7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri

7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri
A+ A-

İSTANBULUN DAMA KIRAATHANELERİ


Osmanlı'dan günümüze İstanbul dama kıraathanelerini anlatmaya başlamadan önce dama severlere müjdeli bir haber vermek isterim.

İstanbul Türk Daması Derneği'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapmayı planladığı organizasyonlar için önemli bir adım attık. Geçtiğimiz perşembe günü İstanbul Türk Daması Derneği Başkanı Mustafa Sancak ile birlikle, dama ile ilgili söylediklerimize dikkat kesilen ve damayı seven iki değerli insanla güzel bir görüşme yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Mansur Güneş ve Spor Dairesi Başkanı Sayın İlker Öztürk bey ile keyifli ve verimli geçen sohbetimiz güzel günleri müjdeliyor. Karşımızda damayı seven insanlar olunca kendimizi gerçekten çok iyi ifade ettik. Onlarında bizi anlaması ve yapılabilecekler hakkında bizimle birlikte fikirler üretmeleri bizi hem çok sevindirdi hemde bize umut verdi. İnşallah yakında ortak güzel çalışmalara imza atacağız. Güzel gelişmeleri bekleyin.

7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 1

Gelelim İstanbul dama kıraathanelerine.

Osmanlı döneminden başlayarak günümüze kadar süre gelen bir dama kıraathanesi kültürü ve anlayışı var ki bu neredeyse değişmeden günümüze kadar yapısını koruyarak gelmiştir. Sultan Abdülaziz döneminde şehrin neredeyse tamamında dama kraathaneleri olsada en önemli kıraathaneler her birinde muhteşem bir ustanın olduğu Galata, Eyüp ve en büyük ustalar İbrahim bey ve Ethem Efendi'nin gittiği Sultanahmet kıraathaneleridir. Bu kıraathaneler 20. yüzyılın ortalarına kadar varlıklarını sürdürmüşlerdir. Büyük Haçik ustanın Galatası bize büyük usta sütçü Hacı Bekir Sami'yi, büyük usta İbrahim beyin Sultanahmet'i Asaf Dokümanı ve e efsane samancının Eyüp'ü de bize kendisi gibi büyük bir efsane olan ve Eyüplü Ayhan olarak anılan Ayhan Okyar'ı bizlere miras bıraktı. İlerleyen haftalarda bu mekanları ve onların devamı olan Beşiktaş'ı, Topkapı'yı, Silivrikapı'yı, Beyazıt'ı, Üsküdar'ı ve Kemeraltını ayrıntılarıyla, müdavim ustaları ile anlatacağım. Osmanlıdan bu güne kadar.

7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 2

Mutlu hafta sonlarınız olsun.

7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 3


7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 4


7 Ağustos 2021 Dama Çözümleri - Resim: 5