Türk piyasaları tatsız bir yılı geride bırakıyor

Türk piyasaları tatsız bir yılı geride bırakıyor

E. Devrim Zelyut 27.12.2016 20:20

Piyasalar dikiş tutmuyor, umutlar gelecek yıla kaldı…

Sevgili dostlar,

Borsa İstanbul Salı günü (0,43%) 329 puan düşerek 76,699 puandan kapattı. İşlem hacmi 1,492,625,312 TL oldu.

ABD piyasaları Salı günü Noel tatilini bitirdi ve güne artı bir başlangıç yaparak tekrar 20 bin sınırına yöneldi. Dow Jones endeksi 20 bin civarında seyrederken momentumunda gözlediğimiz düşüş bizde soru işaretleri doğurdu.

ABD on yıllık tahvili ise Salı akşam saatlerinde 1% yükselerek 2,5716% oldu. Tahvildeki yükselişin rekor bölgesi olan 2,63% seviyesine gelmesi halinde, özellikle dolar kurunda 3,60 TL seviyesinin tekrar test edilebilme ve borsada gerileme ihtimalinin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Endekste zayıf görüntünün sürmesi, 27 Ocak tarihinde FİTCH’in yapacağı kredi notu değerlendirmesini düşünürsek, acaba sıkıntılı bir durum mu var diye bizleri düşündürmüyor da değil…

BIST TEKNİK GÖRÜNTÜ

Çarşamba günü 76,800 puan üstüne çıkmayı başaramayan bir borsa görmemiz halinde 75,800  puan seviyesine doğru geri çekilmelerin yaşanabileceğini düşünüyoruz.

Salı akşam saatlerinde Amerikan doları 3,5218 TL Euro ise 3,6820 TL’den işlem görmekteydi. Amerikan dolarında korkulu rüya tekrar gerçek mi oluyor? Bu soruyu soruyoruz çünkü Salı günü Amerikan on yıllık tahvil faizi 1,18% artarak 2,5712 seviyesine, iki yıllık tahvil ise 2,90% aratarak 1,2411 seviyesine ulaşmıştı.

İşin Türkçesi şu: ABD tahvil faizi artarsa dünyadaki dolarlar artan faize yani Amerika’ya döner. Bu dönüş Türkiye’den dolar çıkışı anlamına geleceği için, doları yukarı yönlü hareketlendirebilir.

DOLARDA TENİK GÖRÜNTÜ

Reklamdan sonra devam ediyor

Amerikan doları bir süredir 3,50/3,55 TL bandında yatay seyrediyor. ABD tahvil faizlerinde yukarı gidişin sürmesi sonucu doların 3,55 TL’yi kırması halinde, zirve seviyesi olan 3,60 TL’de durmayacağını, yolun 3,68 TL seviyesine kadar açılacağını düşünüyoruz.

Ons altın Çarşamba günü ilk saatlerde 1139 dolardan işlem görmekteydi. Ons altın için daha önceki notlarımızda 1130 dolar seviyesinde taban oluşturduğunu belirtmiştik. Bu noktadan yukarı doğru hareketlenen ons altında yükselişin sürmesi için 1140 dolar direncinin aşılması gerekiyor. Geri çekilmelerde ise destek seviyemiz 1126 dolarda.

ONS ALTINDA TEKNİK GÖRÜNTÜ

Sorularınız için twitter: @evrendevrimz  

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Sıradaki Haber
Uber'den 'korsan cezası' haberleriyle ilgili açıklama

Uber'den 'korsan cezası' haberleriyle ilgili açıklama

27.12.2016 19:42

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Uber’le ilgili tüm illere talimat göndererek “korsan taşımacılık” yapmak suçundan hem şoföre hem de yolcularına ceza kesilmesini istediği haberlerine Uber'den yalanlama geldi. Uber'in açıklaması şöyle:

Kamuoyunun dikkatine,

Bugün bazı basın organlarında Uber uygulamasının “korsan” taşımacılık yapan ulaşım seçeneklerini bulmaya hizmet ettiği, “yasal olmadığı” ve bu konuda “emniyetten Uber özelinde bir talimat olduğu” yönünde birtakım haberler yer almıştır.

Öncelikle belirtmeliyiz ki Uber bir taşımacılık firması değildir. Yolcularla sürücüleri buluşturan bir global teknoloji şirketidir ve Türkiye'de tamamen yasal bir zeminde hareket etmektedir.

Uber olarak dünyanın her yerinde şehirlere ekonomik katma değer ve teknolojik inovasyon sağlayabilmek için bakanlık ve belediyeler ile iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Türkiye’ye ve Türkiye’deki operasyonlarımıza sonuna kadar bağlıyız.

Türkiye’de iş ortaklarımızın ve araçlarının yasal bir zeminde ulaşım hizmeti sunabilmeleri için gerekli lisansları mevcuttur. Uber teknolojisini kullanıyor olmak yasaldır. Sürücü iş ortaklarımızın ve yolcularımızın her zaman yanındayız ve onları desteklemeye devam edeceğiz.

Türkiye’de teknoloji hizmetimiz, yolcularla lisanslı uberXL ve taksi ürünlerimizi buluşturarak hizmete aynı şekilde devam etmektedir ve edecektir.

Söz konusu haberlerde yer alan iddialara yönelik olarak Uber olarak ifade etmek isteriz ki;

- Emniyetin gönderdiği talimat, belgesiz olarak taşımacılık yapan araçlar için geçerlidir ve bu şartlarda Uber sistemini kullanan araçları kapsamamaktadır. Uber, sürücülerin uygulamayı kullanmaya başlamalarından önce gerekli lisanslara ve sigortalara sahip olup olmadığını kontrol eder. Uber uygulamasını kullanan her araç İstanbul’da yasal ulaşım hizmeti vermek için lisanslıdır.

- Nitekim talimatta hiçbir şekilde "Uber" ismi dahi geçmemektedir.

- Talimatın asıl içeriği bugüne kadar bir ceza yöntemi olan araçların trafikten men işleminin yanlış uygulanmasının düzeltilmesine ilişkin açıklayıcı bir niteliktedir.

- Emniyetten gönderilen talimatta yolculara yönelik olarak her hangi bir yaptırım ya da para cezası uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğine dair bir madde yer almamaktadır.

- Öte yandan Anayasa Mahkemesi kararı, araçların bağlanmasına ve para cezalarına sebep olan ilgili yasanın bazı maddeleri iptal edilmektedir.

- İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı’nın haberde yer alan "Taksiciler plaka alıp vergi ödüyor, uygulamanın hesapları Hollanda bankalarıyla çalıştığı için hiçbir şekilde vergi ödenmiyor" beyanı doğruları yansıtmamaktadır. Uber gerekli tüm vergilerini ödemektedir. Uber uygulaması sayesinde kullanıcılar ulaşım sağlayıcılara nakit veya kredi kartı ile ödeme yapabiliyorlar.

- Paris'te Uber uygulamasının yasadışı olması ve Uber hizmetlerinin durdurulması gibi bir durum söz konusu değildir. Aksine, Paris Uber'in en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelmektedir. Londra’dan İstanbul’a Avrupa kıtasında bir sürü şehirde Uber sevilerek kullanılmaktadır.

- Uber'in Türkiye ürünleri arasında sadece lüks taşımacılık seçeneği değil, aynı zamanda uberTaksi servisi ile sarı ticari taksilerle yolculuk seçeneği de sunulmaktadır. Bu doğrultuda Uber’in taksicilerden pay alması gibi bir durum söz konusu değildir, aksine onların hayatını kolaylaştıran ve ek kazanç sağlayan bir uygulamadır.

Saygılarımızla,

Uber

Bugün En Çok Okunanlar