Dama Çözümleri 7 Kasım 2020

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 07 Kasım 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri 7 Kasım 2020
A+ A-

DAMA'NIN BAŞKENTİ İZMİR

İzmir depreminde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı yaralılara da acil şifalar diliyorum. Bazı niteliklerle anılan ve o niteliklerin başkenti sayılan şehirler vardır. Gastronominin başkenti Gaziantep, Ticaretin başkenti Kayseri, turizmin başkenti Antalya, öğrenci başkenti Eskişehir ve daha niceleri gibi. Eğer damanın bir başkenti olacak olsa hiç şüphesiz o şehir İzmir olurdu. Ege bölgesinin tamamının damaya karşı olan sevgisinin ve yatkınlığının ne denli yüksek seviyede olduğunu daha önce sizlerle birçok kez paylaştım. İşte o sevgi ve yatkınlığın tam da merkezinde İzmir var. Mürşit Ersöz, Murat Keser, Sinan Arslan, Ahmet Karadaş, Vecdi Deveci, Dursun Yıldırım, Ramazan Akçagün, Cengiz Ordul, Çetin Özyılmaz, Rahmi Ekren, Hüseyin Öner, Hasan Kurt, Hasan Özlek, aklıma bir anda gelen şampiyon ve ustalar. Bu sebepledir ki dünya üzerindeki dama severler nezdinde İzmir çok farklı bir yerdedir. İzmir'deki 6.9 luk İzmir depremi bütün dama severlerin yüreğini en az Bayraklı kadar sallamıştır. Bütün dama severlerin içi diğer insanlardan bir nebze daha fazla acımıştır. Ben şimdi o dama severlerin hepsinin ağzından yineleyerek "geçmiş olsun İzmir" diyorum. Bilesiniz ki dünyanın neresinde bir damacı varsa onun yüreğinde İzmir sevgisi var.

Buruk ta olsa bir de müjdem var. Azerbaycan Türk Daması Federasyonu yakında faaliyete başlayacak. Türk Daması Azerbaycan elçisi Nofal Ashumov çalışmalarının sona yaklaştığını ve yakında faaliyete geçeceklerini beni arayarak bildirdi bu haber bu kasvetli günlerde bir nebze olsun yüreğimize su serpti. Tebrik ediyor başarılar diliyorum.

Bu hafta sorularımız Grand Master Chadi Kleit'ten

CHADİ KLEİT 01

Dama Çözümleri 7 Kasım 2020 - Resim: 1

CHADİ KLEİT 02

Dama Çözümleri 7 Kasım 2020 - Resim: 2

CHADİ KLEİT 03

Dama Çözümleri 7 Kasım 2020 - Resim: 3