Arjantin’e BRICS karşıtı Cumhurbaşkanı

Arjantin’de seçim sonuçları belli oldu. Javier Milei ülkenin yeni Cumhurbaşkanı oldu. Milei’nin ekonomi danışmanı Diana Mondino, pazartesi günü Sputnik Brezilya'ya yaptığı açıklamada, Arjantin'in 1 Ocak'ta BRICS'e üye olmayacaklarını söylemişti.

Arjantin’e BRICS karşıtı Cumhurbaşkanı
Aslı Erişen
Aslı Erişen Editör

"BRICS'e neden bu kadar ilgi olduğunu bilmiyorum" diyen Mondino, gruba katılmanın Arjantin'e nasıl bir fayda sağlayacağının belirsiz olduğunu da sözlerine ekledi. BRICS'e katılım daveti ağustos ayında onaylandı ve Arjantin, Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne genişletildi. Seçimlerde rakibi Ekonomi Bakanı Sergio Massa'yı yenen Milei daha önce BRICS'e katılmaya karşı olduğunu dile getirmişti. Milei ayrıca ABD ve İsrail ile ekonomik yakınlaşma için çalışmayı planlarken Çin ve Brezilya ile ekonomik bağları destekleme konusunda belirgin bir isteksizlik ifade etmişti.

DOLARİZASYONU SAVUNUYOR

Milei Ağustos ayında "Serbest ticaret, özgürlük ve demokrasi gibi temel parametrelere saygı duymadıkları için komünistlerle anlaşma yapmaya çalışmayacağım; bu jeopolitik bir konu" demiş ve "bazı ülkeler bu çizgide değil" diye eklemişti. Yeni Cumhurbaşkanı aynı zamanda Arjantin'in ulusal bankası da dahil olmak üzere, ülkenin para birimini Amerikan doları haline getirecek bir hamleyle birkaç hükümet bakanlığını kapatma sözü verdi.

İSRAİL SEVDALISI

Milei'nin Yahudilik ve İsrail'e tutkulu bir sevgisi var. Yahudiliğe geçmeyi istediğini defalarca dile getiren Milei, ibadetini Sinagog’da yaptığını belirtmişti. 53 yaşındaki Milei, düzenli olarak Tevrat üzerinde çalıştığını söyledi. İspanya'nın El Pais gazetesine verdiği bir röportajda Milei, Buenos Aires merkezli Arjantin-Fas Yahudi cemaati ACILBA'nın başkanı Haham Shimon Axel Wahnish ile yaptığı çalışmadan bahsetti. Milei Yahudiliğe geçmeyi düşündüğünü ancak Şabat'a uymanın cumhurbaşkanlığı göreviyle nasıl çatışacağı konusunda endişelendiğini söyledi.

Konular Arjantin BRICS ABD