Dama Çözümleri 13 Şubat 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 13 Şubat 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri 13 Şubat 2021
A+ A-

ZIAD KASSEM

Damaya katkı sağlayıp ekstra güzellikler katan insanlardan bahsederken Ziad Kassem'den bahsetmemek olmaz elbette.

Gerek Türkiye'deki gerekse dünyadaki diğer turnuvalarda ne denli yüksek profilli bir dama bilgisine sahip olduğunu gözler önüne sermiştir.

Lübnanın kuzeyindeki Akkar'a bağlı Meçmeç köyünde 1971 yılında dünyaya gelen Ziad, Lebanese University de siyaset bilimi alanında lisans programını tamamlamış, üç çocuk babası başarılı bir gümrük müfettişliği çalışanı.

18 yaşında yüksek seviyeli damaya geçtiğinde Mohamad Marabi ve Nebil Hamed ustalardan eğitim almaya başladı ve bütün dama kitaplarını sindirircesine okudu.

Ustalarına karşı olan saygısı ile de tanınan Ziad'ın bir davranışını anlatmak isterim. Lübnan'da yapılan bir turnuvada kurada ustası Nebil Hamed ile eşleşince ustasının elini öperek maçtan çekilir. Örneğini Anadolu Ahilik geleneğinde görebileceğiniz bu olgun davranışıyla gerçek anlamda kazanmanın ne demek olduğunu dama sporcularına gösteriyordu. Ülkemiz de güreş başta olmak üzere yerel bütün sporlarda yakın zamana kadar görülen bu saygıya dayalı usta çırak ilişkisi Avrupa ve Amerikan özentisi çarpık ve yozlaşmış kültürlerin etkisi ile git gide azaltmaktadır.

Ne yazık ki özümüzü yitiriyoruz.

Dünyanın en önemli dama turnuvası olan Bursa Mustafakemalpaşa dama müsabakalarına da beş kez katılan Ziad kişiliğinin masaya yansımasını andıran zarif ve estetik oyunuyla ülkemiz dama severlerinide kendine hayran bırakmış, dama toplumu içerisinde herzaman sevgi ve takdirle anılan bir sporcudur. Dünya dama ailesinin çok sevilen fertlerinden biri olan Ziad Kassem'ın hayatının her alanında bu saygın çizgisini koruyarak başarıları kucaklamasını diliyorum.

Dama Çözümleri 13 Şubat 2021 - Resim: 1

Bu haftaki yazımı sonlandırmak üzere iken aldığım bir haber beni ziyadesiyle üzdü. Damanın en kıymetli büyük ustalarından olan ve bu köşede onlarca şahane oyununu paylaştığım Prof. Chadi Kleit'in amcasını kaybetmesi onunla birlikte hepimizin acısı oldu. Başın sağ olsun Grand Master Chadi.

Bu hafta sorularımız Grand Master Ziad Kassem'dan gelecek

ZİAD KASSEM 1

Dama Çözümleri 13 Şubat 2021 - Resim: 2

ZİAD KASSEM 2

Dama Çözümleri 13 Şubat 2021 - Resim: 3

ZİAD KASSEM 3

Dama Çözümleri 13 Şubat 2021 - Resim: 4


Etiketler Dama dama çözümleri ahmet murat çelik