Yavşak örgütler Suriye'de savaş tamtamcısı

Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Azeri Türkçe'sinde ‘Pezevenk’ işadamı veya çalışkan iyi iş adamı demekmiş. Hatta Haydar Aliyev’in Demirel’e “Siz çok pezevenksiniz” dediği, önce şoke olan Demirel’in manasını öğrendikten sonra Aliyev’e hitaben; “Efendim siz benden daha çok pezevenksiniz” dediği anlatılır.

Türk Dil Kurumu'na istinaden ‘Yavşak’ bit yavrusu, geveze ve yılışık manasındaymış. Kaşarlı Yavşak Örgütler tanımlamasına uyan üç uluslararası örgüt Arap Ligi, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı. Arap Ligi yavşak, İslam İşbirliği Örgütü ondan daha yavşak, Birleşmiş Milletler’ in de her ikisinden daha yavşak olduğunu tespit ediyoruz. Her üç Yavşak Örgüt Suriye’deki savaşa benzin dökmeye devam ediyor. Yavşak olmayan ülke ve şahısları tenzih ediyoruz.

Suriye, 22 Mart 1945’te tesis edilen Arap Birliği ve Arap Ligi olarak bilinen Arap Devletleri Camiası Örgütü'nün beş kurucu üyesinden birisi. Örgütün Merkezi Kahire’de. Bir İngiliz-ABD ürünü olan Irak Krallığı, Ürdün Krallığı, Suudi Krallığı ile Fransız işgali altında olan Lübnan ve Suriye’nin katılımıyla tesis edildi. Dünyanın en kadim uygarlıklarına ev sahipliği yapan Atlantik Okyanusu, Akdeniz, Kızıl Deniz, Arap Körfezi ve Arap Denizi'nin çevrelediği toprak parçası üzerine kurulu 22 Arap devletin üye olduğu, devasa bütçeye sahip sünepe ve yavşak bir örgüt konumunda.

ASALAK YAPILAR

Bit yavrusu manasına da gelen “Yavşak” sıfatı bu örgüte muazzam uyuyor. Arap Ligi eski Genel Sekreteri Mısırlı Nebil El-Arabi ve y-Genel Sekreteri Ahmet Abu El-Ğayt kaşarlı yavşak lider tanımlamasına çok uyuyor. Genelde İsrail özelde İsrail eski Dışişleri Bakanı Tziporah Malkah "Tzipi" Livni’nin dostları. Livni terörist örgüt Irgun’un militanı olan Eitan Livni ile sara Rosenberg’in kızları. Yüksekücretler alan binlerce çalışanı, şaşalı binaları, yüzlerce de lüks araçları, pahalı döşenmiş ofisleri ve yılda yüz milyonlarca dolar harcamaları ile 400 milyon nüfusun kanını ve devasa petrol-doğalgaz servetini bit yavrusu gibi emen bir asalak yapı.

Geveze manasına da gelen “Yavşak” sıfatı da nispetli oturdu. 71 senedir toplanan, saatlerce konuşan, tartışan, suçlayan, küfür eden, 400 milyon Arap nüfusun gazını alan camia mutlak surette bir geveze örgüt. Arapların birliği, dirliği ve refahı için hep boş konuşan, üretmeyen, sorun çözmeyen, Arap dünyasının tek bir davasına katkı yapmamış olan aksine sorunların kaynağını oluşturan Anglo-Franko ve Amerikano projelerinde taşeron bir örgüt olmayı sürdürüyor.

KOLTUK BOŞ KALDI

Suudi, Katar ve Arap Birleşik Emirlikleri Krallığı'nın en çok para akıttığı aile hanedanlıkların baskısı, şantajı ve nüfuzu sayesinde Arap devletleri camiası Suriye’nin üyeliğini henüz olayların başında Kasım 2011’de önce dondurdu sonra üyelikten attı. Suriye’nin koltuğunu “Suriye Muhalefetine ve Y-Bayrağına” devretti. Suriye muhalefetini kimin temsil ettiği konusu üzerine mutabakat sağlanamayınca koltuk yeniden boş kaldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı Eylül 1969’da 57 “İslam” ülkesinin katılımıyla Fas’ta kuruldu. Merkezi Suudi Krallığı'nın Cidde kentinde. 10 sene (2004-2014) İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanlığı yapan, Ekmek için Ekmeleddin Erdoğan’ı devirmek için Tıpış Tıpış Mecburettin koltuğunu kaşarlı Petro-dolar kokan Suudili İyad Bin Emin Medeni’ye devretti. İslam Âleminin yaşadığı yoksulluk, parçalanmışlık, savaş, yıkım, talan ve terör sorunları karşısında aciz, bu sorunları çözmek yerine krizlerde önemli bir rolü olan Teşkilat Suriye’yi henüz olayların başında Ağustos 2012’de üyelikten attı.

HATİP: PEROSONA NON GRATA

Suriye’den boşalan koltuk Suriye muhalefetinin oluşturduğu ‘Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonuna devredildi. Bu Koalisyonun ilk başkanı Muaz El-Hatip görevinden istifa etti ve muhalefeti “Suriye’nin içişlerine müdahale isteyen yabancı kuvvetlerin taşeronu” ilan etti. Koalisyon da El-Hatip’i “persona non grata” yani kabul edilemez adam olarak nitelendirdi. Koalisyonun başına Ahmet Davutoğlu’nun kankası İstanbul mukimi Suriye asıllı Türkiye vatandaşı Halit Hoca getirildi.

Bu örgütler ve BM’nin Genel sekreteri “kaygılı” yavşak Ban Ki Moon ve Suriye özel Temsilcisi Stefan De mastura Şam’ın iki önemli ve stratejik beldesi Daraya ve Muaddamiya’da sağlanan uzlaşma ve ateşkesten rahatsız olmuşlar. Neden?

Çünkü Suriye devleti ilk kez bu örgütlerin dahli, inisiyatifi ve kontrolü dışında teslim olmak zorunda kalan silahlı grupların her iki beldeyi boşaltmalarını sağladı. Çünkü bu uzlaşma BM ve diğer örgütlerin yalanın deşifre etti. “Yüzbinlerce sivil kuşatma altında” yalanı ve yaygarası fos çıktı. 400 bin insanın yaşadığı beldelerden 1400’ü silahlı 1800 kişi tahliye edildi. Yüzbinlerce sivil çok önceleri Suriye devletinin güvenli bölgelerine taşınmıştı.

Çünkü Suriye meselesinde Arap Devletleri Camiası, İslam İşbirliği Teşkilatı, BM ve diğer örgütlerin kaşarlı bir “pezevenk” ve “yavşak” oldukları tescillendi.