Dama Çözümleri (01 Ağustos 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 1 Ağustos 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (01 Ağustos 2020)
A+ A-

TÜRK DAMASI DESTEK BEKLERKEN!

Öncelikle herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve neşeli bayramlar dilerim. Bütün dünyanın üzerine kâbus gibi çöken Covid19 salgınının hayatlarımızdan ebediyen çıkıp gitmesi için bu bayramda fiziksel mesafeye ve hijyen kurallarına azami dikkat etmek zorundayız. Dünyanın beklediği ikinci dalgadan hem kendimizi hemde ülkemizi korumak hepimizin en önemli yükümlülüğüdür.

Dama gibi bir zeka oyunu maalesef bu virüs salgınında hak etmediği kadar negatif yönde etki yaşadı. Fiziksel temasın olduğu, insanların nefes nefese kaldığı, soluğun iki metrelik mesafeye ulaştığı toplu sporlar yapılabiliyorken; hiç bir temasa gerek olmayan, uygun mesafenin korunabildiği, maske ile yapılabilen bu sporun turnuvalarını yapamamamızın mantığını algılayamıyorum. Neden?

Bulaş riskinin sıfıra bile düşürülebileceği imkanlar oluşturulabilecekken damanın yasaklı olmasının sebebi karar vericilerin bu konu hakkındaki bilgisizlikleri olsa gerek diyorum. Bu müstesna sporu kahve oyunları ile karıştırmaları sonucunda dama böylesine haksız bir muameleye maruz kalıyor. Binlerce yıllık bu ortak kültürel mirası bir avuç gönüllü, madden ve manen bütün zorluklara rağmen ayakta tutmaya çalışırken, sanki birileri de bir an önce yok olup gitsin derdinde.

Beyler Türk Daması destek bekliyor, köstek değil.

Bu hafta sorularımız dama camiamızın çok özel şahıslarından biri olan Dilo Dayı'dan gelecek.

DİLO DAYI 1

Dama Çözümleri (01 Ağustos 2020) - Resim: 1

DİLO DAYI 2

Dama Çözümleri (01 Ağustos 2020) - Resim: 2


Etiketler Dama dama çözümleri