Dama Çözümleri (23 Kasım 2019)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 23 Kasım 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (23 Kasım 2019)
A+ A-

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA DAMA - 2
Güneydoğu Anadolu'daki dama seviyesinin böylesine yüksek olması sadece cografik bir meselemi, veya genetik, belki de bilginin nesilden nesile iyi bir şekilde aktarılmasıdır.
Öyle yada böyle dama tarihi boyunca damanın Güneydoğu Anadolu'dan çıkardığı çok büyük isimler, çok büyük şampiyonlar var. Damanın dünya üzerinde böyle bir seviye ve yaygınlıkta oynandığı bir tek Ege var. Oradaki damayı da ilerleyen zamanda ayrıntısıyla anlatacağım.
Bölgedeki büyük ustaları tanıtmaya ilk yazımda başlamış ve 2019 da iki uluslararası birincilik kazanan Suat Aydın'dan bahsetmiştim. Şimdi de kökleri güneydoğulu olup ülkenin başka yerlerinde yaşayan bir kaç büyük ustadan bahsetmek yerinde olur. Öncelikle İstanbul'da yaşayan iki büyük usta ve İzmir'de yaşayan iki büyük ustadan söz etmeden olmaz. Bütün zamanların en büyük şampiyonu Faik Yıldız, 5 dünya şampiyonluğu ve sayısız turnuvalardaki şampiyonlukları Faik'i dama piramidinin en üst noktasına koyuyor. İstanbul'da yaşıyor olsa da Faik ustamız Siirt'lidir. İstanbul'da yaşayan ve birden çok kez dünya şampiyonu olan üç sporcudan biri olan ve milli takımımızın değişmeyen sporcularından büyük usta Ogün Tancer'de Siirt'lidir. İzmir'de yaşayan ve dünya şampiyonu olabilmiş nadir sporculardan biri olan Mahmut Hülakü memleketini lakap olarak taşır ve Mardinli Mahmut olarak bilinir. İzmir'de yaşayan ve kişisel nedenlerle turnuvalara katılmasada her zaman damanın en büyükleri arasında gösterilen ve sadece daması ile değil entellektüel ve araştırmacı yanı ile de dananın önemli karakterlerinden Sinan Arslan'da (Başçavuş) Diyarbakır'lıdır. Bu hafta sorularımız büyük usta Sinan Arslan'dan gelecek.


23 Kasım 2019 tarihli dama ve çözümleri

1. oyun...


2. oyun...