Dama çözümleri (4 Mayıs 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 4 Mayıs 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (4 Mayıs 2019)
A+ A-

GİTTİK YENDİK GELDİK

Türk Daması Türk Milli Takımı arka arkaya ikinci kez milli takımlar dünya şampiyonu olarak, bu alanda ne kadar eşsiz ve güçlü olduğunu bir kez daha gösterdi.

Efsane şampiyon Faik YILDIZ kaptanlığında kurulan ve Ogün TANCER, Dursun YILDIRIM, Göksel KAYA'nın da içerisinde bulunduğu milli takımımız, bütün imkansızlıklara ve olumsuz koşullara rağmen ünvanını koruyarak sampiyon olmuştur. Kısacası şampiyon olarak gittikleri Lübnan'dan şampiyon olarak geri döndüler.

Ayrıca Dursun YILDIRIM müsabakalarda ki en yüksek ferdi puana da ulaşarak yıldızlaşmış ve bizleri gururlandırmıştır. Gönülden tebrikler büyük şampiyonlar. Siz bizim gururumuz ve yüz akımızsınız.

Bu denli başarılı bir oluşumun, üstelik bizim öz kültürümüz olmasına rağmen kurumlarımızın nezdinde gerekli ilgiyi görmemesi çok üzücü. Adı sanı bilinmeyen sporlara dahi sayısız imkan sağlanırken Türk damadının hakettiği ilgiyi görmemesi en hafifinden ulusal ayıbımızdır. İsminde Türk kelimesi geçen bu spor bizim öz kültürümüzdür. Üstelik bütün spor dallarını hesaba katacak olsanız bile uluslararası alanda Faik YILDIZ kadar başarılı bir Türk sporcu bulmanız çok zor.

Lütfen artık bu ayıp sona ermeli. Bizim kültürümüz ve tarihimiz olan bu spor hem yerel yönetimlerden hem ilgili bakanliklardan hem de iş dünyasından gerekli ilgiyi görmeli. Bu haftaki oyunlarımız turnuvanın yıldızı Dursun YILDIRIM'ın o şampiyonada yaptığı oyunlardan.

Saygılar

Ahmet Murat

***

4 Mayıs tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. Oyun...

1. Oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...