Dama Çözümleri 9 Eylül 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 9 Eylül 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri 9 Eylül 2021
A+ A-

İSTANBULUN DAMA KIRAATHANELERİ -4

EYÜP VE ÜÇ BÜYÜK DAMA EFSANESİ

İki hafta ara vermiş olduğum keyifli yazı dizisine nihayet geri dönmüş oluyoruz.

İstanbul'un en eski semtlerinden olan ve Osmanlı döneminde Cülus (kılıç kuşanma) törenlerinin yanısıra büyük dama ustalarının yetişmesini sağlayan çok çok önemli dama kıraathaneleri ile de tanınan Eyüp Sultan... üç büyük efsaneyi damaya kazandıran müstesna bir beldedir. Eyüplü Samancı Salih bey, klasik Osmanlı Damasının en büyük efsanelerinden biri iken, modern damanın muhtemelen en büyük ustası da yine Eyüplü olarak anılan merhum çok büyük usta Ayhan Okyar'dır.

Bu iki efsanenin gölgesi çok büyük olduğundan İbrahim Kahveci, Çakmakçı Mehmet Şar gibi emektar dama ustaları gölgede kalsa da nice ustaların yetiştiği yerdir Eyüp. Oradaki gelenek Osmanlıdan 1970'li yıllara kadar aynı usulle devam etmiş, Eyup'te usta çırak ilişkisi ile belli bir seviyenin üzerine kadar neredeyse kapalı devre gelişen ustalar sonrasında ise önce İstanbul'da sonrasında heryerde adlarından söz ettiren büyük ustalara dönüşürlerdi. Maalesefki bunun son örneği Eyüplü Ayhanın en değerli çırağı olan ve Eyüpte yetişmiş olan üçüncü büyük efsane olan ve bütün dünya damacılarının ustalığına saygı duyduğu Eyüplü olmayan ama damasını Eyüpte geliştiren büyük usta Bahriyeli Ufuk Karayel'dir. Halihazırda 79 yaşında olmasına rağmen son derece güçlü daması ile genç ustalara taş çıkaran Bahriyeliyi de Eyüp dama kıraathanesini de gelecek hafta anlatmaya devam edeceğim. Tabii ki Hem Samancı Salih hemde Eyüplü Ayhan hakkında da bir hayli bilgiyi de gelecek hafta bu köşede bulabileceksiniz.

Bu hafta sorular Eyüplü Ayhan ustanın çok sevdiği ustalardan biri olan Sinan Arslan ustadan gelecek.

Mutlu hafta sonlarınız olsun. Dama Çözümleri 9 Eylül 2021 - Resim: 1


Dama Çözümleri 9 Eylül 2021 - Resim: 2


Dama Çözümleri 9 Eylül 2021 - Resim: 3Etiketler dama çözümleri 9 eylül