Dr. Mehmet Perinçek: Wagner'in isyanı, Ethem ihanetine benziyor

Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr. Mehmet Perinçek, Wagner'in askeri darbe girişimini Ulusal Kanal ekranlarında değerlendirdi. Perinçek, isyanı Kurtuluş Savaşı'ndaki Ethem ihanetine benzeterek "Böyle bir isyanın hafife alınması mümkün olmayacaktır. Rusya en sert şekilde tedbirler alacak." dedi.

Dr. Mehmet Perinçek: Wagner'in isyanı, Ethem ihanetine benziyor

Ulusal Kanal'da Dilek Doğan'ın sorularını yanıtlayan Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr. Mehmet Perinçek, Rusya'da Wagner'in askeri darbe girişimini için Çerkez Ethem vakası benzetmesi yaptı.

Perinçek, Wagner'in Rus devletine bağlı sıra dışı operasyonları yürütmek amacıyla kurulduğunu ve önemli başarılar sağlayarak bir 'güç yarışını' da beraberinde getirdiğini vurguladı.

Wagner'in sahibi Prigojin'in medyaya da yansıyan bazı açıklamalarla istediğini aldığını kaydeden Perinçek, suların buna rağmen durulmadığını ve bu güç yarışının bir isyana evrildiğini belirtti.

"WAGNER TAMAMEN ORTADAN KALKACAK"

Perinçek özetle şunları söyledi:

Bunu Rusya açısından bir Ethem ihaneti olarak nitelendirebiliriz. İki tane Wagner var. Birincisi, düne kadar ki Rusya'nın operasyonlarında önemli roller oynayan ve kahramanlıklar gösteren Wagner var. Ama dünden itibaren de artık iktidar savaşına girerek tamamen karşı tarafın işine gelecek sonuçlara yol açmış olan bir Wagner söz konusu. 

Putin'in açıklamalarında da görüldüğü üzere böyle bir isyanın hafif görülmesi mümkün olmayacaktır. Rusya'nın en sert şekilde tedbirler alacağını ve Wagner'in de artık tamamen ortadan kalkacağını söyleyebiliriz.

"MOSKOVA'DA GERGİN BİR DURUM YOK"

Moskova'da gergin bir durum yok. Kentte hayatın normal akışına döndüğünü belirtebiliriz. Tabii ki anti terör çerçevesinde çeşitli tedbirlerin de alındığı söyleniyor. 

 

Etiketler rusya wagner