Diyarbakır Anneleri: Harekât yapılmak zorunda

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Annelerini ziyaret ederek Türkiye’nin PKK ile birlikte HDP’den de kurtulacağını söyledi. Aydınlık’a konuşan aileler, Türkiye’nin düzenleyeceği harekata ilişkin, ‘Harekat yapılsın, çocuklarımız gelsin’ dedi

Diyarbakır Anneleri: Harekât yapılmak zorunda
A+ A-

EKREM DEMİR

Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin açılışı için Diyarbakır’a gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Diyarbakır Annelerini ziyaret etti. Aileleri tek tek dinleyen ve karanfil veren Varank, yaptığı konuşmada Türkiye’nin terör belasından ve siyasi ayağından kurtarılacağını söyledi.

‘HDP’DEN DE KURTULACAĞIZ’

Tarihi Zervevan Kalesinde düzenlenen Gökyüzü Gözlem Etkinliği açılışı için Diyarbakır’a gelen Bakan Varank, programına Diyarbakır Annelerini ziyaret ederek başladı. Burada annelerle konuşan Varank, daha sonra basının karşısına geçti. Yaptığı açıklamada Türkiye’nin PKK terör örgütünün siyasi ayağı HDP’den de kurtarılacağını vurgulayan Varank, “Diyarbakır ziyaretimiz kapsamında 1011 gündür evlat nöbeti tutan, maalesef katil terör örgütü ve onların siyasi uzantıları tarafından kandırılarak dağa kaçırılmış evlatlarının geri dönüşü için kutlu mücadele eden Diyarbakır Annelerini de ziyaret ediyoruz. Buradaki ailelerimizin tek bir isteği var: Evlatlarına kavuşabilmek. 1011 günlük nöbette 35 evladımız geri döndü. Ama üç yüzün üzerindeki ailemizin her biri evladına kavuşmak istiyor.” dedi.

“Burada yapılan mücadele gerçekten kutlu bir mücadele. Bağırları yanan, ciğerleri yanan anneler, babalar 1011 gündür bu adreste nöbet tutuyorlar” diyen Mustafa Varank, “Tabi bu adres kendisini demokratik siyaset yaptığını iddia eden HDP’nin il başkanlığının önü. Buradaki her bir ailemizin ısrarla söylediği şey şu: Bizim evlatlarımızı HDP’nin ilçe binalarından il binalarından kandırarak dağa götürdüler ve bu evlatlarımız 14-15 yaşında daha çocuklar. Biz burada ailelerimizin tüm Türkiye’ye verdikleri mesajı çok önemli gördük. Biz ülkemizde terör örgütünü ve terör örgütüne payandalık yapan siyasetçileri görmek istemiyoruz. Bu ailelerimiz de bunu adeta haykırarak tüm Türkiye’ye ilan ediyorlar.” şeklinde konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, terör örgütüne dair hedefleri de şöyle açıkladı:  “Devlet olarak bu evlatlarımızı aileleriyle buluşturmak için her türlü mücadeleyi sınır içinde ve sınır dışında veriyoruz. Türkiye terör belasından, terörist belasından ve teröre payandalık yapan, terör örgütüne adam kazandırmak için 14-15 yaşında çocukları kandıran siyasi görünümlü teröristlerden de inşallah kurtulacak. Biz hükümet olarak hatta Cumhur İttifakı olarak onların yanındayız.”

‘HAREKÂT YAPILMAK ZORUNDA’

Terör örgütü PKK/PYD’ye karşı Suriye’de yapılacak olan harekata ilişkin Diyarbakır Aileleri, Aydınlık gazetesine değerlendirmede bulundu. Adana’da 6 yıl önce 18 yaşındayken kandırılarak kaçırılan Gülcan için Van’dan gelerek evlat nöbeti tutan baba Necmettin Biçer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisini korumak için bu harekâtı yapmak zorunda olduğunu belirtti. Biçer, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu operasyonu sonuna kadar destekliyorum. Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bir bütündür. Sınırlarını sürekli korumak zorundadır. Halkın can güvenliğini korumakla mükelleftir. Terör örgütünün elebaşları yakalandıktan sonra bizim çocuklarımız gelecektir. Benim bir tane kızım var, Gülcan. Bir tane Gülcan gider bin tane Gülcan gelir. Ha ölmesin gelsin, annesinin babasının yanına gelsin ama Türkiye Cumhuriyeti vatanını milletini korumak zorundadır.” şeklinde düşüncelerini anlattı.

Oğlu Ramazan’ı 2015 yılından beri beklediğini söyleyen Mevlüde Üçdağ, “Bu operasyon yapılsın inşallah da çocuklarımız da gelsin, devletimize teslim olsun. Kimse istemez ki evladı polisine, askerine kurşun sıksın. Oğlum, beni duyuyorsan, görüyorsan, ne olursun gel güvenlik güçlerine teslim ol, bu anne yüreğini yakma, 2015’te seni kandırıp götürdüler, sen o zaman küçüktün. Sen de devletimize teslim olduğunda yeniden doğmuş gibi tertemiz bir evlat olarak gel. Orada leş gibi öleceğine, sarı torbalara gireceğine gel ana baba kucağına. Bu Kandil’in yolunu kapattık, artık çocuklarımız katılmıyor, Amerikan uşağı olmuyor, PKK’nın da maşası olmuyor. Bin tane Ramazan’ım da olsa onlara artık çocuk yok.” dedi.

Siirt’te 17 yaşındayken kandırılarak kaçırılan Yusuf için evlat nöbeti tutan baba Nurettin Ödümlü, “Benim çocuğum da orada olabilir ama bir tarafta oğlum bir tarafta da benim devletim. Türkiye Cumhuriyeti oraya girmeye mecburdur. Suriye’den PKK/PYD sürekli taciz ediyor.” şeklinde konuştu.

Çocukları dağa kaçırılan ailelerin 3 Eylül 2019 tarihinde HDP Diyarbakır il başkanlığı önünde başlattığı evlat nöbeti 301 aileyle devam ediyor. Şu ana kadar da 35 aile evladına kavuştu. Diyarbakır annelerinin mücadelesinin yankısıyla Hakkari, Van ve Muş’ta başlayan evlat nöbetleri de kararlılıkla devam ediyor.

Etiketler diyarbakır anneleri hdp pkk pyd askeri harekat suriye