Kamil Erdoğdu - TFF’den umut yok

Kamil Erdoğdu

Kamil Erdoğdu

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Futbolun marka değerinin düşmesi, kulüplerin borçları, yayın gelirleri derken futbolun sorunlar listesi uzayıp gidiyor. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise geçen sezonun bir maçıyla oyalanıp duruyor. Galatasaray Sportif A.Ş. Başkanvekili Erden Timur’un, Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) bir önceki başkanı Lale Orta’nın 2 Şubat 2023’teki Adana Demirspor-Fenerbahçe maçının VAR görüntüsünü sarı lacivertli kulübün başkanı Ali Koç’a verdiği iddiası diğer sorunlara rağmen gündemdeki yerini koruyor.

TFF Etik Kurulu, VAR hakemlerine bir yazı göndererek, Timur’un iddiaları sonrası başlatılan inceleme çerçevesinde dörder soru yöneltti ve cevaplamalarını istedi. “Dönemin MHK Başkanı Lale Orta, söz konusu müsabakadaki bir pozisyonun VAR kaydını, VAR odasından aldı mı? Bu kaydı Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a gönderdi mi? Bu görüntüleri bazı hakem arkadaşlarına gösterdi mi? Bu sorular haricinde söylemek istediğiniz başkaca bir husus var mıdır?”

Ali Koç, Erden Timur’u “Lale Orta’nın VAR görüntüsü ya da herhangi bir görüntüyü bizzat tarafıma göndermesi ya da servis etmesi gibi bir olay katiyen gerçekleşmemiştir, külliyen yalandır, iftiradır” sözleriyle yalanladı. Lale Orta da "Kesinlikle ne sayın Ali Koç’a ne de diğer kulüp başkan ve yöneticilerine tarafımdan herhangi bir görüntü gönderilmemiştir. Tamamen asılsız bir haberdir" açıklamasını yaptı.

Bu tartışma tam anlamıyla bir “Cambaza bak” oyununa dönüştü. Bu arada sahada ve VAR odasında hata denemeyecek hakem operasyonları devam ediyor. Açıkça lig dizayn ediliyor. Özellikle VAR’ın gördüğü veya görmediği pozisyonlar hakemlerin farklı bir yapılanma içinde olduklarını düşündürtecek seviyeye geldi.

BAŞKANLARA CEZA

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'un Divan Kurulu toplantısındaki konuşmasıyla ilgili olarak 45 gün hak mahrumiyeti ve 210 bin TL para cezası kesti. Trabzonspor Kulübü Başkanı Ertuğrul Doğan da 45 gün hak mahrumiyeti ve iki farklı ihlalden dolayı toplam 410 bin TL para cezası ile nasibini aldı.

Galatasaray Kulübü bu cezaları yeterli bulmamış. Konunun muhatabı olmamalarına rağmen, durumdan vazife çıkararak yaptıkları açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Türk futbolunda bu kaos ortamını yarattığınız için; kurul başkanlarınıza, üyelerinize ve hakemlerinize sürekli hakaret edilirken, onlara sahip çıkmadığınız için; irade koyarak adaleti sağlama gayreti bir yana dursun, haklı olan yerine daha çok sesi çıkanın yanında olduğunuz için; Türk spor tarihinde daha önce görülmemiş, kanunlarda bile suç kabul edilen, şiddet ve isyana teşvik dolu bir konuşmaya anlayamadığımız bir korku ve kaygıyla ses çıkarmadığınız için; Türk futbolu adına utanıyoruz. Ama üzülerek görüyoruz ki siz adaletten yoksun cezaları vermekten imtina etmiyorsunuz. Bundan sonra haksız tarifeleri değil; hakka ve hukuka uygun, çekinmeden, korkmadan alınacak kararları Türk sporunda görmemiz temennisiyle.”

Bu temennilere katılmakla birlikte Galatasaray da dahil olmak üzere tüm kulüplerin bazen aynaya bakmalarını da ümit ediyoruz. Adaleti herkes için mi istiyoruz, yoksa sadece kendimiz için mi? Aleyhimize yapılan hakem hatalarına isyan ederken, diğer takımlardaki yapılan haksızlıklara gözümüzü mü kapıyoruz? Bu konuda örnekler veya istatistikler vermek mümkün. Ancak hemen renkli gözlüklerle tepki geleceği de çok açık.

FENERBAHÇE’NİN AÇIKLAMASI

Bu arada MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu’nun Ali Koç hakkında suç duyusunda bulunduğu açıklandı. Bununla ilgili olarak Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yaptığı açıklama ise şöyle: Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Ahmet İbanoğlu’nun avukatı Yusuf Garip'in kamuoyuna yansıyan açıklamaları aracılığıyla Başkanımız Ali Y. Koç hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu öğrendik. Bu konudaki görüşlerimizi aşağıdaki açıklama ile kamuoyuna paylaşmak istiyoruz. MHK Başkanı’nın kendince ortaya koyduğuna inandığımız ilkesel duruşu saygıyla karşılıyoruz. Bu ilkesel duruş doğrultusunda kendisi tarafından atılması gereken ilk adım; Başkanlığını yaptığı futbolun en önemli kurulu olan MHK’dan, hakemleri etki ve baskı altında bırakmamak için derhal istifa etmek olmalıdır. Bu adım atılmadan yapılan bu suç duyurusu ile ADİL, ŞEFFAF ve TARAFSIZ olmak zorunda olan kurumların ve yöneticilerin, Fenerbahçe karşısında bir taraf oldukları bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bu noktada kamuoyu önünde şu soruları sormak istiyoruz; TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin, MHK Başkanının Başkanımız Ali Y. Koç’a yaptığı suç duyurusu hakkında bilgisi ve onayı var mıdır? MHK Başkanının, herhangi bir kulüp başkanına karşı bu şekilde bir şikayette bulunması neticesinde, yönetimindeki hakemlerin alacağı mesaj tam olarak nedir? Ayrıca ilgili haber vesilesiyle kamuoyuna yansıyan, suç duyurusunda yer alan aşağıdaki ifadenin ne anlama geldiğinin tüm kamuoyu önünde açıklanmasını rica ediyoruz. Hal böyle iken şüpheli Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç'un, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olmasının, bu ülke kanunları önünde kendisine bir imtiyaz, ayrıcalık, üstünlük sağlamayacağı aşikârdır.” TFF, önünde acil görevler dururken direksiyon kontrolünü kaybetmiş gibi futbola yararı olmayan konularla uğraşıyor. Belki de öncelikle TFF’yi “atanmış” konumundan çıkarıp, tekrardan “gerçekten seçilen” bir yapı haline getirmek gerekiyor.

Konular TFF