Dama Çözümleri (14 Mart 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 14 Mart 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (14 Mart 2020)
A+ A-

İSTANBUL'DA DAMANI ABİLERİ: HASAN KENAN ÖZER - MAHMUT AKILLI

Her sosyal oluşumun, meslek grubunun, derneğin, vakfın, sporun mutlaka bir abisi vardır. Dama içinde durum bundan gayrı değil. Elbette duayenleri, ustaları, meraklıları gibi abisi de olmak zorunda. Kolay değildir damada abilik öncelikle damaya çok çok hakim olacaksın ama usta diye anılan değil abi diye anılıyor olacaksın. Müsabık olmayacaksın ama hiç bir pozisyon da gözünden kaçmayacak. Olayın yönetim tarafında kalacaksın. Sürekli fedakarlıkta bulunacaksın, her oyunun olağan bilirkişisi ve hakemi kabul edileceksin, kaprislere aldırmadan bulunduğun ortamdaki herkesi biribirine bağlayan nirengi noktası olacaksın. İnsanların sorularına cevap, dertlerine derman olacaksın. Dama olan her şehirde bu abilerden, hatta abartmadan söylüyorum "ahilerden" var. Dama ile ahi evranı müstakil bir makale ile anlatacağım. Gelelim asıl konumuz olan abilere. Biz istanbul'lular bu konuda şanslıyız bu evsafa haiz iki abiye sahibiz. Biri Anadolu diğeri de Avrupa yakasında anlaşmış gibi. Hasan Kenan Özer ve ismi ile müsemma Mahmut Akıllı abilerimiz. Gelecek hafta bu iki dama abisini dama ile olan münasebetlerini, dama ile nasıl tanıştıklarını, neden masada değilde kenarda oturmayı tercih ettiklerini, böylesine engin bir dama bilgisine nasıl ulaştıklarını, kimlerle tanıştıklarını öykülerini geçmişten günümüze ustalar arasındaki gözlemlerini gelecek hafta ayrıntısıyla yazacağım.

Dama'nın beşiği Siirt'te yeni bir dama merkezi açıldı milli hakemlerimizden sayın Cihan Aktay'ın da yakını olan Necat Veral tarafından işletmeye açılan BERAT ÇAY SALONU kahvehane kültüründen uzak sadece dama oynayabileceğiniz nezih bir ortama sahip artık. Bu da Siirtli'lere müjdem olsun.

Bu hafta da sorularımız Tarek Massoud'tan gelecek.

SORU VA YANITLAR

Dama Çözümleri (14 Mart 2020) - Resim: 1


2'NCİ SORU:

Dama Çözümleri (14 Mart 2020) - Resim: 2