10 Temmuz 2021 Dama Çözümleri: Ortak dilimiz damadır

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de...

10 Temmuz 2021 Dama Çözümleri: Ortak dilimiz damadır
A+ A-

Ahmet Murat Çelik

Ara ara sizlere dama topluluğunun çok büyük bir aile olduğundan, dünyanın neresinde olursa olsun dama topluluğunun biribirlerine kardeşlik ve sevgi ile bağlı olduğundan bahsederim. Bu söylediklerim öylesine söylenmiş klişe sözler değil. Özneyi oluşturan damaya ve birbirimize olan sevgimizdir. Yokmudur arada istisnalar elbette var ama istisnalar kaideyi değiştirmez. Buradaki kaide de dama sevgisidir. Bizleri bir araya getiren de bu muhabbetin kurulmasını sağlayanda damadır. Yetmiş yıldan uzun süre bu tuplukuğa katkı sağlamış güzel yürekli adamlar tanıdık Kemal bey, Sabehattin bey, Ciğerci Ali, Nevzat bey, İbrahi Kahveci ve daha niceleri. Hali hazırda bütün imkansızlıklar ve olumsuzluklara rağmen onlarca yıldır bu yapıyı ayakta tutma çabasındaki özverili insanları da tanıyoruz. Son yıllarda farkındalığımız nispeten daha görünür ve hissedilir olmaya başladı 1994-95 Capitol babalar turnuvaları rüzgarı ile başlayan süreçte aramıza katılan kıymet li dostlarla daha da güçlendik. 1996-97-98 Fatih Belediyesi desteği ile Topkapı Yavuz Otel turnuvaları ve nihayetinde damanın çehresini değiştiren, 2000'den başlayarak günümüze kadar gelen Mustafakemalpaşa Belediyesi Tatlı şenlikleri turnuvaları aracılığı ile damayı tanıyıp aramıza katılanlarla gücümüze, entellektüel bakışımıza, dinamizmimize fazladan güç kattık. Ben 1984 yılından bu yana yani 37 yıldır bu ilerleme ve terakkinin birebir tanığıyım. Nice dama emektarının aramızdan ayrılmasına da, damaya yön verebilecek kıymetlerin aramıza katılmasına da şahit oldum. Dama bizlerden önce var olduğu gibi bizlerden sonrada varlığını güçlendirerek devam edecektir umudunu taşıyorum.

Gelelim nereden çıktı şimdi bu kocaman aile konusu. Dile getirmeye çalıştığım gibi biz çok kalabalık bir aileyiz. Ailemizin içinde her politik görüşten, inançtan, mezhepten, farklı sosyo ekonomik ve sosyo kültürel çevreden kardeşlere sahibiz. Bu bizim için paha biçilmez bir zenginlik olsa da tek ortak dilimiz damadır. Dama dışında bütün mensuplarımızın söyledikleri ve düşünceleri kişiseldir ancak kendilerini bağlar.

Mutlu hafta sonlarınız olsun kalın sağlıcakla.

10 Temmuz 2021 Dama Çözümleri: Ortak dilimiz damadır - Resim: 1


10 Temmuz 2021 Dama Çözümleri: Ortak dilimiz damadır - Resim: 2


10 Temmuz 2021 Dama Çözümleri: Ortak dilimiz damadır - Resim: 3