Polonya’nın gözü Ukrayna’nın batısında

Savaşın nasıl sonlanacağı tartışmalarının ortasında, Polonya’nın Batı Ukrayna’ya hamle yapabileceği gündeme geldi. Varşova’nın Lviv başta olmak üzere bölgeden tarihsel olarak hak iddia ettiği biliniyor. Savaş Ukrayna için geri dönülmez bir yere giderken, uzmanlar bu ihtimali Aydınlık’a değerlendirdi

Polonya’nın gözü  Ukrayna’nın batısında
Özgür Altınbaş
Özgür Altınbaş Muhabir

Kiev’e masaya oturması için baskı yapılırken, arka planda farklı planlar konuşuluyor. Savaşın gidişatı, “Ukrayna tarihsel olarak yok mu olacak?” sorusunu beraberinde getirdi. Ülkenin batısıyla ilgili yorumlar Polonya’nın müdahale edeceği yönünde. Bu konuyla ilgili son yorum Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’dan geldi. Lukaşenko Polonya'nın Ukrayna'ya yardım edecek askeri birlikler oluşturduğunu belirterek, “Eğer Ukrayna’ya giderlerse geri gelmeyecekler çünkü Amerikalılar Polonya'nın arkasında duruyor. Burası Polonya toprağı olacak. Bu durumda NATO neden onları kabul etmesin? Zaten Polonya toprağı olacak. Bunu bir argüman olarak kullanacaklar. Dolayısıyla her şey bunun için hazırlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Aydınlık’a konuşan Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr. Mehmet Perinçek ve Rus siyaset bilimci Leonid Savin, yardım bahanesiyle Polonya’nın Ukrayna’nın batısına yerleşme planı olduğunu belirtti.

‘POLONYA’NIN NİYETİ KİEV’İN BEKLENTİSİNİN ÇOK GERİSİNDE OLACAK’

Leonid Savin Polonya’nın Ukrayna’nın batısını ele geçireceğin dair birçok işaretin olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı'nın danışmanı Albay McGregor’un, Polonya ve Litvanya'nın Ukrayna'ya müdahale etmek istediğini söylediğini hatırlatan Savin, “Teknik olarak Rusya'ya karşı savaşmak için Ukrayna'ya yardım veya diğer güvenlik nedenler - sivilleri veya altyapıyı korumak - üretilebilir. Çünkü Ukraynalılar bunu kendi başlarına yapamazlar. Kiev rejiminin onayı olmadan da açık bir askeri operasyon olacağını düşünmüyorum. Muhtemelen bir şekilde koordine edilecektir. Ancak Polonyalıların niyetleri Ukraynalıların beklentilerinin çok gerisinde kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

TARİHSEL BİR İSTEK

Neden Polonya’nın böyle bir hamle yapmak istediğini sorduğumuz Savin, “Tarihsel olarak Ukrayna'nın bir kısmı Polonya Krallığı'nın içindeydi.” yanıtını verdi. Daha sonra Polonya’nın parçalandığını ve doğu kısmının Rus İmparatorluğu'nun içinde kaldığını belirten Savin, “Ancak bir kısmı Lviv ve Çernovtsy gibi şehirlerle Avusturya-Macaristan imparatorluğu altındaydı. Birinci Dünya Savaşından sonra Batı Ukrayna bağımsız Polonya'nın içindeydi. Günümüz Polonya'sında ‘Doğu Kresy’ terimi Polonya dışındaki Polonya toprakları anlamına gelmektedir. Polonya için en azından Galiçya (başkenti Lviv) temenni edilen bir kazanım gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

‘ASIL SORU KİEV’İN
NASIL TEPKİ VERECEĞİ’

Rus siyaset bilimci Polonya’nın Ukrayna’ya olası müdahalesinin sonuçlarını söylemek için şimdilik erken olduğunu belirtti. Savin şöyle konuştu: “Eğer Brüksel ve Washington Varşova’ya yeşil ışık yakarsa Polonya'nın müdahaleye başlaması sorun olmayacaktır. Asıl soru Ukrayna ile ilgili. Oradaki insanlar ve siyasi elitler böyle bir karara nasıl tepki verecek? En azından önceki kırılmaların meşrulaştırılması olacaktır. Aslında bu meşrulaştırma Yugoslavya'nın dağılmasından sonra da vardı çünkü Helsinki anlaşmasıyla çelişiyordu. Rusya'da bu süreçle ilgili iki görüş var: Ukrayna'yı daha fazla parçalamakta sorun yok çünkü bu terörist devlet artık var olamaz; Lviv de bir Rus şehri ve Rus ordusu er ya da geç onu da kurtarmalı.

‘RUS ORDUSUNUN HEDEFİ OLUR'

Savin, “Böyle bir hamle ile NATO savaş dahil olur mu?” sorusuna, “NATO zaten Rusya'ya karşı savaş halinde, sadece bunu hibrit bir şekilde yapıyor.” yanıtını verdi. Ukrayna’nın jeopolitik rekabetin “gri” bölgesi olduğunu belirten Rus siyaset bilimci, “Ancak bu aynı zamanda Polonya birliklerinin Rus silahlarının hedefi olacağı anlamına da geliyor. Polonyalı paralı askerlerin ve eğitmenlerin çoğu Ukrayna'da çoktan ortadan kaldırıldı.” yorumunu yaptı.

‘WAGNER’İN KONUŞLANMASI BELARUS’UN GÜVENLİĞİ İÇİN’

Savin, Belarus’a gönderilen Wagner askerlerinin Polonya’nın Ukrayna’ya olası müdahalesi ile ilgili olup olmadığına, “Hayır, bence Belarus yönetimi kendi güvenliğini önemsiyor.” yanıtını verdi. Rusya'nın Belarus'ta konuşlandırdığı nükleer silahların yanı sıra eylül ayında Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü tarafından daha fazla askeri tatbikat düzenleneceğini de hatırlatan Rus siyaset bilimci, “Ayrıca Polonya'nın Kasım 2022'de Suwalki boşluğunda kendi askeri tatbikatını düzenlediğini de hesaba katmak gerekir. Belarus sadece NATO bloğundan gelen tehditlere tepki veriyor ve bunu belirli bir şekilde yapıyor. Tabii ki Rusya Minsk'e yardımcı oluyor çünkü biz askeri müttefikiz.” şeklinde konuştu.

‘PUTİN ÜSTÜ KAPALI TEHDİT ETTİ’

Dr. Mehmet Perinçek de Polonya konusunun son dönemde sıkça konuşulduğunu belirtti. Bu konunun özellikle Lukaşenko-Putin görüşmesinde de çok daha yoğun bir şekilde kendini hissettirdiğini söyleyen Perinçek, “Lukaşenko’yla görüşmenin öncesinde Putin bir açıklama yaparak ‘Polonyalı meslektaşlar unutmayın ki Polonya'nın batısı Stalin'in size armağanıdır’ diyerek üstü kapalı bir tehdit mesajı verdi.” ifadelerini kullandı.
Ardından Lukaşenko’nun Putin'le görüşmesinde kameraların önünde “Wagner askerlerini tutamıyoruz. Varşova’ya gezintiye çıkmak istiyorlar.” sözlerini hatırlatan Perinçek, “Burada da Lukaşenko’nun bir mesajı var. Böyle bir çıkış Putin’le eş güdümlü olmadan yapılmaz.” dedi.

LUKAŞENKO’NUN
GÖSTERDİĞİ HARİTA

Perinçek görüşmede Lukaşenko’nun, Polonya’nın Belarus sınırına yaptığı yığınağı gösteren haritayı da paylaştığını ve bunun bir askeri harita olduğunu hatırlattı. Aynı zamanda bu tarz ikili görüşmelerin yalnızca bir gün sürdüğünü fakat iki liderin iki gün boyunca yoğun olarak görüştüğünü belirten Perinçek, “Bu bize ciddi bir ortak çalışmanın olduğunu gösteriyor ve çalışmanın merkezinde de Polonya var. Polonya meselesi Ukrayna savaşı açısından önemli. Çünkü Ukrayna’nın artık tarih sahnesinden silinmeye başladığı ortaya çıkıyor. Polonya’nın eskiden beri Ukrayna’nın batısında hak iddia ettiği ve toprak almak istediği konuşuluyor. Böyle bir beklenti hep vardı. Rusya ise şimdiden bunun önünü almak istiyor. Burada da Wagner’e bir rol verildiğini söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİR TAKIM BAHANELER
ÜRETİLECEK’

Perinçek, Polonya’nın Ukrayna’nın batısına “yardım bahanesiyle” müdahale edeceğini belirtti. Perinçek şöyle konuştu: “Göçü önleme, güvenliği sağlama, insanı koridor açma gibi bahanelerle Ukrayna’nın batısına girmeye çalışacaklar. Bir tampon bölge kurmak isteyecekler. Tabi bunu yaparken bir daha oradan çıkmama niyeti olacak. Polonya bir NATO ülkesi olduğu için NATO oraya girmiş olacak. Bu da NATO’nun sınırlarını genişletme hamlesi oluyor. Buna karşı caydırıcı olmak için Wagner kullanılabilir. Wagner’in Belarus’ta 10 bine yakın askerinin olduğu söyleniyor. 5 bin asker daha gönderilecek. 10 bin askerin de şu anda dinlenmeye çekildiği belirtiliyor. Onlar da dahil olduğunda 25 bin kişilik bir kuvvet oluşacak. Bu da toplam Belarus ordusunun kapasitesinin bir buçuk katına çıkması demektir.”