Cudi'de roket değil raket sesi yankılanıyor

Terörün izlerini silen Şırnak, sporla hayat buluyor. Geçen yıl ulusal çapta düzenlenen Cudi Kupası, bu sene 10 ülkeden tenisçilerin katılımıyla kentte bayram havası estiriyor

Cudi'de roket değil raket sesi yankılanıyor
A+ A-

OLCAY KABAKTEPE / ŞIRNAK

ŞIRNAK’ta 10 ülkeden 100 sporcunun katıldığı Uluslararası Cudi Kupası Tenis Turnuvası'nın resmi açılışı dün Cudi Dağı eteklerinde yapıldı. 14 yaş ve altında gerçekleştirilen turnuvaya Şırnaklı 8 kız tenisçi de katılıyor.

Geçen yıl Ulusal Cudi Kupası Tenis Turnuvası'nın yapıldığı Şırnak, bu yıl da Uluslararası Cudi Kupası Tenis Turnuvası'na ev sahipliği yapıyor. Cudi Dağı eteklerinde, Şırnak Üniversitesi Yerleşkesinde kurulan 4'ü açık, 2'si kapalı 6 kortta önceki gün Avrupa Tenis Birliği koordinasyonu ile başlayan turnuvanın resmi açılışı da dün yapıldı. Açılış programı, halaylarla, türkülerle, zeybek gösterileriyle gerçekleştirilirken turnuvanın yapıldığı alanda büyük bir coşku yaşandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan turnuvanın açılış programına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da katıldı.

'ŞIRNAKLI 8 KIZIMIZ ULUSLARARASI TURNUVADA OYNUYOR'

Açılışta konuşan Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, "Biz Gençlik ve Spor Bakanlığımızın sporu tabana yayıyoruz talimatından sonra strateji belirledik. Tenisin her yerde her zaman herkes tarafından oynanabilir bir spor olduğunu gösterebilmek adına yola çıktık. Şırnak özelinde yerel yönetimlerle neler başardığımızın bugün bir örneğini yaşıyoruz. Cudi Kupası ile birlikte bugün 8 Şırnaklı kız çocuğumuz uluslararası turnuva oynuyor. Avrupalı rakipleriyle kardeşleşmiş bir hafta geçirilecek." ifadelerini kullandı. Avrupa Tenis Birliği Başkanı Ivo Kaderka da turnuvaya video mesajla tebrik gönderdi.

'ŞEHİTLERİMİZİN MÜCADELESİ OLMASAYDI BU TURNUVAYI YAPAMAZDIK'

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ise konuşmasında, "Karşımızda Cudi Dağı var. Keşke dili olsa da konuşsa. Binlerce yıllık tarihe sahip. Son 40 yıldır terörle mücadelenin en keskin olduğu yerlerden biri. Her yerinde kahraman Mehmetçiğimizin, polislerimizin, korucularımızın izi var. Orada canını veren bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Onların mücadelesi olmasaydı bugün bu turnuvayı yapamazdık." değerlendirmesinde bulundu.

Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka ise şunları kaydetti: "Geçen yıl ulusal düzeyde yapılmıştı. 1 yıl gibi kısa sürede burada uluslararası etkinlik yapılıyor. Şırnak'ta huzur ortamı doğduktan sonra her gün bir yatırım, festival gibi programlar oldu. Birliktelik ve uyum her zaman başarı getirir. İşte Şırnak’ın öyküsü budur. Şırnak ve özellikle bu gençlik çok çekti geçmişte. Eskiden buradaki barut kokusundan spor yapılamıyordu. Ama son yıllarda bu durum değişti. Sayın valimiz ilk geldiğinde 'Şırnak başaracak.' demişti. Bugün Şırnak başarıyor, başaracak."

AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik de şöyle konuştu: "Bugün ne kadar şükretsek azdır. Gün geldi, bu güzelim Şırnak'ı terk ettik. Ama kısa sürede tekrar dirildik. Gençlerimizin bundan sonra güzel günleri olacak. Bu yaz inşallah Cudi Dağı'nda güzel kutlamalarımız olacak."

SABAH SPOR AKŞAM KONSER

Gençlik ve Spor Bakanlığının himayelerinde, Türkiye Tenis Federasyonunun (TTF) destek ve koordinasyonu, Valilik, belediye ve Şırnak Üniversitesinin katkılarıyla üniversite yerleşkesinde yapılan organizasyon, kentin ilk uluslararası tenis turnuvası olma özelliğini taşıyor.  22 Mayıs'a kadar sürecek turnuvada sporcular tek kızlar ve erkekler, çift kızlar ile erkekler kategorilerinde kupanın sahibi olmak için yarışırken oyuncular arasında Şırnaklı gençler de bulunuyor. Cudi Dağı eteklerinde sabah başlayan karşılaşmalar akşama kadar sürerken akşam da çeşitli konser ve etkinlikler düzenleniyor.

KASAPOĞLU: BİR HAYAL GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Turnuvanın açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Bugün Cudi'de bayram var, sevgi var, kardeşlik var. Sporun gücüyle, gençlerin motivasyonuyla Cudi'de bugün çiçekler açıyor. Gençlik haftasındayız. Tüm gençlerimizin 19 Mayısını kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Büyük bir coşku duyduklarını belirten Kasapoğlu, "Bir hayalin gerçeğe dönüşmesinin heyecanını paylaşıyoruz. Hiçbir hayal sadece o hayali kurarak gerçekleşmez. Hayallerin gerçeğe dönüşmesinin tek kuralı inancın peşinden koşmaktır. Birlikte başardık. Türkiye’nin son 20 yıldaki mücadelesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın engin vizyonu, milletinden aldığı güçle yürümesi en büyük ilham kaynağımız oldu." değerlendirmesini yaptı.

Etiketler Şırnak cudi kupası tenis cudi Gençlik ve Spor Bakanlığı