Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 8 Ağustos 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020)
A+ A-

JAPONYA VE DAMA

Sözlerime damanın en önemli merkezlerinden biri olan Beyrut'ta meydana gelen patlamaya üzüntülerimi dile getirerek başlamak istiyorum. İçimizi çok acıtan elim bir olay. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Türk Daması'nın Japonya'da en güzel şekilde temsil edilmesinin sebebi Shinji Yambe ve Kawaguchi Hiroshi gibi değerli dama severlerin var olmasıdır. Aslında her ikiside sadece dama sever değil, damamızın dünyaya yayılması açısından birer servet. Sayın Yambe ve Sayın Hiroshi'nin Türk Damasına olan ilgileri bizi ziyadesi ile mutlu ediyor. Japonya gibi zeka katsayısı yüksek bir toplumda Türk Damasının yayılması için çok müsait bir alan var. Kendileri diğer bir masa oyununda (çapraz dama) şampiyonluklar alabilecek kadar uzman iken Türk Damasını tanıdıktan sonra damamıza ilgi duymaya başlamış ve ülkemizdeki uluslararası müsabakalara da katılım sağlayarak dama üzerinden Japonya ve Türkiye arasında bir sevgi köprüsünün kurulmasına vesile olmuşlardır. Masato Kavachi gibi yüksek oyun kabiliyetine sahip bazı çapraz dama ustalarının da damamıza ilgi duymaya başlamasına vesile olmaları gelecek süreçte Türk Daması'nın Japonya'da ve çevresinde yayıla bileceği umudumu artırıyor. Ben de şahsen bunun için ekstra çaba sarf edeceğim. Benden talep edecekleri her bilgiyi anında kendilerine ulaştıracağım. Dama üzerinden kurulan bu sevgi bağının daha da geliştirilmesi ve yayılması için bütün dama severlerin azami gayret göstereceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Devletimizin üzerine düşen de Türk Daması"nı destekleyerek uluslararası alandaki bu pozitif dama imajından yararlanmak olmalı.

Ben bir dama emekçisi olarak Sayın Yambe ve Hiroshi ye teşekkürü borç bilirim. Nice dama etkinliklerinde bir arada olmak dileği ile.

Bu hafta sorularımız Beyrut'un yetiştirdiği dünyanın en büyük dama ustalarından Chadi KLEIT'ten gelecek.

AYDINLIK.COM.TR - 1

Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020) - Resim: 1

AYDINLIK.COM.TR - 2

Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020) - Resim: 2

AYDINLI.COM.TR - 3

Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020) - Resim: 3

Dama Çözümleri (08 Ağustos 2020) - Resim: 4

Etiketler Dama Türk Daması Federasyonu