Uygurlar kendini buluyor!

SİNCİANG UYGUR ÖZERK BÖLGESİ/GÜNLÜK YAŞAM-1

Uygurlar kendini buluyor!

ADNAN AKFIRAT

Urumçi Havaalanı’nın iç hatları çıkışında, Shihezi Üniversitesi araştırmacıları Zulhumar Hanım ve Uygurca adı Batur olan Liu Bey sımsıcak karşıladılar. Çincesi, İngilizcesi akıcı, kendi kendine Türkçe öğrenen bir Uygur hanımla, Sinciang’da doğup büyümüş, Han etnik kökenli ama bir Uygur kadar iyi Uygurca konuşan Liu Batur’un derin dostluğu ve uyumu, Sinciang’daki yeni dönemin simgesi gibi.

Bu, yedi yıl aradan sonra ilk Sinciang gezim. Bu yılın Şubat ayında Vatan Partisi heyetiyle katıldığımız uluslararası konferans sırasında Urumçi’de üç gün geçirdik. Ancak resmi programların sıkışıklığı nedeniyle bölge ile ve insanlarla temasımız sınırlı kaldı. Uygur Özerk Bölgesi’ni 2004 yılından bu yana onlarca kez ziyaret ettim. Urumçi, Çanci, Turfan, İli, Korgas, Altay, Aksu, Hotan’a defalarca gittim. Uygur, Han, Kazak, Türkmen kökenli çok sayıda arkadaşım var. Bir süre onlardan uzak kalmıştım. Dostların yanına vardım. İnceleme, öğrenme gezisi için Urumçi, Çanci, Kaşgar ve Şihızı’de bir hafta geçirdim. Özgürce sokaklara daldım, resmi görevliler olmadan Han, Uygur, Kazak kökenli sakinler ile sohbetler ettim. Pazarlarda alışveriş yaptım, çocuklarla oyun oynadım, lezzetli yemeklerinden tattım, Uygur kültürünün simgeleriyle süslenmiş saray gibi lokantalarda ağırlandım.

Son sözümü başta söyleyeyim: Sinciang Uygur Özerk Bölgesi gericilik ve terörün kara gölgesini yenmiş. Modern, güvenlikli ve hızla kalkınan bir bölge yaratılmış. Sinciang Uygur Özerk Bölgesi’nde huzur var, tertip-düzen var, Anayasa ve yasalar milimi milimine uygulanıyor, bütün tabelalar Uygurca ve Çince olarak yenilenmiş, camiler bakımlı, farklı kültürlere saygı var, bağnazlık aşılmış, toplumsal hoşgörü gelişmiş, çarşılar şen, caddeler tertemiz, kıyafetler yeni... Hepsinden önemlisi geleceğe güven var.
Şeriatçı bağnazlık ve ayrılıkçı terörün zulmünden, karanlığından kurtulan Uygurlar kendini buluyor. Eskiden başı kapalı olmayanın giremediği Da Bazaar’da, modern giysili Uygur genç kızla oğlan gericiliğe inat el ele gülümsüyor.
Helal olsun Çin hükümetine!
Helal olsun Çin Komünist Partisi’ne!
Helal olsun Sinciang Uygur Özerk Bölgesi hükümetine!
Ve bu zorlu süreçte gericilik ve terörle canla başla mücadele eden Uygur görevlilere helal olsun!
İnsanlığa, terör ve gericilikle mücadele için çok başarılı bir örnek armağan ettiler.