Putin'den ilk açıklama: "Karşılaştığımız ihanettir"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus paralı özel güvenlik şirketi Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigojin'in, "silahlı ayaklanma" çağrılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Putin'den ilk açıklama: "Karşılaştığımız ihanettir"
Doğan Özkan
Doğan Özkan Editör

Wagner ayaklanmasının ardından kameralar karşısına geçen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Her şeyi kenara bırakıp birlik içinde olmalıyız. Dış düşmanlarımız birliğimizi yok etmeye çalışıyor" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin darbe girişimi sonra ilk kez açıklamalarda bulundu. 

Putin'in açıklamalarından satır başlıkları:

Putin, Rusya'nın geleceği için "çetin bir mücadele" verdiğini söyledi. "Rusya geleceği için çetin bir savaş veriyor, Batı'nın tüm askeri ve enformasyon makinesi Rusya'yı hedef alıyor." dedi.

"Bugün hainlerle karşı karşıyayız. Wagner içindeki hainler silahlı isyan başlattı. Bu isyanın ülkemize bir faydası olmayacaktır. Hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Suçlu olan bu kişiler yanıtımızın sert olacağını bilsinler."

"Mücadelemizi sürdürüyoruz. Bin yıllık tarihimiz var ve şu an tarihimiz kuruluyor. Birlik içinde olmalıyız. Hiçbir şey önemli değil şu an. Düşmanlarımız bizim birliğimizi yok etmeye çalışıyor. Askerimiz bizim için şu an ayaktalar."

"BU TÜR KALKIŞMALAR ÜLKEMİZİ SIRTIMIZDAN BIÇAKLAMAKTIR"

Buradaki tüm askeri unsurlara bir talimatım var. Halkımızın güvenliği ve bağımsızlığı için mücadele edeceksiniz. Rusya'yı çok güçlü bir ülke haline getirdik. Birliğimizi bozacak her türlü eylemden vazgeçilmeli. Böyle kalkışmalar ülkemizi sırtından bıçaklamaktır.

"BU HALKIMIZA BİR DARBEDİR, CEZASI AĞIR OLACAK"

Biz bugün devletimizi her türlü savunmaya hazırız. Hainliktir. Şu an askerlerimizi desteklemek istiyoruz. Wagner güçlerinin arasında şu an hainler var. Silahlı ayaklanma ve herhangi bir iç ayaklanma Rusya'ya halkımıza bir darbedir. Bunun cezasını vereceğiz. Cezası ağır olacaktır.

"HALKIMIZA SİLAH KALDIRAN HERKES CEZASINI ÇEKECEK"

Hem kanun önünde hem vatandaşların önünde cezalarını görecekler. Şu an bir Rusya vatandaşı olarak elimden gelen her şeyi yapacağım. Yeter ki halkımıza silahını kaldıran herkes cezasını çekecek. Bu hatadan çekilin ve bu suçu yapmayın."

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BASIN SÖZCÜSÜ ZAHAROVA DA AÇIKLAMA YAPTI

 KADİROV'DAN KRİTİK AÇIKLAMA

 DUMA'DAN PUTİN'E DESTEK

TÜRKİYE'DE İLK AÇIKLAMAYI VATAN PARTİSİ YAPMIŞTI

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan, sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda Wagner ile yaşanan krizde Rusya'nın yanında olduklarını açıkladı. Reyhan, "Rus devleti ile dayanışmak bir vefa borcu ve vatanseverlik görevidir" diyerek Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in NATO'ya karşı verdiği mücadelede başarıya ulaşacağının altını çizdi.

RUSYA'DA NELER OLUYOR?

Özel askeri şirket Wagner'ın başkanı Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunun kamplarına füze saldırısı düzenlendiğini ve askerlerini öldürdüğünü iddia etmişti. Sosyal medyadan paylaşılan görüntülere Rusya Savunma Bakanlığı cevap vermiş ve olayın asılsız olduğunu bildirmişti.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada "Yevgeny Prigojin adına sosyal ağlarda dağıtılan 'RF Savunma Bakanlığı'nın Wagner PMC'lerin arka kamplarına saldırdığı' iddiasıyla ilgili tüm mesajlar ve video kareleri gerçekle örtüşmemektedir ve bilgi amaçlı bir provokasyondur" ifadelerine yer verilmişti.Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise açıklamasında "Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Prigojin ile ilgili meydana gelen tüm olaylar hakkında bilgilendirilmiştir. Gerekli tedbirler alınıyor" diyerek olayların Rus Hükümeti'nin kontrolü altında olduğunun bilgisini paylaşmıştı. 

Ardından Wagner'in darbe çağrısı yapmasına karşın FSB ve Rusya Federasyonu Başsavcılığı Prigojin hakkında ceza davası başlatmış, 12 yıldan 20 yıla kadar hapis isteminde bulunmuştu.

Konular Putin Vladimir Putin
Etiketler Putin Rusya Wagner