Dama Çözümleri 01 Mayıs 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 1 Mayıs 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri 01 Mayıs 2021
A+ A-

KAYIP BİR KİTABA DAHA ULAŞTIK

Emeğe ve emekçiye selam niteliğindeki 1 Mayısa rastlayan bu yazıya dünya emekçilerine saygı ile başlamak istiyorum.

Ancak bu gün bir yandan da hüzün günü bizler için. Bütün yaşantısını 1 Mayıs ruhuna uygun yaşayan ve 1 Mayıs 2018 de aramızdan ayrılan modern zaman damasının en önemli temsilcisi Kemalettin DEMİRBAŞ'ı kaybetmenin hüznünü de yaşıyoruz bu günde.

Umarım bu üç haftalık kapanma hem ülkemizin hemde yurttaşlarımızın hayrına bir sonuç verir. Ülkemizin ve dünyanın üzerine kabus gibi çöken bu Covit belası gün geçmiyor ki bir dostumuzun yakasına yapışmasın. Şimdi de camiamızın en sevilen ve takdir gören, burada birçok oyununu paylaştığım ve bu gün de iki oyununu paylaşacağım eğitmen usta Adnan YILDIZ ustamız yakalandı coronaya. Umudum bir an önce sağlığına kavuşmasıdır. Adnan ustamıza ve ailesine geçmiş olsun diyor sağlık ve esenlikler diliyorum.

Kayıp kitap meselesine gelince. Berlin Üniversitesi kütüphanesindeki Şark kitapları bölümündeki el yazması çok kıymetli bir kitaba ulaştık. Kitabın 1. bölümü satranç soru ve çözümlerinden oluşurken 2. bölüm ise dama soruları ve bazı soruların cevaplarından oluşuyor. Uzun süredir sevgili dostum Suat Boztepe ile birlikte sürdürdüğumüz saklı kalmış kitaplara ulaşma uğraşımızın belki de en önemli halkası budur. Kitabı Türkiye dama severlerine ulaştırmak için daha önce Bağdatlı Vehbi Efendi koleksiyonundan alıp ihya ettiğimiz kitapta takip ettiğimiz yolu izleyeceğiz. Önce çözümleri yapıp, modern notasyona uyarladıktan sonra, bütün oyunları videolaştırıp dijital olarak sosyal medya platformlarından ve Aydınlık Gazetesi'nin Dama Çözümleri köşesinden yayınlayacağız. Umuyorum ki daha önceki kitapta olduğu gibi Mehmet Özer Özerkman, Recep Doğrubakar ve Remzi Solak beyler katkılarını esirgemezler. Bağdatlı Vehbi kitabındaki özverili katkıları inkar edilemez. Bağdatlı Vehbi kitabını bu gün bütün dama severlere ulaştırmayı başarmış isek başarının mimarları bu dostlardır. Darısı nice kitap ve arşivsel belgelere.

Bu hafta sorularımız Adnan YILDIZ ustamız ve Grand Master Sinan AFSLAN'dan gelecek

ADNAN YILDIZ

Dama Çözümleri 01 Mayıs 2021 - Resim: 1

ADNAN YILDIZ 2

Dama Çözümleri 01 Mayıs 2021 - Resim: 2

GM SİNAN ASLAN

Dama Çözümleri 01 Mayıs 2021 - Resim: 3


Etiketler Dama