Dama Çözümleri 06 Şubat 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 06 Şubat 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri 06 Şubat 2021
A+ A-

EGENİN ANTEPLİSİ

Bu hafta sizlere kişilikli duruşu, nezaketi, saygınlığı ve yüksek ahlaki değerleri ile, hepimizin gönlüne taht değil saraylar kurmuş bir beyefendiden bahsedeceğim; Ömer BAŞOĞLU nâmı değer Ömer Hoca.

Hoca dediysem öyle havadan gelen bir sıfat değil. Çok saygın bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeninden bahsediyorum. İkiside tıp doktoru adayı olan bir kız bir erkek iki pırlanta evladı ve meslektaşı öğretmen bir hanımefendi ile saygıya layık ailesini kurmuş olan müşfik bir aile babası olan sevgili Ömer Hocamız,

1966 Manisa doğumludur. Damaya 16 yaşında memleketinde başlayan Ömer Hoca ilk ustası olan Celal Tunceli'nin teşvikleri ile damanın kendi köylerinden daha ileri seviyede oynandığı bir başka beldeyi (Manisa Karaköy) mesken tutmuş orada bir çok iyi usta ile tanışsada herkes en iyinin Saatçı Mustafa olduğunu ve damayı en iyi ondan öğrenebileceğini salık veriyordu. Ancak Saatçı Mustafa artık dama ile pekte ilgili değildi. Ömer Hocamızın ısrarlarına da mukabele etmiyordu. Ömer Hoca'nın "sen öğretsen de öğretmesen de ben bunu mutlaka öğreneceğim. Tabi sen öğretirsen daha iyi olur" demesi Saatçı Mustafa ile usta çırak döneminin başlamasına vesile olmuş. Eğitim bloknotlara çizilen diyagramlar ve kurulu pozisyonların ezberlenmesine dayalı bir metod. Saatçı Mustafa ustanın 3 ay dediği süreye Ömer Hoca daha kısa sürede ulaşıyordu. Saatçı Mustafa usta o ezberlediğin oyunların kimlere ait olduklarını da tarihe saygı açısından mutlaka bilmelisin diyordu. Etik değerlerin de oyun gücü kadar önemli olduğunu rakibe saygının, oyunu kazanmaktan daha değerli olduğunu öğretiyordu. İşte bu doğrultuda daması ve hayata bakışı şekillenen Ömer Hoca, online oyunların popüler hale geldiği dönemde ustasının soy adı olan "Özengil" nikini kullanarak ustasına ne denli saygısı ve sevgisi olduğunu ve kendi hayatında ne büyük bir yer kapladığınıda ortaya koyuyordu.

Dama Çözümleri 06 Şubat 2021 - Resim: 1

Adana ve Şanlıurfa'da daki görevlerin ardından 1996 yılında dama için en önemli kentlerden biri olan Gaziantep Ömer hocamızın yeni meskeni olmuştu. Antep hocamızı, hocamız da Antep'i çok sevmişti biribirlerinede çok yarıştılar. Zaten Ömer Hoca yaşayacağı beldelerde dama olup olmamasını çok önemsiyor, dama olmayan bir şehirde yaşamayı hiç düşünmüyordu. Gaziantep bu konuda çok verimli bir şehirdi sayısız büyük ustayı yetiştirmişti. Ömer Fakılı başta olmak üzere, Kazım usta, Bilal usta, Ökkeş Kanbağlı, Osman Tanaş, Sarı Metin, Kuyumcu Murat, Ömer Çöl, Mehmet Şirin, Mustafa Cinpolat, Mustafa Seyhane Yıldız ve daha niceleri. Ortak payda dama olunca hepsi ile kaynaşmak kolay oldu. Tabi burada öğrenci sayabilecekleri de oldu. Hüseyin Yaşamalı, İbrahim Bulut, Mecit Gözükara hem ustalardan hemde öğrencilerimden çok şey öğrendiğini belirtiyor.

Özellikle öğrencilerinden İbrahim, Ayhan Okyar (Eyüplü Ayhan)'ın oyun hazinesinden faydalanmasını sağladığı için gönlündeki yeri müstesna.

"2003 yılında sevgili Mustafa Kızılay dostum bana Chadi Kleit'in dama kitabını vererek damama ekstra katkınsağladı. Chadi beyle tanıştıktan sora da kendisi bana Lübnan'dan kitaplar göndererek katkısını devam ettirdi. 2005 yılında da Mohamad Marabi usta ila tanışmam oyunlara bakışımı daha da kişiselleştirmişti. Marabi usta ile Saatçı Mustafa ustamın arasındaki karakter benzerlikleri Benim Marabi usta ile de çabucak kaynaşmamı sağlamıştı" diyordu. İkisininde etik değerler ve estetik oyunlara bakışı aynı idi. "Bütün dünya damacılarının kardeş olduğunu söyleyen Marabi benim için özel bir değer oldu" demesi Ömer Hocanın da karakterini ortaya koyan bir durum.

Birikimi, entelektüel bakışı yüksek seviyeli dama gücüne karşın elden bırakmadığı tevazusu, onun yerini hepimizin gönlüne sabitliyor. Seni tanımak bizler için iyişans saygıdeğer hocam.

İyiki varsın ve iyiki seni tanımışız.

Bu hafta sorularımız Ömer Hoca'nın ustası Saatçı Mustafa'dan öğrendiği oyunlar arşivinden gelecek.

ÖMER BAŞOĞLU 1

Dama Çözümleri 06 Şubat 2021 - Resim: 2

ÖMER BAŞOĞLU 2

Dama Çözümleri 06 Şubat 2021 - Resim: 3

ÖMER BAŞOĞLU 3

Dama Çözümleri 06 Şubat 2021 - Resim: 4


Etiketler Dama dama çözümleri