Dama Çözümleri (6 Haziran 2020)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 6 Haziran 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (6 Haziran 2020)
A+ A-

DAMA ZİHİN SPORUDUR

Dama ve satranç ayrı disiplinlere ayrı stratejilere sahip zihin sporlarıdır. Futbol ise "ayak topu". Dama beyin ile oynanır ayakla değil.

Hayatını fiziksel bir spora adamış iyi bir futbol adamı olan Sayın Hikmet KARAMAN'ın bir gazeteye verdiği mülakatta, dama ve satranç ile ilgili anlamsız ve mesnetsiz "Dama ile satrancı yenemezsin" tespitine öncelikle bu cümle ile başlayarak cevap vermek istedim. Hikmet hocanın bu konunun cahili olması hasebi ile böylesi bir cümleyi kurması doğal. Belli ki bilinçli bir hafifletme algısının etkisinde kalmış. Lâkin bizim camia olarak ciddiye aldığımız bir gazetenin, böyle ciddiyetsiz bir başlık atması dama camiası adına söylüyorum, bizleri cidden üzmüştür. Bir konu hakkında konuşabilmek için o konu ile en azından ilintili olmak lazım. Ben Sayın Karaman'ın bir dama oyuncusu olmadığını biliyorum. İzleyici de değil kendisini ulusal veya uluslararası müsabakalarda ne oyuncu ne de izleyici olarak görmedik. Dama hakkında en ufak bir fikri yok. Önüne dama tahtası koyup basit bir oyun sorsak çözme ihtimali de yok. Kaldı ki uluslararası alanda dama kadar başarılı olduğumuz herhangi bir spor dalı yok. Damayı küçümsemek, bu başarıları, bu coğrafyayı küçümsemektir. Dünya şampiyonu olmuş muhteşem sporcuları küçümsemektir. Bu coğrafyanın kültürünü, tarihsel birikimini, özünü küçümsemektir. Sayın Karaman'ın kötü niyetli olmadığına eminim. Damayı bilse bu lafı etmezdi. "Dama ile satrancı yenemezsin" demek "Bale ile boksu dövemezsin" demekle aynı oranda anlamsızdır. Bütün zamanların en iyi satranç ustaları bir araya gelip orta halli bir damacı ile dama oynasa başarı sağlama ihtimalleri milyonda bir bile değil. En iyi futbolcuların hepsi toplanıp yine orta halli bir damacı ile dama oynasa hiç şansları olamaz... Yani Sayın Karaman'ın bakışı ile söyleyecek olursak DAMA İLE FUTBOLU YENERSİN!

HAFTANIN SORULARI-1

Dama Çözümleri (6 Haziran 2020) - Resim: 1


SORU-2

Dama Çözümleri (6 Haziran 2020) - Resim: 2