Dama Çözümleri (25 Nisan 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 25 Nisan 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (25 Nisan 2020)
A+ A-

YİNE BİZ ŞAMPİYONUZ

Ulu önder ATATÜRK'ün geleceği emanet ettiği, bu güzel günde evlerinde kalan küçük yüreklere selam ile başlamak istiyorum sözlerime.

SELAM SİZE GELECEĞİMİZİN IŞIĞI ÇOCUKLARIMIZ.

İnsanların bütün yaşamlarını evlerine sığdırdıkları bu çileli zamanlarda Kuveyt Dama Birliği, Dünya Dama Federasyonu ve Ludoteka dijital oyun sitesi platformunun ortaklaşa düzenlediği şahane bir turnuva haftası geçirdik. Abdurrahman ALRUWAYEH sponsorluğunda dokuz gün ve dokuz tur üzerinden oynanan müsabakalara birçok ülkeden üst seviye sporcu davetiye usulü ile iştirak etti. Türkiye'de bu şampiyonaya yedi Grand Master oyuncu ile iştirak etti. Yarışmaya sporcularımız damga vururken özellikle Aydın kardeşler Suat ve Nihat şampiyonayı âdeta sürklase ettiler. Muhteşem damalarını entelektüel birikimleri, her duruma karşı olgun yaklaşımları ve saygın kişilikleri ile bütünleyen Aydın kardeşler isimleri gibi damanın aydınlık yüzlerinden. Modern dama şampiyonalarında benzerine çok az rastlana bilecek bir büyük başarı yakalayan Suat AYDIN hepsi şampiyonluk adayı ilk sekizdeki bütün sporcuları baskın bir oyunla yenerek uluslararası müsabakalarda 9'da 9 yapan tarihteki ikinci oyuncu olarak şampiyon oldu. Kardeş Nihat'ta, bu turnuvada müthiş bir performans gösteren Kuzey Irak dama ustalarından, damanın yükselen yıldızı ikinci olan Masoud Qasab'ın ardından üçüncü olarak kürsüyü tamamladı. Damanın olduğu her platformda en üst seviye damaları ile olağan şampiyon adayları olan Aydın kardeşler, futboldaki "Ronaldo mu, Messi mi" efektini damaya da taşımış gibi görünüyor. İkisini de gönülden kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Onların dışında yine sporcularımızdan Hanifi YILMAZ dördüncü, Faik YILDIZ yedinci, Mesut Gencerde onuncu olarak ilk on içerisine beş sporcumuzun girmesini sağladılar. Hepsini ayrı ayrı kutluyorum. İnternet bağlatısı sorunu yaşayan iki GM sporcumuz 2018 dünya şampiyonu Ogün Tancer ve 2019 dünya şampiyonu Göksel Kaya bu şampiyonada beklentiden uzak kaldılar maalesef.

Bu güzel şampiyona için en başta Kuveyt dama birliği başkanı Abdulaziz ALWADHAN, sponsor Abdurrahman ALRUWAYEH ve teknik kurul başkanı Jasem Ahmad AlAli olmak üzere emeği geçen bütün ekibe kendim ve Türkiye dama camiası adına teşekkürler ediyorum.

Bu hafta sorularımız Grand Master Chadi Kleit'en gelecek.

Dama Çözümleri (25 Nisan 2020) - Resim: 1

SORULAR VE YANITLARI

Dama Çözümleri (25 Nisan 2020) - Resim: 2


2.SORU

Dama Çözümleri (25 Nisan 2020) - Resim: 3