Hücre yenilenmesini hızlandırdı

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Eray Copcu, basit bir kit ile normalin 25 katı kadar trombosit elde edilebileceğini gösterdi. Copcu’nun çalışmaları, kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, kadınlarda yumurtalık yetmezliği gibi farklı alanlarda tedavide çığır açacak.

Hücre yenilenmesini hızlandırdı
A+ A-

Kök hücreyle tedavi konusunda geliştirdiği yenilikçi yöntemleri dünya çapında kullanılan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Eray Copcu, PRP olarak tanımlanan kandan elde edilen plazma ile tedavi yöntemini zenginleştirerek bir adım öteye taşıdı. İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan kök hücre elde etmeyi sağlayan MEST adı verilen tedavi yöntemiyle 2019'da patent alan Copcu'nun bu yöntemi ABD, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta olmak üzere 20'den fazla ülkede estetik alanında kullanılmaya başlandı. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa sağlık ve güvenlik işareti CE ile Kore Gıda ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını alan yöntemin ardından araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı çok yaygın olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini ileri taşımak üzere çalışma yaptı. Kişinin kendi kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran bir yöntem geliştiren Copcu, "Platelet very rich plasma" (PvRP) yani "trombositten çok zengin plazma" adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

ULUSLARARASI TOPLANTIDA TANITILDI

Kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde eden Copcu, yağ temelli MEST yöntemi ile kan temelli PvRP yöntemini birleştiren uygulamalar da yaptı. Eray Copcu'nun çalışmaları, Paris'te düzenlenen Uluslararası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla bilim insanına tanıtıldı. Derneğin Türkiye temsilciliğini de yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yöntemine geçişin yaşandığını, yeni dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Eray Copcu

GELECEK VAAD EDİYOR

İyileştirici hücrelerin vücutta tamir edilmesi gereken her alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

"Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan başlamak üzere tüm estetik uygulamalarında, boyunda ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme konstrüksiyonunda oldukça sık yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda en çok gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta vücut kendini tamir mekanizmasına sahip. Çok basit bir kit ile normalin 25 katı kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik."


HÜCRELERİ BUHARLA AKCİĞERE TAŞIYOR

Tedavinin Kovid-19 sonrası kalıcı etkilere yönelik de kullanılabileceğini ifade eden Copcu, şöyle konuştu:
"Araştırma olarak deneysel devam eden bir yöntem var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve tamamen düzeltmesini hedefliyoruz. Bu gerçekten çok büyük bir devrim olacak. Çünkü özellikle akciğerde Kovid-19 nedeniyle problem varsa bunun düzeltilmesi ancak ve ancak böyle bir yöntemle olacak."


İYİLEŞMENİN ANA BİLEŞENİ

Trombositler, doğal yara iyileşmesinde temel rol oynayan büyüme faktörü kompleksinin ana kaynağıdır. Trombositler sadece pıhtı şekillendirerek lokal kan ve lenf kaybını önlemekle kalmaz aynı zamanda yara iyileşmesini başlatan büyüme faktörlerini ve sitokinleri içerir.

Etiketler kök hücre eray copcu pvrp mest paris gıda ve ilaç tedavi