‘Evet demek milli egemenlikten vazgeçmek demek’

‘Evet demek milli egemenlikten vazgeçmek demek’

17.2.2017 21:58 17.2.2017 21:52

“Sandıktan ‘Evet’ çıkarsa yasama, yürütme ve yargı Cumhurbaşkanın kontrolünde olacak”

Ümmühan Algün/Hamburg

TGB Hamburg’un geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirdiği “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konulu panelin konukları 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Genel Sekreteri Elif İlhamoğlu oldu. Hamburg Türk Toplumu’nun salonunda yapılan panele katılım yoğundu.

Ümmühan Algün’un sunuculuğunu yaptığı panel saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan TGB Hamburg Başkanı Mustafa Barış Türkoğlu getirilmek istenen yeni başkanlık sisteminin Türkiye’nin geleceğine dair açık bir tehdit olduğunu, partilerden ve kişilerden bağımsız olarak bütün vatandaşların Türkiye’nin geleceğini düşünerek karar vermesi gerektiğinin altını çizdi.

Reklamdan sonra devam ediyor

Eski CHP Milletvekili Prof. Dr. Birgül Ayman Güler öncelikle kabul ettirilmek istenen yeni anayasa ile değiştirilen eski anayasayı karşılaştırarak panele katılan konukları yeni anayasa hakkında bilgilendirdi. Hazırlanan yeni anayasanın hızlı ve bilinmedik bir şekilde tasarlandığının altını çizen Güler, bu kadar önemli değişikliklerin kabulünü referandumda ‘Evet’ ile ‘Hayır’ cevaplarına indirgenmesini de eleştirdi.  Bu referandumun aynı zamanda milletin egemenliğini sorguladığını ve referandumda “Evet” çıkarsa, bunun milletin kendi egemenliğinden vazgeçmesi anlamına geleceğini söyleyen Güler, “Eğer ‘Evet’ çıkarsa,  küreselleşmenin dayatması ile çok kültürlü ve farklı etnik gruplara sahip ülkelerin, küçük ve güçsüz devletlere bölünme tehlikesi ile karşı karşıya olacağız” dedi.  Güler ayrıca yeni anayasa ile birlikte yasama, yürütme ve yargının Cumhurbaşkanın kontrolünde olacağına vurgu yaparak, bunun bir sistem değil bir rejim değişikliği olduğuna dikkat çekti.

TGB Genel Başkan Yardımcısı Elif İlhamoğlu, konuşmasına Türkiye’nin son zamanlarda iç ve dış tehditler dolayısıyla içerisinde bulunduğu zor dönemi anlatarak başladı ve bu zorluklarla başa çıkmanın sadece güçlü bir ordu ve güçlü bir meclis ile mümkün olabileceğini vurguladı. Başkanlık anayasası ile meclisi işlevini kaybedeceğini dile getiren İlhamoğlu, “Türkiye’nin tüm bu sorunlara çözüm bulabilmesi için bir meclise ihtiyacı var, büyük krizlerde çözüm üretmiş, milli refleksimiz olmuş olan meclisimizi güçsüzleştirmek, milli birliğimizi güçsüzleştirmektir” dedi. İlhamoğlu ayrıca konuşmasında “Evet” oyunu birleştirici ve ikna edici bir yöntemle “Hayır” oyuna çevirmemiz gerektiğinin altını çizerken,  bağımsız ve güçlü bir Türkiye’nin güçlü bir meclise ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Toplantı yarım saatlik bir aradan sonra davetlilerin Güler’e ve İlhamoğlu’na sorularıyla devam etti. Panelin sonunda konuklar kitapları imzalatabilme ve fotoğraf çektirebilme şansı da yakaladı.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.38 3.36 3.39 3.34