8 Mayıs 2021 dama çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de...8 Mayıs 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

8 Mayıs 2021 dama çözümleri
A+ A-

O ŞAMPİYONDAN ÇOK ÖTESİ

Söz konusu Türk Daması ise eğer, çok çok rahatlıkla bu cümleyi sarfedebiliriz onun için. Damanın gelmiş geçmiş enbüyük şampiyonu, Türk Dama Milli Takımı'nın tartışmasız en önemli parçası, hatta damanın yaşayan efsanesi. Onun da ötesinde değerleri damamıza katan, damanın geleneksel düşünme biçimini değiştirip ufkumuzu genişleten, uluslararası yapısına elçilik eden, her organizasyonda gözlerin en çok aradığı kişi. Tabii ki Faik YILDIZ'dan bahsediyorum. Sporcu kimliğinin böylesine yüksek profile sahip olmasının ve şiirsel bir akıcılığa sahip oyunu yanında, özel yaşamında da bir o kadar sade, alçak gönüllü, kibir ve kapristen uzak yaşantısı ile bir sporcunun ahlaklı olanına gösterile bilecek en güzel örneklerden biri. Sporcu kimliği ile elde ettiği başarılara ve kazandığı ödüllere başka bir sporcunun bir kez daha ulaşması çok zor. Ülkemizdeki son iki turnuvada şampiyonluğu kazanan Göksel KAYA gibi adaylar var elbet, onlara da dama hayatlarında başarılar diliyorum. Lakin çok çok zor.

Peki Faik YILDIZ'ı bu dile getirdiklerim anlatmaya yeter mi. Kesinlikle hayır! Ülkemizde yapılan turnuvalarda yurt dışından gelen sporcuların bütün yeme içme, barınma, gezi ve eğlence programları da dahil, konaklama organizasyonlarının her ayrıntısı ile ilgilenir, bir aksilik var ise de onlar adına organizasyon komitesi ile iletişim kurarak sorunların giderilmesini sağlar. Yabancı sporcuların yerel idarecilerle olan bütün iletişimlerine aracılık ederek elini taşın altına sokar. Milli Takım'ın yurt dışındaki maçlarında da aynı şeyleri bizim sporcularımız için yapar. Üstelik bütün bunları sadece gönüllü olarak yapar ve sporcu olmanın ötesinde bir beklentiye de girmez. Şimdi biz Faik YILDIZ'a sadece damanın Şampiyonu diyerek geçiştirebilir miyiz!?... kesinlikle hayır o damanın her alanında izi olan bir şampiyondan çok ötesidir. Kendi adıma böylesi büyük bir üstâd ile tanışmamı sağlayan damaya müteşekkirim.

Var ol Faik YILDIZ yüreğine sağlık, ömrüne bereket.

Bu hafta sorularımız da G.M. Faik YILDIZ 'dan gelecek.

Önümüzdeki hafta Murat KESER başkanla Ege daması konulu sohbetimizi yazmaya başlayacağım. Çok keyifli bir sohbet oldu kaçırmayın.

8 Mayıs 2021 dama çözümleri - Resim: 1


8 Mayıs 2021 dama çözümleri - Resim: 2


8 Mayıs 2021 dama çözümleri - Resim: 3


Etiketler Dama spor dama federasyonu zekâ