Dama çözümleri (12 Eylül 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 12 Eylül 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (12 Eylül 2020)
A+ A-

OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE DAMA VE ALİ ULUSOY

Dama kitaplarını tanıtırken kıymetli Ali Ulusoy'un bu çok nadide kitabından bahsetmeden elbetteki olmaz. Büyük bir araştırma ve emeğin ürünü olan bu kitap damanın baş yapıtıdır desek abartı olmaz.

1948 Balıkesir doğumlu olan Ulusoy İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki görevi esnasında Beyoğlu Alman Lisesinde dil eğitimi ve Ankara PEM yüksek okullarına devam ederek dil ve yüksek okul eğitimini tamamlamıştır. Zekâ oyunları konusunda söz sahibi olan Ulusoy Hem dama hemde satranç hakemi olmasının yanında iyi bir müsabık ve biliçli bir araştırmacıdır.

Kitabına da bu niteliklerini hakkıyla yansıtmıştır 10 yıllık araştırma ve yoğun çabalar sonunda ortaya çıkan kitap, hem geçmişten günümüze dama hakkında kıymetli bilgiler vermekte hemde dama eğitimi konusunda son dere destekleyici bir içerik sunmaktadır. Dama adına ne ararsanız ulaşabileceğiniz bu kitabı dama ile ilgisi olan her kese tavsiye ediyorum. İster yeni başlayan hevesli damacı, ister uluslararası seviyesinde bir grandmaster, ister sadece bir meraklı, araştırmacı kim olursanız olun dama ile ilgili merakınızı giderecek argümanları Ali Ulusoy'un kitabında bulabilirsiniz. Kendim ve Türk dama camiası adına bu emeği için kendisine teşekkürü borç bilirim. İyi ki varsın kıymetli üstadımız Ali Ulusoy.

Bu hafta bu nadide kitaptan iki güzel oyunu soru olarak soracağım.

Arkadaşlar size hangi iki büyük ustayı özel müsabakada görmek istediğinizi sormuştum birçok mail aldım genel eğimlim Faik ve Hanifi ikinci tercihte Faik ve Suat aldığım yaklaşık ikiyüz mesajın %95'inde bu üç isim var. ahmetmurat18@gmail.com adresine sizde hangi ustaları görmek istediğinizi yazın böylesi maçlar için sponsor arayışım devam ediyor birkaç olumlu görüşme yaptım. Umudum yakın zamanda dama severlere çok çok büyük maçları ard-arda izletmek.

ALİ ULUSOY 590

Dama çözümleri (12 Eylül 2020) - Resim: 1

ALİ ULUSOY 639

Dama çözümleri (12 Eylül 2020) - Resim: 2

Dama çözümleri (12 Eylül 2020) - Resim: 3

Etiketler Dama dama çözümleri