Dama çözümleri 9 Ocak 2021

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de... 9 Ocak 2021 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri 9 Ocak 2021
A+ A-

UFKUMUZ GENİŞLEDİ

Bağdatlı Vehbi Efendi Koleksiyonu içerisinde bulunan bir dama risalesi, konuya bakış açımızın gelişmesine sebep oldu. 1850 sonrası ve 1883 öncesi bir tarihe nispet edilen bu dama riselesi Damacı Başı İbrahim Bey ve Ethem efendiler dönemine de rastlamaktadır. Damanın en parlak dönemine rast gelen bu risale bir çok açıdan önemli özellikler taşır. O dönemin oyun anlayışının yanınada dönemin düşünme tarzı hakkında da bize ip uçları veriyor.

Zeka oyunları araştırmacı ve yazarı Sayın Suat BOZTEPE dostumun çabalarıyla gün yüzüne çıkan bu risale aklımıza bir çok soru getirdi. Birincisi şu, ülkemizde ve dünyada kütüphanelerdeki özel koleksiyonlarda daha kaç el yazması dama kitabı var? İkincisi bunlara nasıl erişim sağlarız? Üçüncüsü de bu kitapların incelemesi günün dama anlayışının yeniden yorumuna katkı sağlar mı? Süleymaniye kütüphanesinde 154 özel koleksiyondan sadece birtanesi olan Bağdatlı Vehbi Efendi koleksiyonu bu güzel risaleyi barındırıyor ise diğer koleksiyonlar da acaba böylesi örnekler var mıdır? Almanya ve İngiltere'de iki ayrı Üniversite Kütüphanesi'nde birer el yazması risale bulduk sadece CD veya USB formatını yollamak için bile yüzlerce euro istiyorlar.

Bağdatlı Vehbi Efendi koleksiyonunda ki bu nadide yazma eser kolektif bir çaba ile bütün dama severlerin kolayca anlayacağı ve erişebileceği bir yapıya kavuşturuldu. Bu çalışmaya emek vermiş olan Suat BOZTEPE, Mehmet Özer ÖZERKMAN, Remzi SOLAK, Recep DOĞRUBAKAR'a emekleri sebebi ile sonsuz müteşekkiriz. Bu tür çalışmalara benim de her daim katkım olur, olacaktır da. Zira damanın gelişimi bu görünmez emeklere bağlı.

Tüm videolara dama akademisi YouTube adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu hafta sorularımız da bu eserden gelecek.

İlerleyen haftalarda da kitaptaki oyunlardan örnekler olacak.

BAĞDATLI VEHBİ 29

Dama çözümleri 9 Ocak 2021 - Resim: 1

BAĞDATLI VEHBİ 110

Dama çözümleri 9 Ocak 2021 - Resim: 2

BAĞDATLI VEHBİ 149

Dama çözümleri 9 Ocak 2021 - Resim: 3


Dama çözümleri 9 Ocak 2021 - Resim: 4

Etiketler Dama