Dama Çözümleri (16 Mayıs 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 16 Mayıs 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (16 Mayıs 2020)
A+ A-

AHMET MURAT ÇELİK

İLETİŞİM VE ÜSLUP

İletişim biçimini ve iletişim noktalarını doğru kullanmak da en az iletişim dilini doğru kullanmak kadar önemlidir. Özellikle sportif organizasyonlarda bu kural çok önemlidir. Mesela uluslararası bir futbol organizasyonu yapılırken organizasyonu yapacak olan ülke, Fransız futbolcuları Benzema, Brezilyalı futbolcuları Neymar, Arjantinlileri Messi, İngilizleri Harry Kane, Portekizlileri elbette Ronaldo, Türkleri de Arda toparlayıp getirsin demeleri ciddi olabilir mi? Olmaz! Çünkü bu işleyişin bir üslubu var. İletişim federasyonlar üzerinden kurulur ve belirli de bir dili vardır. Aynı durum dama için de geçerli. Uluslararası müsabakaları organize eden dama ülkeleri iletişimlerini bu minval üzere kurmak için ivedilikle ortak bir metne gereksinim duymaktadır. Ayrıca dama sporcularının ulusal ve uluslararası derecelerini gösteren lisans sorunu hızlıca ve dikkatli bir şekilde çözülmelidir. Her ülkeden çok geniş katılımla yetkin kişilerden oluşan bir hakem heyeti sporcuların dereceleri ile ilgili ortak karar almalı ve bunu deklere etmelidir. Sürekli güncellenecek bu derecelendirme müsabakalarda hangi sporcuların olacağı konusundaki keşmekeşi ortadan kaldıracaktır. TÜDAF bu konuda merhum. Osman PITIR'ın gayreti ile bir Ratig sistemi başlattı ve Mustafakemalpaşa da şampiyonalarında hayata geçirdi ama diğer müsabakalarda bu derecelendirme kullanılmadığı için sakil kaldı. Bunu ihya edip daha geniş bir şekilde kullanmak şart.

Ayrıca bunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Türkiye"de yapılan organizasyonlarda ilgili ülkelerin ilgili kurumlarına resmi davetiye yoluyla (Federasyon ve Belediye kaşesi ile) sporcular ülkemize davet edilmektedirler. Ülke olarak gösterdiğimiz bu özen ve nezaketi aynıyla talep etmek en tabii hakkımız olsa gerek.

Ortadoğulu dama sever dostlarımızın da kendi organizasyonlarında Türkiye'nin yaklaşımını, nezaketini ve hassasiyetini örnek almaları beklentisindeyim. Yeryüzünün bütün dama severlerini saygıyla selamlıyorum.


SORU-1

Dama Çözümleri (16 Mayıs 2020) - Resim: 1


SORU-2

Dama Çözümleri (16 Mayıs 2020) - Resim: 2