Ukrayna’ya FETÖ bağlantılı Savunma Bakanı: Umerov

Zelenskiy, savaşın ortasında Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’u görevden aldı. Yerine ise FETÖ’nün okullarında okuyan Umerov getirilecek.

Ukrayna’ya FETÖ bağlantılı Savunma Bakanı: Umerov
Rüstem Umerov

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna Savunma Bakanı’nı değiştirme kararı aldım. Oleksiy Reznikov, 550 günden fazla süren geniş çaplı savaşı yaşadı. Bakanlığın hem orduya hem de topluma yönelik yeni yaklaşımlara ve yeni etkileşim biçimlerine ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Şimdi bakanlığın başına Rüstem Umerov geçmelidir.” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, parlamentonun söz konusu kararı destekleyeceğini ümit ettiğini belirtti.

Oleksiy Reznikov, 2021’den beri Ukrayna’nın Savunma Bakanlığı görevini yürütüyordu. Yetkililere dayandırılan yerel haberlere göre Reznikov’un Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi olarak atanması bekleniyor.

RÜSTEM UMEROV KİMDİR?

1982 doğumlu Umerov, daha önce Ukrayna Devlet Mülkiyet Fonu Başkanlık ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın özel temsilcisi görevini üstlendi. Bakan olmasına kesin gözüyle bakılan Umerov bölgede ABD planlarının sözcülüğünü ve yürütücülüğünü yapan bir siyasi. Aydınlık’ın daha önce Ukrayna’daki yerel kaynaklardan edindiği bilgiyere göre Rüstem Umerov, Ukrayna döneminde FETÖ’den destek alan Kırım Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığının üstün yetenekli çocuklar için açtığı Kırım Yatılı Okulu’nda eğitim gördü. ABD ile doğrudan ilişkili olduğunu söyleyen kaynaklar, Umerov için, “Yabancı devletlerden aldığı fonların bir kısmını kendi kişisel amaçları için kullanıyor. Açık kaynaklarda da ifade edildiği üzere, gençliğinde ABD Dışişleri Bakanlığının Geleceğin Liderleri Değişim Programı (FLEX)’na katıldı. Kardeşi Ruslan Umerov (kimlik bilgilerine göre Aslan Ömer Qırımlı) da Kırım Yatılı Okulu’nda okudu ve FETÖ bağlantılı. İki kardeş de Kiev’de ‘Amerika’nın çocukları’ olarak anılıyor.” ifadelerini kullandı.

‘GÜLEN’İ AKTİF OLARAK DESTEKLİYOR’

Rus basınında da Rüstem Umerov’dan “Amerikan casusu” diye bahsediliyor. Bu tanım önemli bir kaynağa dayanıyor; Rüstem Umerov gibi Kırım Tatarı olan Kırım Tatarlarının Bölgesel Ulusal Kültürel Özerkliği Başkanı ve Ukrayna tarafı temsilcisi Ayvaz Umerov. Kırımlı siyasetçi 10 Mart’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Onu bir ABD casusu ve kaçak Fetullah Gülen ile bağlantılı bir gri kardinal olarak görmek için çok nedenim var.” dedi. Rüstem Umerov’un Fetullah Gülen tarafından aktif olarak desteklendiğini, Nurcu eğitim sisteminin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

BAŞARISIZLIK VE YOLSUZLUK

Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’un görevden alınmasıyla ilgili karşı saldırıdaki başarısızlık ve ordu içindeki yolsuzlukların etkili olduğu düşünülüyor. Daha önce Batı’dan alınan silahların bir kısmının kaybolması ve bazı silahların kara borsada satışa çıkartılması gibi durumlar meydana gelmişti. Ayrıca seferberlikten kaçmak, ya da ordudan firar etmek isteyenler için de ordu içindeki yöneticilerin rüşvet aldığı ortaya çıkmıştı. Tüm bunların üstüne ağır kayıplarla devam eden karşı saldırıdaki başarısızlık tüm okları Savunma Bakanı Reznikov’a çevirmişti. Sonuç olarak Zelenskiy’nin bu kararı almasında bu iki ana unsurun etkili olduğu belirtiliyor.

BEKLENTİ İSTİKRARLI SİLAH TEDARİKİ

Savunma Bakanı olacak olan Umerov’un asker geçmişi bulunmuyor. İş adamı olan Umerov, ABD ve AB ülkeleri de dahil olmak üzere Batılı ülkelerden üst düzey savunma yetkilileriyle sürekli iletişim halinde. Umerov, Eylül 2022’den bu yana yatırımcılara varlıklarını açık artırmayla satan ve devlete ait fabrikaları ve mülkleri yöneten bir devlet kurumunun başkanlığını yürütüyor. Savunma bakanı olarak Umerov’dan bir yandan bakanlığı toparlaması, diğer yandan da batılı silahların istikrarlı tedarikini sürdürmesi beklenecek.

İSTİFA MEKTUBUNU BAŞKAN’A SUNDU

Oleksiy Reznikov- Volodimir Zelenskiy 

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Parlamento (Verkhovna Rada) Başkanı’na istifa dilekçesini sunduğunu açıkladı.

Reznikov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, görevinden istifasına ilişkin açıklamada bulundu. Verkhovna Rada Başkanı Ruslan Stefanchuk’a istifa dilekçesini sunduğunu belirten Reznikov, “Ukrayna’nın modern tarihinin en zorlu dönemi olan son 22 ay boyunca Ukrayna halkına hizmet etmek ve Ukrayna ordusu için çalışmak bir onurdu.” ifadesini kullandı.

Etiketler Ukrayna Oleksiy Reznikov Rüstem Umerov Volodimir Zelenskiy FETÖ