FETÖ'den hüküm yiyen Bedirhan Önem ortadan kayboldu

Şırnak Üniversitesi Öğretim Üyesi Bedirhan Önem, FETÖ'den hapis cezasına çarptırılmasına rağmen hala görevde. Buna rağmen karar duruşmasına da katılmayan Önem'in bir süredir üniversite yerleşkesinde görülmemesi dikkat çekti

FETÖ'den hüküm yiyen Bedirhan Önem ortadan kayboldu
A+ A-

AYDINLIK / ŞIRNAK

Şırnak Üniversitesi Öğretim Üyesi Bedirhan Önem, FETÖ'nün mahrem imamı olduğu iddiasıyla yargılandığı davada “örgüt üyeliğinden” 6 yıl 3 ay cezaya çarptırıldı. İstinaf yolu açık. Ancak 6 yıl ceza almasına rağmen Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü, Bedirhan Önem’i açığa almadı. Önem'in ceza sonrası üniversitede görülmediği öğrenildi.

Aydınlık’ın 2019'da gündeme taşıdığı Önem hakkındaki dava sonuçlandı. Bedirhan Önem daha önce tüm duruşmalara katılırken kararın verildiği son duruşmaya katılmaması dikkat çekti. Önem'in   lojmanında olmadığı, okulda da bulunmadığı belirtildi. Öte yandan Rektörlüğün Önem hakkında herhangi bir işlem yapmadığı öğrenildi.

Aydınlık’a konuşan üniversite öğretim üyeleri, şunları söyledi: “Normalde Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan biri yargılamanın selameti açısından açığa alınmalı. Üniversite Rektörlüğü bunu yapmadı. Bedirhan Önem görevlerini sürdürdü, maaşını aldı. Mahkeme 6 yıl 3 ay ceza verdi. Kendisini gören yok. Her duruşmaya katılan Önem’in karar duruşmasına katılmaması da ilginç. Karar sonrası kendisini kimse görmemiş. Arabası da yok. Üniversite yönetimi gelişmeleri seyrediyor. Önem hakkında hala bir işlem yapılmıyor. Bedirhan Önem maaş almaya devam ediyor. Kulağımıza gelen duyumlara göre Rektörlük mahkemenin kararına yapılacak itirazı ve İstinaf Mahkemesi’nde verilecek kararı bekleyecekmiş. Bu ilk kez karşılaşılan bir durum. Bu FETÖ’den ceza alan Önem’in korunmasıdır. Başka türlü izah edilemez.”

Bedirhan Önem’in 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, önceki rektör tarafından açığa alındığını da hatırlatan öğretim üyeleri, Bedirhan Önem’in  Şırnak Üniversitesi'nin mevcut Rektörü Mehmet Emin Erkan tarafından Temmuz 2017'de göreve yeniden başlatıldığını belirtti.

FETÖ’CÜLERDE PANİK

Bedirhan Önem’in FETÖ’den aldığı cezanın, üniversitede FETÖ’cü olarak bilinen öğretim üyelerinde paniğe yol açtığı öğrenildi. Karar sonrası peş peşe toplantılar yapıldığı öğrenilirken öğretim üyeleri karar sonrası yaşananları şöyle anlattılar:

“Üniversitede FETÖ’cü olarak bilinenler arasında tam bir panik havası var. Duyumlarımıza göre Bedirhan Önem ‘Ya beni kurtarırsınız ya da hepinizi yakarım’ diye tehdit etmiş. Paniğin asıl nedeni bu. Kendilerini gizleyen FETÖ’cüler açığa çıkmaktan korkuyorlar. Hatta yapılan bir toplantıda üniversite yönetiminden üst düzey bir isim, 'Kardeşim tüm gücümüzü kullandık beceremedik. Bedirhan’a yaptığım iyiliği babası yapmazdı. Bedirhan, ağır ceza mahkemesinde yargılanırken YÖK Başkanı Yekta Saraç aradı.'İhraç et' dedi. ‘Olmaz’ dedim. ‘Açığa al’ dedi. ‘Olmaz’ dedim. YÖK Başkanı'nı bile karşımıza aldık. Şimdi de kalkmış bizi tehdit ediyor. Yazıklar olsun ben böyle alçak bir adam görmedim. Biraz kaçak yaşasın bakalım' demiş. Şu anda hepsinin morali bozuk. Yakında üniversiteye yeni rektör ataması yapılacak. Mevcut rektör atanmazsa FETÖ’cüler başlarına gelecekleri biliyorlar.”

Etiketler bedirhan önem FETÖ şırnak üniversitesi