Amerika'nın sesi

CHP Milletvekili Namık Tan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda NATO’nun sözcülüğünü yaptı. İsveç’in NATO’ya üyeliğinin geciktirilmesini eleştiren Tan, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’ya sahip çıktı. Ayrıca Çin’de Uygurlara yönelik etnik temizlik yapıldığını ileri sürdü

Amerika'nın sesi

AYDINLIK / ANKARA

TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda Dışişleri Bakanlığı ve ilgili kurumlarının 2024 yılı bütçesi görüşüldü. Komisyonda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Namık Tan'ın açıklamaları öne çıktı. Tan, Türkiye'yi ve bölge ülkelerini tehdit eden NATO'nun genişleme stratejisinin sözcüsü oldu. ABD'nin Çin'i bölme hedefiyle propaganda malzemesi yaptığı Uygur Türkleri iddialarına sarıldı. Tan, Çin'in Uygurlara etnik temizlik politikası uyguladığını öne sürdü. "Çin’in baskı politikaları altında haklarından mahrum bırakılan Uygur Türklerinden neden bakanlık sunumunda bahsedilmiyor." dedi. Tan'ın yakın geçmişteki çıkışları da dikkat çekmişti.

KAVALA VE DEMİRTAŞ 

Emekli Büyükelçi Tan, komisyondaki konuşmasında bakanlıktaki meslek dışı atamalara dikkat çekti. Bakanlığa merkezi bütçeden ayrılan payın yıllar içinde düştüğünü söyleyen Tan, Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'ya sahip çıktı. Tan özetle şunları kaydetti: “Gümrük Birliği güncellemesine ihtiyaç var. Vize serbestisi tıkandı. Siz bunların olmasını mümkün görüyor musun? Türkiye’nin AB değerlerine meydan okuması karamsar tablo yaratıyor. AB ile ilişkilerin merkezine mülteciler konusu oturmuş gözüküyor. Biz geri kabul anlaşması imzalandığında vize serbestisi talep etmiştik. 

‘TÜRKİYE UYGULAMAK ZORUNDA’

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları hiçe sayılıyor. Türkiye uluslararası anlaşma hükümlerini uygulamak zorundadır. Neden uygulayamıyoruz? Türkiye’ye hukuk, adalet konusunda bir eleştiri geldiğinde bakanlıktan anlamsız açıklamalar yapılıyor.

‘ÖFKE NÖBETLERİ GEÇİREN MÜTTEFİK’

“Türkiye, ABD tarafından ciddiye alınmak istenen öfke nöbetleri geçiren bir müttefik görünümü veriyor. ABD ile ilişkilerimiz istikrarlı şekilde bozluyor. Sorunlar listemiz uzun. ABD’yi şeytanlaştırırken bu liste kredi aramaya uzanıyor. 

İSVEÇ VE NATO 

“ABD ile devlet başkanı düzeyinde ziyaretlere neden ara verildi. Ziyareti biz istiyoruz ABD mi istemiyor. F16’ları satın almakta neden zorlanıyoruz. İsveç’in NATO’ya katılım protokolü komisyonda görüşüldü ama beklenmedik şekilde ertelendi. Yaşananlar Cumhur İttifakı arasındaki anlaşmazlık olarak görüldü. İsveç’in katılım protokolünün geciktirilme gerekçesi nedir. 

UYGUR TÜRKLERİ 

“Çin’in baskı politikaları altında haklarından mahrum bırakılan Uygur Türklerinden neden bakanlık sunumunda bahsedilmiyor. Türkiye’nin Müslüman Uygurlara uygulanan etnik temizlik politikasına sessiz kalmasına neden nedir. Çin’den alınan ödünç rezervlerle bağlantılı mıdır? Bu yaklaşımın ahlaki midir?”

ABD GÖLGE DIŞİŞLERİNİN TÜRKİYE ŞUBESİNDE

Namık Tan, ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) Türkiye şubesi olarak adlandırılan Global İlişkiler Forumu’nun (GİF) üyesi. Koç Holding bünyesinde faaliyet yürüten GİF’in şeref başkanı Rahmi Koç.

Türkiye’nin yeniden Atlantik kampına girmesi, Avrupa Birliği üyelik sürecinin yeniden başlatılması gerektiğini savunan GİF, Türkiye’nin yükselen Asya’ya karşı Batı’nın yanında yer almasını öne sürüyor. GİF, ABD’nin gölge dışişleri olarak bilinen CFR’nin de üyesi. GİF ve CFR, her yıl “Yuvarlak Masa” toplantılarında bir araya geliyor. Toplantılara ABD’li üst düzey devlet yetkilileri de katılıyor.

FETÖ'CÜLERLE SU SIZMAMIŞ

Tan, firari FETÖ’cü Emre Çelik’le birlikte

CHP'li Namık Tan, birkaç gün önce NATO'yu Karadeniz'de istemediğini beyan eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'nu eleştirmişti. ABD'nin gölge dışişleri birimi CFR'nin Türkiye şubesi GİF'in üyesi olan Tan'ın NATO'yu öven, S400 hava savunma sistemlerine karşı çıkan, Filistin direniş örgütü Hamas'ı suçlayan açıklamaları da bulunuyor. Tan, ABD'nin sözde Ermeni soykırımı iddialarını kabul etmesini Türkiye'nin yeterli diplomasi yürütememesine bağlamıştı. Tan'ın firari FETÖ imamlarıyla fotoğrafları ve FETÖ kuruluşu Türk Amerikan Birliği'nden ödül aldığı videosu da yayınlanmıştı. Tan'a törende ödülü firari sözde imam Faruk Taban vermişti. CHP'nin Irak ve Suriye'deki terörle mücadele tezkerelerine "hayır" dediği oturumda parti adına konuşan Tan'ın HDP'yi olumlayan görüşleri de var. İşte Tan'ın o sözleri:

ABD’deki FETÖ kurumundan ödül alırken

'OLUMSUZ YANSIMALARI OLUR'

"Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu bilmeyen bir Oramiral, hem de kuvvet komutanı! Çok yazık." (18 Kasım 2023, Twitter, Ercüment Tatlıoğlu'na hitaben) "HDP'ye sahip çıkmak demokrasiye sahip çıkmaktır." (18 Haziran 2021, Twitter) "S-400 alımında ısrar, ilişkilerimizi ciddi şekilde gerecektir. Bunun ekonomimize de çok olumsuz yansımaları olur." (22 Mart 2019, Twitter) "Çatışma ortamında, ne gerekçeyle olursa olsun sivilleri hedef alan saldırılar hem cinayet hem terör eylemidir... İsrail'in askeri kapasitesi ile baş etme şansı olmayan Hamas'ın saldırıları, İsrail'den çok Filistin'e zarar verecektir." (7 Ekim 2023, Twitter)

'ÇÖZÜM ABD MÜTTEFİKLİĞİ'

"Eğer soykırım sözcüğü bugüne kadar kullanılmamışsa, bu, bizim ABD ile olan ittifak ilişkimizin sıcaklığından ve jeostratejik gücümüzden kaynaklanmıştır. Ama, gelinen noktada, bu ağırlığı yitirdiğimiz anlaşılıyor. Tabii, başka eksikliklerimiz de var. Batıyı, ABD’yi ikna edecek akademik çalışmalarımız da eksikti. Tarihi gerçekler temelinde geliştirdiğimiz argümanlar ve görüşlerimizin bilimsel olarak gerekçelendirildiği son derece az sayıdaki akademik yayın ile Amerikan toplumunu etkileme imkânımız olamadı... ABD ile ilişkilerimiz halihazırda son derece gergin ve istikrarsız bir dönemden geçmektedir. Ve bu da, kararın çıkmasında önemli rol oynanmıştır... Çözüm, Türkiye’de iktidarın, ABD ile ilişkilerini, yeniden güvene dayalı şekilde ve ortak çıkarlar temelinde, müttefikliğe yakışır bir çizgiye oturtmasıdır." (25 Nisan 2021, Politik Yol)

'TEZKEREYİ REDDEDİYORUZ'

“Bu çete bozuntusu unsurlarla (ÖSO), TSK operasyon yaptı. Ülkemizde SADAT adıyla eğitim yapan bir şirketin kurulmasına göz yumuldu, kuran kişi Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığına atandı. Türkiye’de eğitilen kişilerin IŞİD’e katıldığının dünyada manşetleri geçti. 2015’te terörün Türkiye’yi sarması yerine tezkereye destek verdik. Sonrasında bu desteğimizi yineledik. Destek verirken hataların devam etmeyeceğini umduk. Kimden yardım alacağız? İslamcı, cihatçı grupları mı kullanacaksınız? Burada kastınız cihatçı militanlarsa bunun Türkiye’ye ne sorun açacağını düşünmek bile istemiyoruz. Türkiye’de yabancı asker postalı istemediğimizi vurguluyor ve politikanıza meşruiyet verecek bu tezkereye onay vermeyi reddediyoruz.”

(18 Ekim 2023, Cumhuriyet)

Konular CHP TBMM NATO ABD FETÖ