Tarihçi Özlem Kumrular’a dostlarından mesaj var: ‘Seni bekliyoruz’

Tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular, İsviçre’de trafik kazası geçirdi. Ağır yaralanan Kumrular’ın tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Türkiye’nin önde gelen tarihçileri Kumrular’ın başarılarını, çalışmalarını ve kişiliğini Aydınlık’a anlattı.

Tarihçi Özlem Kumrular’a dostlarından mesaj var: ‘Seni bekliyoruz’
İlber Ortaylı, Pelin Batu, Mehmet Perinçek
Rabianur Ağar
Rabianur Ağar Muhabir

Türklerin dünya tarihinde izlerini süren başarılı akademisyen Özlem Kumrular’ı; Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dr. Mehmet Perinçek, tarihçi ve oyuncu Pelin Batu ve yazar İlkin Başar Özal anlattı. Kumrular, dostları tarafından ‘yaşam sevinci ile doludur’ diye tabir edildi.

‘İNSAN SEVGİSİ ÇOK KUVVETLİDİR’

İlber Ortaylı öğrencisi Prof. Dr. Özlem Kumrular’ı anlattı. Ortaylı, “Çok sayıda dil bilir. Avrupa tarihi, Avrupa ve Türkler arası ilişkiler tarihi çalıştı. En son mutfak tarihine yöneldi. Yemek pişirip inceledi. Kültür kavgası veren biriydi. Ben çok üzgünüm. İnşallah iyi olacak.” dedi.

Özlem Kumrular, Ulusal Kanal’da Zaman Treni programını tarihçi Dr. Mehmet Perinçek ile beraber yapmıştı. Kumrular ile anılarını Aydınlık’a anlatan Perinçek şunları söyledi:

“Bu olay olunca, internette arama motoruna ‘Özlem Kumrular’ diye yazdım. Farklı bilgi öğrenebilir miyiz diye. Hemen altında şu soru çıktı; Özlem Kumrular kaç dil biliyor? O meşhur arama motoru bile Özlem’in bu yanını çıkartmış. Gerçekten de Özlem 11 dil bilir ama sadece o ülkelerin dillerini bilmez. Onların arşivlerinde de çalışır, belgelerini, tarihini, mutfağını, kültürünü iyi bilir. İyi bir tarihçinin bütün özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz. Disiplinli ve titizdir. Prensipleri ve ilkeleri vardır. Bir konuyu her yönüyle incelemeden bitti kabul etmez. Çok yönlüdür. Tarih kitabı dışında edebiyat, aşk, macera, mizah kitapları da yazmıştır. Özlem’in sadece araştırmacı yönü değil öğretmenlik yönü de çok kuvvetlidir. Zevkle, keyifle onun derslerini dinlerler. Dışardan rahat gözükür öyledir de ama diğer taraftan derslerinde aşırı disiplinlidir. Öğrencileri derslerine gelirken önden hazırlık yapar, zamanında gelmeleri gerekir.

“Birlikte Aydınlık’ın tarih sayfasını yaptık, Ulusal Kanal’da tarih programları yaptık. Beraber kitap yazdık. Onun o çok yönlülüğünün belirli döneminde ben de yer aldım. İnsani yönleriyle de çok güçlü bir insandır. Çok duygusaldır. Bir gün aradı baktım hüngür hüngür ağlıyor. Bir şey oldu, bir yakınını kaybetti sandım. Meğerse o gün Soma’da o elim facia olmuştu. O sebeple aramış. ‘Ne yapabilirim? Ne yapmam gerekir?’ diye bana sormuştu. İnsan sevgisi çok kuvvetlidir.

“Lafını esirgemez, dobra biridir. Çok güçlüdür ve bu güçlü yanının onu bu olumsuz durumdan çıkartacağına eminim, onu çok seviyoruz. En kısa zamanda onu görmeyi bekliyoruz.”

Özlem Kumrular

‘BİRLİKTE YAZACAĞIMIZ ÇOK KİTAP VAR’

Tarihçi ve oyuncu Pelin Batu, Özlem Kumrular ile 10 yıllık bir dostluğa sahip. Kumrular ile yakınlığını anlatan Batu şöyle konuştu:

“Arşivlere girip çalışmalar yapmayı çok sever. Mesela ben Safiye Sultan ile ilgili bir çalışma yapıyordum. Safiye Sultan’ın Venedikli olup Venedik’ten aristokrat bir aileye mensup olmadığını bulmuştur. Bizans mutfağı, Osmanlı mutfağı, Uzakdoğu mutfağı… Mutfak tarihini çok iyi bilir. Yemek pişirmeyi de çok sevdiği için hem yemekleri yapıyor hem de yemek tarihini anlatıyor. Çok yönlü, çok renkli, çok kültürlü, inanılmaz bir kadındır. Özlem’le biz Ağustos ayında İzlanda’ya gideceğiz sonra Ekim’de Meksika’ya gideceğiz. Bir an önce uyansın ve beraber dünyayı gezelim. Onun kadar yaşama sevinci ve heyecanı olan başka bir insan tanımıyorum. Yazacağımız çok kitap, gezeceğimiz çok ülke var. Umarım bir an önce kendine gelir de yollara dökülürüz.”

‘İLHAM VEREN BİR YAZAR’

Tarihçi, yazar İlkin Başar Özal, Kumrular hakkında “Kelimelere hakimiyetiyle insanları büyüleyerek ilham veren bir yazar.” dedi ve şöyle devam etti:

“Kadim dostum Özlem Kumrular ile Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans ve master sürecinde beraberdik. Son derece bilgili, entelektüel, inanmadığını söylemeyen ve yapmayan bir kişiliğe sahiptir. 11 dilde insanla iletişim kurmayı başarabilen, Osmanlı tarihinden yemek kültürüne, sosyolojiden felsefeye kadar her alandaki bilgisini paylaşmaktan sakınmayan bir akademisyendir. En kısa zamanda sağlığına kavuşmasını diliyorum.”

Konular İlber Ortaylı Aydınlık Mehmet Perinçek