Ekonomi ve piyasalarda 2017 yılı beklentileri

Ekonomi ve piyasalarda 2017 yılı beklentileri

E. Devrim Zelyut 1.1.2017 23:40 1.1.2017 23:10

Türk ekonomisi ve piyasaları 2017 yılına sıkıntılı bir başlangıç yapıyor

Sevgili dostlar,

Tüm ülkemizin başı sağolsun… Yeni yıla yine acı ile başladık…

Sürekli patlayan bombalar ülkenin iç huzurunu bozduğu gibi piyasalarının da istikrar kazanmasını önlüyor. Bütün bu olanlara rağmen 2017 yılının ülkemiz için akıllı politikalarla 2016 yılına göre daha iyi geçmesi mümkün.

EKONOMİDE VE FİNANSAL PİYASALARDA 2016 YILINDA OLUŞAN TABLO NASILDI?

Suriye’de ortaya çıkan iç savaşın küresel ekonomide görülen yavaşlama ile birlikte Türk ekonomisi ve piyasalarına etkilerini şu başlıklarda özetleyebiliriz:

1-İhracatımız komşularımızla bozulan ilişkilerin sonucu yıllar itibari ile azaldı. 2014 yılında 157 milyar dolar, 2015 yılında 143 milyar dolar, 2016 yılında ise 129 milyar dolarlık ihracat seviyesi, azalışı gözler önüne koyuyor. Bu azalışın anlamı ise, ülkeye daha az döviz girmesi yani gelirlerin düşmesi, çalışan işyerlerinin kapanması ya da daha az üretim yapması anlamına geliyor.

2-Suriye savaşının yansıması olan patlayan her bomba ile Türk turizmine büyük darbe vuruldu. 2015 yılında gelen turist sayısı 35 milyonken, 2016 yılında bu sayı 24 milyon oldu. Bu azalışın getirdiği kayıp ise yaklaşık 8 milyar dolar oldu.

3-Türkiye’nin atlattığı 15 Temmuz darbe sürecinden sonra yabancıların Türkiye algısı değişti ve sonrasında Moody’s kredi notumuzu düşürdü. Bu olaydan sonra yabancılar 7 milyar dolarlık tahvil, 6 milyar dolarlık hisse senedi sattılar. Bütün bu satışlar ve ihracat/turizm gelirlerindeki azalma ile dolar kuru 3,60 TL’ye kadar dayandı.

4-Güven ortamının son bir yılda bozulması Türkiye’ye direkt sermaye yatırımlarını yani iş yapmak için gelen yatırımları da azalttı. 2015 Ocak-Ekim ayında 10,2 milyar dolar olan girişler, 2016 yılının aynı döneminde 4,1 milyar dolara geriledi.

EKONOMİ VE FİNANSAL PİYASALAR İÇİN 2017 YILINDA KIRILMA NOKTALARI NELERDİR?

2017 yılı içinde Türk ekonomisi ve piyasaları için kırılma noktaları şu olaylar olacak:

1-Suriye’deki iç savaşın bitirilmesine yönelik atılan adımlar, 2017 yılı için umutlarımızın ana gerekçesini oluşturuyor. Suriye’ye gelecek istikrar Türk ekonomisi ve siyasetine de olumlu yansıyacaktır. Bu bağlamda ilan edilen ateşkes ve akabinde yapılacak olan Kazakistan Astana görüşmeleri hayati önem taşımaktadır.

Neden derseniz Türk özel sektörünün 17 milyar dolar kısa vadeli borcu, 207 milyar dolar uzun vadeli borcu mevcuttur. Bu borçların çevrilmesi ve ödenmesi ise ihracata bağlıdır. Güney sınırlarına huzur gelmeden Irak, Suriye ve İran pazarlarına kayda değer ihracat yapmak zordur. Ayrıca Suriye yolu kapalı iken körfez ülkelerine de inmek sorundur. Turizm ve yabancı yatırımları da ancak sorunsuz bir ülkeye dolar bırakır.

2-Trump yönetimi 20 Ocakta yönetimi devralacak. Bu yönetim ABD-Türkiye ilişkilerinde düzelme sağlayabilirse Türk ekonomisi ve piyasaları olumlu etkilenecektir.

Reklamdan sonra devam ediyor

3-Kredi derecelendirme kuruluşu FİTCH Türkiye ile ilgili kararını 27 Ocakta açıklayacak. Bu kararda not indirimi olması halinde, Türkiye’den hisse senedi ve tahvil satarak çıkacak yabancı yatırımcılar olacaktır. Bu durum dolar kurunu yukarı taşıyacak, faizleri yükseltecek, yatırımları düşürecek bir etki yapacaktır. Kararda not değişmez ise, Türk ekonomisi bunu yukarı çıkış için güzel bir momentum olarak kullanabilir.

4-ABD Merkez Bankası FED 2017 yılı içinde yapacağı faiz artışları ile Türkiye'den yatırımcı çıkışlarını özendirecektir. Bu bağlamda FED'in yapacağı faiz artış sayısı da Türk ekonomisi ve piyasaları için oldukça önemli olacak.

BORSA

Borsa İstanbul yeni yıla 78,138 puandan başlayacak. Endeks 77,800 desteği ve 78,800 direnci arasında. Seans açılışında 77,800 üzerinde tutunmayı başarabilirse hareketin 78,800 seviyesini deneyebileceğini düşünüyoruz.

Endeks ilk seansta 77,800 seviyesinin altına kayarsa, 77,300 ve sonrası 76,800 seviyesine kadar çekilmesi beklenebilir. Sabah saatlerinde ABD ve Alman futures (vadeli işlemler) ön işlemlerinin aldığı değerler de seans başlamadan önce ipucu verecektir diye düşünüyoruz.

DOLAR

Amerikan doları günün ilk saatlerinde 3,5306 TL seviyesinden işlem görüyordu. Dolarda Pazartesi 3,55 TL’ye ataklar görülebilir ancak bunun kalıcı olması dolar endeksindeki ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişe bağlı. Faizlerde gerileme sürerse, iç gelişmeler sonucu yaşanacak yükselişin yerini daha sonra sakin bir seyir alabilir. Hareket aralığı olarak 3,50/3,55 TL olan dolarda ABD tahvil faizlerinin artması 3,55 TL’nin kalıcı olarak kırılmasını doğuracak, bu durumda hedef 3,68 TL olacaktır.

ONS ALTIN

Ons altın Pazartesiye 1151 dolardan başlayacak. ABD tahvil faizlerinde yaşanan düşüş ons altını 1160 dolar seviyesine kadar yükseltse de o noktada tutunamadı. Ons altının yükselişe devam koşulu olarak tahvil faizlerindeki düşüşün sürmesi ve 1160 doların geçilmesini söyleyebiliriz. 1160 ve 1168 dolar seviyeleri direnç, 1150 dolar seviyesi ise muhtemel desteğimizi oluşturuyor. 

Twitter: @evrendevrimz

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.30 4.72 4.05 3.85