Anadolu Efes ve Denizbank’a da yaptırım istediler

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından kurulan ve Türk bankaları ile iş insanlarına yaptırım çağrısında bulunulan resmi sitede, Denizbank ve Anadolu Efes Rusya'nın da hedef alındığı ortaya çıktı

Anadolu Efes ve Denizbank’a da yaptırım istediler

OLCAY KABAKTEPE / ANKARA

Diplomatik kaynaklar, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı bir sitede Türk iş insanları ve bankalara yaptırım yapılması için yürütülen kampanyaya ilişkin, “11 Eylül günü Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi nezdinde bir girişimde bulunularak; güçlü tepkimiz ve bu çerçevedeki somut beklentilerimiz açık bir biçimde bildirilmiş ve izahat istenmiştir. Benzer bir girişim Kiev Büyükelçiliğimizce de yapılmaktadır.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı resmi uzantılı bir sitede (sanctions.nazk.gov.ua) Türk iş insanları ve bankalara yaptırım yapılması için kampanya yürütüldüğü, Aydınlık'ın haberiyle ortaya çıkmıştı. Bakanlığa bağlı sitede aralarında Ziraat Bankası, İş Bankası ve Credit Europe Bank  yöneticileri ile çok sayıda Türk iş insanına yaptırım uygulanması için çağrıda bulunulduğu tespit edilmişti. Diplomatik kaynaklar, Ukrayna Dışişleri Bakanlığınca desteklenen bir internet sitesinde, ABD ve AB üyesi ülkeler dahil diğer ülke vatandaşları ve şirketlerinin yanı sıra, Türk iş insanlarına da yaptırım çağrısında bulunulduğunun görülmesi üzerine, 11 Eylül’de Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi nezdinde bir girişimde bulunulduğunu bildirdi.

KONU YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR

Diplomatik kaynaklar konuyla ilgili olarak, "Ukrayna Dışişleri Bakanlığınca desteklenen bir internet sitesinde, ABD ve AB üyesi ülkeler dahil diğer ülke vatandaşları ve şirketlerinin yanı sıra, Türk iş insanlarına da yaptırım çağrısında bulunulduğunun görülmesi üzerine, 11 Eylül günü Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi nezdinde bir girişimde bulunularak; güçlü tepkimiz ve bu çerçevedeki somut beklentilerimiz açık bir biçimde bildirilmiş ve izahat istenmiştir.” dedi.

Benzer bir girişimin Kiev Büyükelçiliğimizce de yapıldığını aktaran kaynaklar, “Ukrayna ile var olan stratejik ortaklığımız, mevcut dayanışmamız ve içerikli işbirliğimiz ile uyumlu olarak Türk kişi ve kuruluşlarının yaptırımlar bağlamında hedef alınmaması beklenmekte olup, konu yakından takip edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Aydınlık'ın edindiği bilgilere göre bütün ekonomi kurumları da konuyu gündemlerine aldı.

UKRAYNA DEVLETİ’NİN RESMİ SİTESİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı sanctions.nazk.gov.ua sitesi, Rusya’da faaliyet yürütüp de hala yaptırıma uğramayan şirketler ve kişilere yaptırım uygulanmasını sağlamak için kurulmuş.

Sitenin gerçek olduğuna dair bir şüphe bulunmuyor. Zira yalnızca Ukrayna Devleti tarafından alınabilecek “gov.ua” uzantısına sahip. Ayrıca sitenin en altında “Bu proje, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.” ibaresi yer alıyor.

Halihazırda yaptırıma uğrayan kişi ve şirketlerin dışında “yaptırım için tespit edilen kişiler ve şirketler” diye ayrı bir bölüm bulunuyor. Türk iş insanları ve şirketleri de burada hedef alınıyor. Excell dosyası olarak da paylaşılan listelerde arama yapılabiliyor. Kişilerin bilgileri, sahip oldukları varlıklar ve yaptırım gerekçesi açıkça erişilebiliyor. Ayrıca bu kişilerin sosyal medyada “ifşa edilmesi” için otomatik paylaşım düğmeleri de siteye eklenmiş.

TÜRK BANKALARI HEDEFTE

Türkiye’nin devlet bankası Ziraat Bankası’nın Moskova Başkanı Nurullah Bakır, Denetleme Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Başkan Yardımcısı Hüdayi Atılgan ve Fuat Yılmaz Yıldız, Denetleme Kurulu Üyesi Berrin Mahmutoğlu bu listede açıkça hedef alınıyor.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Özyeğin de Rusya’da Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Credit Europe Bank (Rusya) üzerinden listeye dahil edilmiş. Ayrıca Banka Başkanı Haluk Behçet Aydınoğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Altuğ Candan, Faik Umut Onur, Mehmet Güleşçi için de açıkça yaptırım çağrısı yapılıyor.

İş Bankası Rusya da Yönetim Kurulu Başkanı Recep Haki, Başkan Vekili Mehmet Turan Ünal, Yürütme Kurulu Başkanı Ozan Gürsoy ve Başkan Vekili Özgür Temel üzerinden hedefte.

Yaptırım gerekçesi olarak ise “Rusya Federasyonu'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve bağımsızlığını baltalayan veya tehdit eden eylemlerini maddi, finansal veya başka bir şekilde destekleyen finans sektöründe (banka) faaliyet gösteren herhangi bir mülkiyet türünden şirket” ifadesine yer veriliyor.

DENİZBANK VE ANADOLU EFES DE LİSTEDE

“Yaptırım için tespit edilen yasal varlıklar” listesinde yer alan Türk bankalarından birisi de Denizbank. Sitede vergi numarası ve devlet kayıt numarasından açık adrese kadar her şey sitede sergileniyor. Söz konusu internet sitesinde Denizbank Moskova’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ateş Hakan, Banka Başkanı Osman Oğuz Yalçın’la birlikte Yönetim Kurulu Üyeleri Savaş Çıtak, Derya Kumru ve Hayri Cansever için de yaptırım çağrısı yapılıyor.

ÖZİLHAN’IN ANADOLU EFESİ

FİBA Holding Başkanı Tuncay Özilhan’ın iştiraki olan Anadolu Efes de sitede hedef gösterilen şirketler arasında. Efes Rus’un Mali İşler Başkanı Burhan Tanık da “Rus şirketlerindeki yabancı yöneticiler” listesinde yer alıyor. Bu listenin açıklama kısmında, “Batılı pek çok yönetici elit, Rus şirketlerinin yönetim kurullarından çekildi. Ancak hala Rusya’da CEO, yönetim kurulu üyesi, kıdemli yönetici olarak çalışan ve Ukrayna’ya karşı savaşı finanse etmek üzere Rus bütçesine katkı sağlayanlar var. Uluslararası şirketler üzerinde yapılan baskı yeterli değil mi?” ifadesi bulunuyor.

Etiketler anadolu efes denizbank