan edilmiştir. Devletiniz yoksa birileri mutlaka bu zenginliğe sahip çıkmak, yağmalamak veya benimsemek için ortaya çıkacaktır." açıklamasında bulunmuştu.

 

Konular CHP Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Özgür Özel Pervin Buldan İstanbul