Dama çözümleri 2 Ocak 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 1 Ocak 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri 2 Ocak 2021
A+ A-

BİRKAÇ İYİ ADAM

Öncelikle hoş geldin 2021 umarım 2020'yi unutturacak güzelliklerle dolu olursun.

Dünya üzerindeki dama topluluğunun birbirini tanımasına ve birbirlerine daha çok yaklaşmasına vesile olan birkaç güzel sebep var. Kuşkusuz bunların en başında iletişim çağının en büyük nimetlerinden biri olan internet var. Diğerleri de özverili, vefakar ve fedakar dama severler ve Musrtafakemalpaşa da kurulan dama sevgi köprüsüdür.

Aslına bakarsanız çok gecikmiş bu topluluk bilinci 21. asırla beraber oluşmaya başlamış oldu.

Bunun sağlanmasında iyi insanların katkısına mutlaka dem vurmak lazım. Peki kim o güzel insanlar...

Oğuzhan SARIBIYIKOĞLU, birçok dama sever arkadaşımın ismini bilmediği bu güzel dostumuz internetin damacıların hayatına girmesindeki en baş aktördür. Bu gün dünya dama topluluğu bir aradaymış gibi birbiriyle iletişim sağlayabiliyor ise bunu büyük ölçüde Oğuzhan'a borçludur. Ben bu özverili katkısı için ona dama topluluğu ve kendi adıma teşekkür etmeyi borç bilirim. Var olsun dert görmesin.

Osman PITIR (Osman Baba), vefatının üçüncü senei devriyesine yaklaştığımız bu günlerde onu ve katkılarını da anmadan olmaz. Yerküre'deki her damacının baba dediği Osman pıtır damanın merkezi gibiydi. Birçok kişinin dama seviyesini geliştirmesinde onun internetteki oyunlarının fazlaca katkısı vardır.

Mehmet Özer ÖZERKMAN, satranç topluluğu içinde çok önemli bir yer arz eden Mehmet abimiz teknik, arşiv, bilişim ve damanın doğru tasnif edilmesi çalışmalarının yanı sıra gerek internet portallarıyla gerekse de uluslararası dama aktörlerinin birbirleriyle iletişimine önayak, sorunlara yardımcı, sorulara cevap, taleplerine de tercüman oldu. Halen Play Ok portalınında danışmanı olan Mehmet abimize de teşekkür boynumuzun borcudur.

Jasem Ahmad ALALI,

Türkiye'ye müsabakalara gelen ilk yabancı dama sporcusudur. Onun yaptığı uluslararası seyahatler sayesinde dama oynanan ülkelerdeki insanlar tanışıp kaynaştılar bir tanışma mevsimi başlatmış oldu sanki. O artık öylesine içimizden birisi oldu ki damanın en önemli merkezlerinden Bursa da mülk edinerek hepimizin hemşehrisi de oldu.

Fadi OMRAN, camiamızın gülen ve güldüren yüzü, Lübnan ve birçok ülkedeki dama aktivitelerinin organizatörü, birçok sporcuyu misafir eden ev sahibi aynı zamanda. Renkli ve hareketli kişiliği sebebi ile bazen yanlış anlaşılmalara sebep olabilen Fadi dostumuzun özde çok iyi bir adam olduğu konusunda şüphemiz yok. Muhteşem organizasyonlarda imzası olan Fadi OMRAN'a Uluslararası Dama Elçisi olgunluğu beklentimizi de iletmiş olalım.

Elbette bunların yanında bir çok ismi anılması gereken emekter var. Merhum Kemal DEMİRBAŞ, Mürşit ERSÖZ, merhum Ali TAYFUR, Necip ÇELİK, Hasan Kenen ÖZER, Atila ZEYBEK, Ahmet ÜLKÜ, Mustafa SANCAK, Mustafa GÜRSES, Murat KESER, Hasan POLAT, Ali ULUSOY vs.

Ancak biri daha varki yorgunluktan bayılana kadar ( ki bu mecaz değil gerçektir) emek verip çalışan ve hala kendisinden daha fazlası, daha fazlası istenen Damanın Kırkpınarı M.K.P. en büyük emektarı TÜDAF başkanı Muzaffer CEYLAN.

Nihayet her şeyin başlamasına sebep üç kilit isim daha var.

Sayın Hayri ÖZTETİKLER, Sayın Sadi KURTULAN ve Sayın Mehmet KANAR

Hepsine binlerce teşekkürler. Onlar dama için özel insanlar.

Bu hafta sorularımız M. SHEHAB'tan gelecek.

Hepinize mutlu yıllar, sağlıklı yarınlar dilerim.

SHEHAB 1

Dama çözümleri 2 Ocak 2021 - Resim: 1

SHEHAB 2

Dama çözümleri 2 Ocak 2021 - Resim: 2

SHEHAB 3

Dama çözümleri 2 Ocak 2021 - Resim: 3