Dama çözümleri 3 Nisan 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 3 Nisan 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri 3 Nisan 2021
A+ A-

HEDEFLER

Federasyon kurucu komitesi 9 Ocak 2012 tarihli ilk manifestosunda amaçlarını sıralarken en öne koydukları; damayı ulusal ve uluslararası alanda yaygınlaştırmak, gerek yurtiçi yaya yurt dışında kişi kurum ve organizasyonlarla kurumsal seviyede iletişim kurabilmek, kurumsal yapısının pekişmesi ve daha ileri seviyelere ulaşması için bakanlıklar düzeyinde kararlı adımlar atmak, kuşaklar arasında köprüler ve gönül bağları kurmak, gençlerimizi faydasız ve zararlı alışkanlıklar yerine dama gibi güzide bir faaliyete yönlendirmek olarak belirlemişti. Elbette bu hedeflere yenilerini eklendi. Dama oynayan usta damacıların sosyal çevrelerindeki saygınlıkları su götürmez bir gerçektir. Bu durumu bütün gençlerimize aktarmak onlarında hayattaki başarılı duruşlarına katkı sağlamak en önemli hedefimizdir.

Kemal Demirbaş, Hayri Öztetikler, Sadi Kurtulan, Mürşit Ersöz, Ahmet Ülkü, Necip Çelik, H. Kenan Özer, Atila Zeybek, Osman Pıtır, Mustafa Sancak ve M. Muzaffer Ceylan'dan oluşan kurucu kurul antik çağlardan günümüze miras kalan bu kadim kültürü korumak ve sürdürülebilir kılmak adına son derece kapsamlı bir çalışma hazırladılar. Hepimizin üstüne düşen bu çalışmaları hakkıyla devam ettirmektir. O güzide ekipten kayıplar olsa da çok değerli katılanlar oldu ve ekip daha da güçlenerek büyüdü. En temelde Türk Daması'nın tarihini ve konumunu korumayı amaç edinen TÜDAF gelişen çağa da uyum sağlamayı ihmal etmemiş, dijital alandaki varlığını da geliştirerek sürdürmüştür. Görünen o ki gelecekte de dijitalleşme turnuvalar da dahil damanın her alanına girecek.

Yazımın sonunda Mustafakemalpaşa turnuvası için federasyonun başvuru müjdesi ile gelecek hafta için bir spoiler vermiş olayım.

Bu hafta sorular Lübnanlı Mohamad Shehab ve İstanbullu damacılardan gelecek.

İRFAN DURAK

Dama çözümleri 3 Nisan 2021 - Resim: 1

MOHAMAD SHEHAB

Dama çözümleri 3 Nisan 2021 - Resim: 2


AHMET MURAT ÇELİK

Dama çözümleri 3 Nisan 2021 - Resim: 3
Etiketler Dama dama çözümleri