Türkiye'den yeni adım: KKTC gözlemci üye oluyor

Bölgenin önemli iş birliği örgütlerinden Türk Devletleri Teşkilatı'nda KKTC'nin de gözlemci olarak yer alması için hazırlık yapıldığı öğrenildi. Federasyon eksenli görüşmelere geri dönülmemesi ve iki devletli çözüm konusunda kararlılığın artmasıyla KKTC adımları hızlandı.

Türkiye'den yeni adım: KKTC gözlemci üye oluyor
A+ A-

AYDINLIK / ANKARA

KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye kabul edilmesine yönelik süreç başlıyor. Bu adımın, KKTC'nin Türk devletleri tarafından da tanınması sürecinde güçlendirici olacağı bildirildi.

Aydınlık'ın edindiği bilgilere göre KKTC'nin Türk Devleti Teşkilatı’nda gözlemci ve ortaklık statülerinin kriterleri belirlendi.

Önümüzdeki günlerde sürece ilişkin gelişmelerin hızlanacağı öğrenildi. Kıbrıs basınına da yansıyan bilgilerin yanında KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da önceki gün yaptığı açıklamada önemli temaslar gerçekleştiğine işaret ederek Türk Devletleri Teşkilatı'nın içerisinde zamanla KKTC’nin de yer bulmasını temenni ettiğini söylemişti. Öte yandan Türkiye, iki devletli çözümden vazgeçilmeyeceğini vurguluyor.

'KKTC ER YA DA GEÇ TANINACAK'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs raporu ile Maraş açılımı hakkında Anadolu Ajansı (AA)’na açıklamalarda bulundu.Tatar, federatif modeli ve Batı merkezli dayatmaları kabul etmeyeceklerini ifade etti. Yeniden müzakereye geçilebilmesi için KKTC’nin egemen devletinin kabul edilmesi gerektiğini hatırlatan Tatar, “Bugün olmazsa, yarın olmazsa, daha sonra mutlaka, KKTC’nin tanınması gündeme gelecektir.” dedi. Tatar daha sonra şunları söyledi:

“Zaman içerisinde daha fazla kabul görmek ve insan hakları bakımından Kıbrıs Türk halkının da tanınma noktasında haklı olduğunun tescili için, daha fazla propaganda yaparak bütün dünya ile münasebetlerimizi artırmaya çalışacağız. Bu mücadelede Türkiye, her zaman yanımızda olmuştur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her vesileyle bizim meselemizi dünya kamuoyunun gündemine getirmektedir, bu da bizim için büyük şanstır. Bugün olmazsa, yarın olmazsa, daha sonra mutlaka o tanınma (KKTC'nin tanınması) gelecektir. Çünkü Kıbrıs'ta iki ayrı devlet, halk ve kültürel yapı olduğu realitesi vardır, bu realiteyi kimse inkâr edemez.”

Maraş’ta atılan adımların devamının geleceğini de kaydeden Tatar, “EastMed” projesi ile ilgili de, “Gerçekçi bir proje değildi. ABD’nin çekilmesinin beklenen bir neticeydi” diye konuştu:

“EastMed'in detayları, mesafenin uzunluğu ve maliyetine baktığınızda bunun böyle olacağı belliydi çünkü fizibil bir proje değil. Kıbrıs'ta bir anlaşma durumunda, Türkiye buraya sadece 40 mil uzaklıktadır. Bunun fizibilitesi de çok daha anlamlı olur. Türkiye üzerinden AB'ye bütün hidrokarbon zenginlikleri taşınabilir. ABD'lilerin ve diğerlerinin EastMed projesinin fizibil olmadığını görmeleri ve o şekilde açıklama yapmaları yerinde olmuştur.”

ERCAN 'İÇ HAT OLSUN' TALEBİ

Türkiye'den yeni adım: KKTC gözlemci üye oluyor - Resim: 1

KKTC Başbakanı Faiz Sucuoğlu, Ercan Havalimanı’nın ‘iç hat’ kategorisine alınmasını talep etti.

Sucuoğlu, geçen hafta yaptığı Türkiye ziyaretinde Ak Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile görüştü. Görüşmede Ercan Havalimanı’nın ‘iç hatlar kapsamına alınması’nı değerlendirdiklerini bildiren Sucuoğlu, “Bu konuda ciddi bir çalışma var.” dedi. Sucuoğlu, ‘iç hat’ projesinin yüksek bilet fiyatlarını ucuzlatmak için önemli bir alternatif olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Genç TV’de konuşan Sucuoğlu, “Binali Bey uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapmış bir isim. Kendisi de ‘Bu işi çözmek gerekiyor’ dedi.” ifadelerini kullandı. Program sunucusu Erişkin’in “Bu adım diplomatik bir soruna yol açar mı?” şeklindeki sorusu üzerine Sucuoğlu, “Bazı konularda adım atacaksak, bazısı diplomatik, bazı diplomatik değil, beni ilgilendirmez. Ben vatandaşın cebinden çıkan paraya bakarım. Ben 200’e uçacağım yere 2000 verirsem olmaz. Bu konuda nihai sonuca varılmasını istiyorum. Seçimlerden hemen sonra yapılacak çok şey var.” diye konuştu.

AB’CİLER RAHATSIZ OLDU

Başbakan Sucuoğlu’nun açıklamalarına Avrupa Birliği (AB) taraftarlarından tepki geldi. Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Türkiye’yi Avrupa kurumlarından tümüyle dışlanma noktasına hızla yaklaştırmakta olan bir yönetim Ercan’ı iç hat yapacak ve vilayetleştirme sürecinde bir adım daha atacak diye sevinecek halimiz mi var?” açıklamasında bulundu. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya da benzer bir açıklama yaptı.

‘EN AZ 37 AVRO İNDİRİM OLACAK’

KKTC’de büyüyen ‘iç hat’ tartışması üzerine Başbakan Sucuoğlu yeni bir açıklama yaptı. “KKTC'nin uçuş anlamında iç hat vergilendirme sistemine alınması hususunun, KKTC’nin vilayetleştirileceği gibi aslı astarı olmayan iddialara dönüştürülmüş olduğunu üzülerek gözlemliyorum.” diyen Sucuoğlu şöyle sürdürdü: “Öncelikle belirtmek isterim ki bu yönde benzer öneri defalarca KITSAB tarafından da ortaya konmuş bir görüştür ve bilet fiyatlarını ucuzlatmaya dönük bir gayesi vardır. İç hatlar ile dış hatlar arasında sadece vergilendirme anlamında 37 avro fark bulunduğu göz önüne alındığında ve havayollarının dış hat olarak ödediği diğer giderler de hesaba katıldığında bu rakam daha da yükselmekte ve neticede tüketiciye fiyat olarak yansımaktadır. Böyle bir düzenlemenin mümkün olması bilet fiyatlarında minimum 37 avro indirim yapılmasına neden olacaktır. Bu öneri ile murad edilen tüketicimizi artan bilet fiyatlarına karşı korumak ve ucuzlayan fiyatlarla özelde turizme genelde ülke ekonomisine katkısını artırmaktır. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki birçok konuda olduğu gibi ülke menfaatine olacak böyle bir gelişmenin önünü tıkamak ve konuyu çarpıtarak vilayetleştirme iddialarına vardıracak kadar ileri gidebilen dar görüşlü bu zihniyetlere yanıt vermek gerekmektedir. Biz Anavatan Türkiye’mizin de desteğiyle KKTC halkının menfaat ve yararına hizmet etmeye ve bu yönde projeler üretmeye devam edeceğiz. Gerisi de temelsiz iddialarla laf üretmeye devam etsinler.”

Etiketler KKTC Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kktc gözlemci üye türk devletleri teşkilatı KKTC Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler Cumhurbaşkanı Ersin Tatar