18 Eylül 2021 Dama çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de..

18 Eylül 2021 Dama çözümleri
A+ A-

Ahmet Murat Çelik

İSTANBUL DAMA KIRAATHANELERİ 5

TOPKAPI YAVUZ OTELİ

Topkapı Yavuz Otelin bahçesi uzunca bir süre damanın en önemli merkezi olmakla birlikte, bu günün hem modern turnuva anlayışının hemde günümüz dama kraathanelerinin öncüsü olmuş çok önemli bir mekandır.

Bu gün ülkenin her yerinde dama turnuvaları yapılıyor ise Yavuz Otel işletmecisi ve sahibi olan Yusuf bey ile Kemalettin beyin işbirliği sonucunda hayat bulan İstanbul Topkapı turnuvalarının bunda etkisi çok büyüktür.

1990'lı yılların ilk yarısında ve ortasında yapılan bu organizasyonlar bu gün hayatiyetini devam ettiren bütün turnuvaların atası durumundadır. Damanın Kırkpınar'ı Mustafakemalpaşa turnuvası dahi bu ekibin bir parçası olan Kemalettin beyin organize etmesi ile başlamıştır. Topkapı aynı zamanda Türk Daması tarihinin en önemli temsilcilerinden biri olan Topkapılı Kara Ayhan'ında mekanı idi. Kara Ayhan Türk Damasının bir nevi eşik taşı durumundadır. Onu geçmek süper ustalar seviyesine ulaşmak oluyordu. Dönemin en büyük dört ustası olan Eyüplü Ayhan, Antepli Ömer, Bahriyeli Ufuk ve Hamleci Hurşit'in hemen ardından gelen en güçlü oyunculardan biriydi. Ben şahsen 40 yıllık dama tanıklığımda Kara Ayhan kadar dama seven bir insanla karşılaşmadım. Dama oynayış tarzı kendi tabiriyle "Ben dama oynarken taşlarıma bir kova su döksen aradan bir damla sızmaz" derdi. Cidden çok sıkı bir oyuncu idi. Aynı zamanda hayatta olduğu sürece Topkapı'da damanın olması ve devam etmesi için çabaladı ve oranın demirbaşı oldu.

Tıpkı Eyüp gibi Topkapı kıraathanesi de gelecek haftalarda da devam edecek ve daha spesifik bilgileri de sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bir de güzel bir gelişmeyi haber vermek istiyorum. Aydın Efeler Belediyesi Başkanı Sayın Fatih Atay ile görüşen Aydın Dama Derneği Başkanı Ergün Kırbaş ve Ege Damacılar Derneği Başkanları Murat Keser ve Mürşit Ersöz yeni turnuvayı takvime bağladılar. Sayın başkanla görüşmek üzere beni de davet eden Ergün Başkana bu nazik daveti için teşekkür ederim. Lakin bir müddet bu etkinliklere zaman ayıramayacak kadar meşgul olacağım. Emeği geçenlere ve geçecek olanlara şimdiden başarılar diliyorum.

Bu hafta sorular Lübnanlı fantastik dama ustası Ahmad Hazeeme'den gelecek. Mutlu hafta sonlarınız olsun.

18 Eylül 2021 Dama çözümleri - Resim: 118 Eylül 2021 Dama çözümleri - Resim: 2


18 Eylül 2021 Dama çözümleri - Resim: 3