Amiral Cem Gürdeniz: Mısır'la MEB sorunumuz yok

Amiral Cem Gürdeniz, Mısır'ın resmi yayın organı Al Ahram Gazetesi’nde yayımlanan ve Türkiye-Mısır ilişkilerinin artık normalleşmesini öneren yazıya ilişkin Aydınlık'a değerlendirmelerde bulundu.

Amiral Cem Gürdeniz: Mısır'la MEB sorunumuz yok

GARİP BALÇAK

Mısır'ın resmi yayın organı Al Ahram Gazetesi’nin Genel Müdürü Mohamed Sabreen, United World International (Uwidata) adlı uluslararası haber sitesinde bir makale kaleme aldı. “Türkiye-Mısır ilişkilerinde normalleşme önerileri” başlıklı makalede Ankara ve Kahire arasında “ilişkilerin normalleşmesinin zamanı geldi” ifadelerini kullandı. Makale büyük ses getirdi. Mısır ve Türkiye'nin ilişkilerinin normalleşmesi ve bu normalleşmenin sonuçlarını emekli Tümamiral Cem Gürdeniz'e sorduk. Gürdeniz, iki ülkenin tarihsel birlikteliklerinin güçlü olduğunu ve çıkarlarının ortak olduğunu söyledi.

'TÜRKİYE VE MISIR İSTİKRAR İÇİN KİLİT ÜLKELERDİR'

Tümamiral Cem Gürdeniz, Türkiye ve Mısır'ın, bölgede kalıcı barış ve istikrar için kilit ülkeler olduklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Kovid-19 sonrası yeni dönemde Doğu Akdeniz çanağındaki ülkeler enerjilerini gerginlik ve çatışmaya değil, karşı karşıya kalacakları sosyal ve ekonomik krizi en kısa zamanda atlatma çabasında içinde olmalıdırlar.

Mısır'ın güvenlik ve jeopolitik endişelerini anlıyoruz. Mısır da Türkiye'nin endişelerini anlamalıdır. Mısır bu noktada özellikle ABD kaynaklı belgelerde sürekli olarak körüklendiği ve vurgulandığı üzere Türkiye ile denizde bir çatışmaya yol açacak düşüncelere kapılmamalıdır. Zira her iki ülkenin Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanı sorunu yoktur. Türkiye’nin sorunu GKRY ve Yunanistan iledir. Gerçekte Mısır ve Türkiye tarihsel bir birliktelik içerisindedir. Mısır ve Osmanlı İmparatorluğu 400 yıl et ve tırnak bütünlüğü içinde yaşamıştır. Türk ve Arap dünyalarının öncü iki büyük devleti gerek kendi etki alanları içindeki, gerekse Doğu Akdeniz'deki durumlarını karşılıklı olarak anlamak ve kabullenmek durumundadırlar.”

'MISIR TÜRKİYE KARŞITI CEPHEYE DAHİL OLMAMALI'

Mısır'ın barışı ve diyaloğu başarabilmeyi en iyi ispat etmiş ülkelerden birisi olduğuna dikkat çeken Gürdeniz şöyle konuştu:

“İsrail ile 3 kez savaşmıştır ancak Camp David sonrası bu ülke ile geliştirdikleri ilişkiler en azından son 47 yıldır Arap Dünyası ile İsrail arasında topyekun bir savaşı önlemiştir. Bu başarı Türkiye ile ilişkilerinde de sağlanabilir. Bu nedenle ilişkilerde yeni bir sayfanın açılması ve Mısır'ın özellikle Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından başlatılan Türkiye karşıtı kampanyaya siyasi, ekonomik ve askeri cephede dahil olmaması gerekir. Bir daha vurgulamak gerekirse Mısır Türk çelişkisinin ana nedeni deniz hukukundan değil siyasi ideolojik ayrışmadan kaynaklanmaktadır. Türkiye’nin de dış politikamıza faydadan çok zarar veren, rekabet yaratan ve yanlış anlaşılmalara neden olan ihvan merkezli politikalara uzak durması ve laik bir cumhuriyetin dış politika felsefesine göre hareket etmesi gerekir.”

'MEB KONUSUNDA SORUNUMUZ YOK'

İki ülkenin Doğu Akdeniz'de bir sorunları olmadığını araya giren diğer ülkelerin sorunlara sebep olduğunu belirten Gürdeniz, “Mısır ve Türkiye karşılıklı kıyıdaşlardır. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunda Türkiye ve Mısır'ın aralarında sorunu yoktur. Burada araya giren diğer ülkeler sorun yaratmaktadır. Mısır, şu ana kadar görüldüğü üzere ABD, Fransa, Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan'ın tuzağına düşmemelidir. Diğer yandan Mısır'ın Libya konusundaki tutumu yanlıştır. Libya'da BM tarafından tanınan meşru hükumeti tanımak yerine bir savaş lordunu tanımaya ve askeri olanakları ile desteklemeye devam ediyor. Mısır ve Libya'nın uzun bir kara sınırı olması nedeniyle bu konudaki güvenlik endişelerini anlıyoruz. Ancak bu endişeler emperyalizmin güdümündeki bir savaş lordunun vizyonu içinde giderilemez.”

Amiral Cem Gürdeniz: Mısır'la MEB sorunumuz yok - Resim: 1

Etiketler Cem Gürdeniz münhasır ekonomik bölge Mısır Libya